• 05 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דוח של בנק ישראל: אקדמאי? איך לך הרבה מה לחפש בב''ש

לאקדמאים קשה למצוא עבודה בב''ש, נכתב בדוח. ההיצע נמוך ועיקר הביקוש הוא לעבודות בעלות מיומנות נמוכה. הדוח קורא לשפר את התחבורה הציבורית, לאפשר נסיעת עובדים אקדמאים למרכז

באר שבע. לאקדמאים קשה למצוא כאן עבודה (צילום: רותם אליה)

אקדמאיים בדרום? יהיה לכם יותר קשה למצוא עבודה, בשל ביקוש נמוך לאקדמיים. היעדר היצע תעסוקתי לעובדים משכילים הוא אחד המכשולים העיקריים לפיתוח האיזור. מובטלים משכילים בדרום יתקשו יותר לחזור לשוק העבודה - כך עולה מדוח שמפרסם היום בנק ישראל ומסכם את המגמות ואת הפעילות הכלכלית בישראל במהלך 2017. 

על פי הדוח, ניכרים ההבדלים בין מרכז, לבין יישובי הדרום והצפון, בכל הקשור להיקפי התעסוקה: אמנם ישראל נמצאת במצב של אבטלה נמוכה, אבל ניכרים הבדלים בין היק התעסוקה במרכז, לבין הדרום. על פי נתוני הלמ''ס, שפורסמו לאחרונה, היקפי האבטלה בנגב גבוהים מהממוצע וגבוהים במיוחד ביישובים הבדואים. קיימים הבדלים גם ברמות השכר, כאשר בדרום ניכרת תופעה של עובדים שאינם מגיעים לשכר המינימום. הדוח של בנק ישראל מצביעה על עליה גדולה באשראי למשקי הבית, המממנים את המחיה בעיקר מאשראי, לרוב אשראי יקר. 

בדרום ניכרת תופעה של יממות: נסיעה למרכז, לאיזורי התעסוקה, בעיקר של עובדים משכילים. הדוח קורא לפתח את התחבורה הציבורית, על מנת לאפשר תעסוקה גבוהה. הדוח מתריע מפני היצע תעסוקה המבוסס רק על משרות בהן מיומנות העובדים נמוכה.

היוממים: נוסעים מדי בוקר לעבודה בתל אביב

הדוח של בנק ישראל דיבר על עידוד התחבורה הציבורית על מנת לסייע תופעת היוממות: אותם עובדים שלא גרים בתל אביב ובמרכז, אך מגיעים אליה לצורך פרנסה. הם שוהים בתל אביב במהלך היום, אך לא לנים בא: מדי יום הם נוסעים הלוך ושוב בקו באר שבע-תל אביב. היום נכנסה לתוקף הוזלה ניכרת בתחבורה הציבורית, שתקל מאוד על אותו פלח של אקדמאים, העובדים בעיר הגדולה. 
תחנת רכבת: תופעת היוממים תופסת תאוצה (צילום: דוברות הרכבת)​​​​​​​
את היוממים רואים מדי בוקר, מוקדם, בתחנת הרכבת בבאר שבע. תנועה הפוכה מתרחשת, באותן שעות, בפארק ההיי טק בשכונה ג' - בו ברכבות "שופכות'' המון אנשים הבאים לעבודה ולימודים בבאר שבע, בהיי טק ובקמפוס בן גוריון. הם מחוברים במערכת גשרים לקמפוס ולפארק ההיי-טק, שמובלים אותם הישר מתחנת הרכבת למחוז חפצם.

סמוך לשעה 17:00 מתרחשת נדידה הפוכה: הבאר שבעים חוזרים הביתה, התל אביבים עוזבים את באר שבע וחוזרים לבתיהם במרכז. 

על פי הדוח, יש מקום להרחיב את המדיניות הפעילה בשוק העבודה,  על מנת לצמצם את אי השוויון בעזרת מדיניות שתיצור צמיחה כלכלית לכלל האזורים בישראל, לא בדרך של קצבאות. תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר, הגדילה את סבסוד הצהרונים, ואת נקודות הזיכוי להורים עובדים ועודדה  את משקי הבית לצאת לשוק העבודה.

הדוח מתריע מפני פיתוח מואץ של ערים

הדוח מתייחס גם לשוק הדיור ומתריע מפני גידול מהיר מדי של רשויות מקומיות, מבלי שיהיו להן מקורות תקציביים. ביקורת הובעה כלפי הסכמי גג, במסגרתם נוספים עשרות אלפי תושבים, אך אין בהם תוכניות תעסוקה ותשתיות. יצויין כי ההערכות בדבר גידולה של באר שבע מותנו מאוד. אם לפני שנים מעטות דובר על באר שבעכ כעיר שתגיע ל-500,000 בשנת 2030, כיום ההערכה זהירה יותר ומדברת של עיר של 330,000 תושבים. 

על פי דוח שפרסמה המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה באוגוסט שנה שעברה, אוכלוסיית באר שבע תשתנה באופן ניכר בשני העשורים הקרובים: האוכלוסיה החילונית בעיר, תהיה במיעוט. גם על פי ההערכה הזהירה בדוח, היהודים החילוניים יהוו רק כ-43 אחוזים בבאר שבע וסביבותיה. הקבוצה השניה הגדולה היא האוכלוסיה הערבית באיזור, שתהווה 43 אחוזים מכלל התושבים. על פי הצפי, כמעט 14 אחוזים יהיו יהודים חרדים. תגובות

End of content

No more pages to load