• 08 דצמבר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רפי תמים (''פיקולו וטאוויל'') תולה את נעלי הליצן ועושה מהפך בחיים

קצת עצוב: השחקן רפי תמים, ששיגע את הילדים בבאר שבע ובארץ, תולה את נעלי הליצן ועובר לעשייה אחרת. אבל היי, הוא הולך ללמד אחרים להצחיק ולשחק בהצגות בוגרים וחוץ מזה, הוא בבאר שבע בכל הזדמנות

רפי תמים (צילום יח''צ: אסף פרידמן)

לפני כחודש, עלה השחקן רפי תמים, באר שבעי לתמיד ומקים תיאטרון יורוב, לשחק בפעם האחרונה להצגת הילדים, בחיפה, בבית ספר לחינוך מיוחד. הילדים לא ידעו שזו ההצגה האחרונה שלו בפני קהל צעיר וגם הוא לא נתן לרגשות להשתלט עליו, מה שדרש תעצומות נפש גדולות.

בשביל מי שמגיל צעיר משמח ילדים, לעלות בפעם האחרונה לבימה, זה לסגור פרק בחיים. מישהו אחר היה מזיל דמעה. הוא - הביט קדימה. אפשר להגיד בהחלט שכמה דורות של ילדים בבאר שבע גדלו עליו ושהוא עשה דרך ארוכה מאז גילם, יחד עם ראובן ישראלי, את צמד הליצנים פיקולו וטאוויל. ילדים, שהם בעצמם הורים כיום, ביקשו, אי אז בשנות ה-80, לראות שוב ושוב את "מסיבת ליצנים שכזו". תחשבו על ההסטריה סביב יובל המבולבל כיום, כך בערך היה עם רפי תמים בשנות השמונים, בבאר שבע ומאוחר יותר- ברחבי הארץ. 

רפי, בן 52, כיום נשוי ואבא שרואה נחת מילדיו, לא מכיר את עצמו עושה משהו אחר מלבד משחק. הוא למד בבאר שבע בתיכון תלם, בו נחשף לעולם המשחק דרך השחקן אילן זהבי, מראשוני תיאטרון באר שבע וכוכב ילדים בזכות עצמו (זוכרים את דובי דם דם?).  הילדים שהיום הורים בהחלט זוכרים את דובי דם דם, שאפילו הייתה לו תוכנית רדיו משל עצמו, בימים הראשונים של הרדיו האיזורי. 
27 שנה על הבמות, רפי תמים (צילום יח''צ: אסף פרידמן)​​​​​​​
''אני שחקן כבר 27 שנה, אז אתה יכול לחשב בעצמך את הגיל בו התחלתי", אומר לנו ספק בצחוק, ספק ברצינות רפי תמים. בשנות התשעים הוא עזב למרכז הארץ והשתקע ביישוב כפרי בשרון, בו פתח את משרדי התיאטרון ובית ספר למשחק. ''אבל אני באר שבעי. איש לא יכול להוציא את באר שבע ממני, לא את הילדות, לא את החברים, לא את המשפחה. אני בבאר שבע הרבה, אם זה להופעות או לכיף. העיר איתי תמיד. פה התחלתי את הדרך ולבאר שבע תמיד אני שמח לחזור. אם זה לבקר חברים ואם זה לפגוש היום חבר'ה גדולים, בעצמם הורים, שגדלו על ההצגות שלי ושל ראובן ישראלי. אנשים זוכרים, הילדים זוכרים, אנשים באים לחבק תמיד ובשביל שחקן - זה העולם כולו. אז אני באר שבעי תמיד".

חלק קטן מסיפור חייו של תמים: הצגות ילדים גם פרק של ליצנות (צילום באבידותו)

אחרי כמה שנים בהם התמקצע על בימות באר שבע, הוא נסע לצרפת, שם למד משחק בבית הספר ג'ק לקוק, ובשנת 1990 הקים את תיאטרון יורוב: ''ההחלטה לעזוב את באר שבע הייתה לא קלה. באר שבע היא הבית, אבל הייתי חייב להתפתח מקצועית ומבחינה לוגיסטית - הכל נמצא במרכז: ספקים, אודישנים, מנהלה. אז אם כבר מרכז - אז שער אפרים, שזה יישוב כפרי".

יזם ושחקן בנשמה

תמים, יזם בנשמה, כתב ושיווק הצגות ילדים, מופעי סטאנד אפ והצגות לקהל בוגר. " בכל דבר שאנחנו עושים בתיאטרון, אנחנו שמים דגש על הצד הערכי, החינוכי והחווייתי. אנחנו מופיעים בכל רחבי הארץ. אין אצלנו מקום רחוק מדי, עם הצגות והפעלות לילדים, נוער ומבוגרים. הכל מקצועי, בזה אנחנו משקיעים את הנשמה. זו אהבה למקצוע והצרון שמי שבא לראות אותנו, ייהנה".

"אנחנו מופיעים בכל מקום כמעט. בין לקוחותינו: רשויות מקומיות, משרד הביטחון, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, הסוכנות היהודית,  חברות ואירגונים, מרכזים קהילתיים, קייטנות, ספריות, תרבות לישראל, מושבים וקיבוצים, מוסדות רווחה, גנים ובתי ספר לחינוך מיוחד-אקי"ם, איל"ן, בתי ספר יסודי ועל יסודי גני ילדים מעונות ועוד".

חיפשנו ומצאנו: רפי תמיד משחק בפרסומת רפי תמים, אומרים זאת כל מי שמכירים את האדם החביב והמצחיק תמיד, הוא איש של עבודה. הוא יכול לביים הצגת ילדים, אך במקביל, להופיע בפרסומת ואף ליטול חלק באירוע קידום מכירות. את הכל הוא יעשה באהבה רבה. הוא מתחבר לקהל והקהל מתחבר אליו במיידי. כשהוא מבקר בבאר שבע, גם מי שלא חבר או מכיר, מתחבר לאיש הזה. למרות שהוא עובד ומוכר, הוא לא איבד את הצניעות ואת נועם ההליכות. 

הוא השתתף וביים לא מעט הצגות ילדים במסגרת תיאטרון יורוב, בהן הצגות ערכיות בנושא זהירות בדרכים, שזכו לאישור גורמים מקצועיים והועלו בפני תלמידים.בהצגות לילדים בוגרים יותר, הוא מציג הצגות בנושא קבלת השונה, בהן הצגה מרגשת מאוד על ילד הלוקה בשיתוק מוחין, שנקראת "אורי - סיפור מהחיים". להורים, הוא מציע הצגה בנושא הורות, המציגה, בדרך מרגשת ונוגעת ללב, את המהות של להיות הורים.  אגב, יש הצגה בשם שקשוקה - בה הוא מכין שקשוקה אמיתית והילדים צוחקים ואוכלים את השקשוקה הטעימה בישראל. זאת הצגה בה הוא מציד בפני קהל צעיר קרנבל של ירקות. ויש צהגה בנושא פסורט עממי ועוד.

''ההחלטה להיפרד מהצגות ילדים נבעה גם מתוך רצון להכשיר דור חדש של שחקנים, אך נכון, קצת עצוב לי כי אני מת על ילדים והכי נהנה כשהם צוחקים, אבל אני שמח, כי אני הולך ללמד אחרים את הסודות", מספר רפי. ''זאת קריירה ארוכה, של 27 שנה, ואני חושב שזו החלטה נכונה בנקודת זמן נכונה. חוץ מזה, אני פה. יוצר, משחק, עושה דברים טובים וכל פעם שמתאפשר לי (ולפעמים גם כשלא), אני בבאר שבע".

רק לפני כמה ימים הוא פגש בחברו לבמה, ראובן ישראלי, בעת שבא לבקר בבאר שבע. אז, הם פשוט חזרו להיות אותם צעירים כמו פעם ולהצחיק את כל מי שהיה בסביבה. ''אנשים לפעמים מסיימים פרק בחיים ועוברים הלאה. אני לא שכחתי חברים,  לא ניתקתי קשרים וכל פעם שאני בבאר שבע, אני בבית שלי".

תגובות

End of content

No more pages to load