• 03 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כך תילחמו במכת גניבות הסמאטרפונים בבאר שבע

הכי מעצבן שיש: גניבות הסמארטפונים הפכו למכה בבאר שבע - בקניונים, מתוך תיקים, באוטובוס ולפעמים, בתקיפה ואיומים ברחוב. מה אפשר לעשות ומה עושה המשטרה בעניין?

יעד לגניבות, אבל ניתן גם להשבית מרחוק: טלפון סלולארי (צילום הדמיה: PEXELS / CC0)

גניבות הסמארטפונים הפכו למכה בבאר שבע: זה קורה במרכזי קניות, ברחוב, מתוך תיקים ולפעמים תוך כדי איומים. בטלפון החכם מוצר יקר, שמור בו מידע אישי רב. כמוצר גנוב, הוא קל למכירה, במיוחד אם מציעים אותו במחירים נמוכים. הוא הפך לאחד המוצרים ה''חמים'' בשוק הסחורה הגנובה. במשטרה מתייחסים לגניבת הסלולרים בחומרה.

כך קרה שביום חמישי האחרון,  התקבלה במשטרת באר שבע קריאה אודות אירוע חטיפת טלפון ברח' הצבי, בשכונה ה' בבאר שבע. מתחקור ראשוני של שוטרים שהגיעו למקום עלה כי תושבת העיר ירדה מאוטובוס, ומשהוציאה את מכשירה הסלולארי על מנת לענות לשיחה, הגיחו מאחוריה שני קטינים רכובים על אופניים חשמליים, חטפו את המכשיר והחלו להמלט מהמקום. עוד התברר כי תיקה של האישה נתפס באופניהם של החשודים והיא רצה אחריו עד שנפלה ונחבלה. סמוך לאירוע האירוע אותרו החשודים, תושבי באר שבע בני 15 ו-16 ונעצרו. המכשיר הסלולארי  אותר והוחזר למתלוננת.

מכייסים מהתיק, גונבים באיומים אלימים

זהו רק מקרה אחד מני רבים: מדי יום נגנבים בבאר שבע לבדה, על פי הערכה, עשרות מכשירים. השיטות שונות - הכנסת יד לתיק שהונח ללא השגחה או בעגלת תינוק. לפעמים זה טלפון שמונח על שולחן בבית קפה: הגנבים עובדים בזוגות, אחד נתקל כביכול בטעות בקורבן ומסיח את דעתו והשני גונב את הטלפון מהשולחן. יש את עוקץ המשדרגים, בו משלמים לקורבן, בדרך כלל בעל דגם יותר ישן, בכסף מזוייף, כאשר העסקה מבוצעת בדרך כלל בלחץ של זמן ובמקום ציבורי. והכי קל: לאיים על ילד, על קשיש, על סתם עובר אורח ולקחת ממנו את הטלפון תוך הפעלת אלימות.

מספר הגניבות פחת,  אבל במשטרה קוראים להיזהר (צילום הדמיה: PEXELS / CC0)​​​​​​​

ניתן להשבית מרחוק טלפון גנוב - והוא הופך לגרוטאה חסרת שימוש

"מתוך הבנה כי במציאות של ימינו, מכשיר הפלאפון הסלולארי נמצא אצל כל אחד מאתנו ומכיל בד"כ חומרים אישיים וחשובים לנו, וכן לאור ריבוי מקרי הגניבות של טלפונים סלולריים בקרב הציבור, החלטנו בשיתוף פעולה עם משרד התקשורת וחברות הסלולר לנקוט בצעדים משותפים לצורך התמודדות אפקטיבית מונעת עם עבירות אלו", אומרים במשטרה.
"לאחר קידום חקיקה בנושא, ובמטרה לייעל את המאבק בגניבת טלפונים סלולאריים אנו חוסמים מכשירים סלולאריים גנובים והופכים אותם לברזל בלתי שמיש כמעט חסר ערך משמעותי". 

בלי בושה: גנב פלאפונים בפעולה (צילום ארכיון מממצלמת אבטחה)
​​​​​​​
"בכך למעשה מתרחשים 2 דברים חשובים: הערך של המכשירים הגנובים שאינם שמישים יורד משמעותית (חלקי חילוף) – ומטבע הדברים גניבתם הופכת לפחות משתלמת. המשטרה מקבלת מחברות הסלולאר בכל קבוע זמן קצר דיווח מרוכז אודות פרטי המכשירים שנגנבו (מספר ברזל סידורי) וכך המשטרה למעשה תגדיל את הסיכויים להחזיר לאזרחים מכשירים גנובים שיתפסו בעתיד אצל עבריינים".

גנבו לכם סלולרי? - דווחו מיד למשטרה

"משטרת ישראל רואה חשיבות רבה במאבק בגניבת טלפונים סלולאריים ובמסגרת ריכוז המאמץ להשבת הגניבה לבעליה, הוחזרו בשנתיים אלפי מכשירים סלולאריים וניידים לאזרחים. פעילות המניעה המצבית של משטרת ישראל בתחום זה, כבר נתנה את אותותיה וראינו את זה היטב בנתונים של כמות תלונות האזרחים למשטרה במהלך השנה החולפת בתחום זה: בשנת 2017 חלה ירידה דרמטית של כ-17% בכמות התלונות שהתקבלו במשטרה בגין גניבת פלאפונים סלולריים ומכשירים ניידים ביחס לשנת 2016 (16,715 מול 20,124)". 

כך תיזהרו

במשטרה קוראים לאזרחים לנקוט משנה זהירות:
1. לשמור היטב על המכשירים הניידים.
2. לא לאחסן חומר רגיש שחשיפתו עלולה ליצר נזק פוגעני.
3. לדווח למשטרה ולחברות התקשורת בכל מצב שבו נגנב מכשיר סלולארי בהקדם האפשרי.

במידה והטלפון הסלולארי שלכם נגנב, כל שעליכם לעשות זה לעדכן את חברת הסלולר שלכם על גניבת המכשיר ע״מ שתפעל לחסום הן את מספר הטלפון והן את המכשיר עצמו. החסימה תביא לכך שלא יתאפשר שום שימוש במכשיר שנחסם גם אם יוכנס אליו כרטיס חכם (SIM) פעיל אחר של כל חברה סלולרית. בפועל, עם ביצוע החסימה לא ניתן יהיה לעשות במכשיר כל שימוש שהוא.
ההודעה לחברת הסלולאר וחסימת המכשיר אינה מייתרת את הצורך לאתר את הגנב ועל כן במקביל לחסימה יש לדווח ולהגיש תלונה במשטרת ישראל על כל גניבה של טלפון סלולרי, במועד הקרוב ביותר ככל שניתן לאירוע הגניבה.

תגובות

End of content

No more pages to load