• 20 יוני 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מהלך תמוה: כמיליון דונם אדמה חקלאית בנגב יועברו לממשלת סין

שר החקלאות אורי אריאל מקדם מהלך, על פיו כמיליון דונם אדמה חקלאית בנגב יוכחרו לטווח ארוך לסין, לייצור מזון. מומחים חוששים: המזון בישראל יתייקר בשל מחסור באדמות חקלאיות

שר החקלאות אורי אריאל (צילום: דני בלר)

משרד החקלאות מקדם יוזמה חדשה של שר החקלאות אורי אריאל ומנכ"ל המשרד שלמה בן אליהו, לשיתוף פעולה עם גורמים ממשלתיים ועסקיים בסין, שבמרכזה הקצאת קרקעות בהיקף גדול בבנגב למטרת גידול תוצרים חקלאיים עבור השוק הסיני. מומחים בישראל חוששים כי הדבר יגרום להתייקרות מוצרי מזון, כך חשף הבוקר עיתון גלובס. 

המיזם הוא חלק מתוכנית מוסדרת של ממשלת סין, במסגרת המדיניות הגלובלית שלה, לאבטחת הביטחון תזונתי ולאספקת מזון לאזרחיה, לצד השתלטות על מחצבים ואנרגיה בעולם, בעיקר באפריקה. אלא, בעוד שבסין דואגים לביטחון תזונתי, בישראל עלול מיזם כזה לפגוע באבטחת המזון לאוכלוסיית המדינה, שכן על חלק מהקרקעות שיוקצו לסינים מגדלים היום חיטה עבור המשק הישראלי.

הקרקעות בנגב יוכחרו לסינים לתקופה של 21 שנים, עם אופציה להארכה לעוד 21 שנה, כדי להעניק ביטחון ויציבות עסקית לחוכרים.

על פי היוזמה, כפי שמפרסם גלובס, על קרקעות אלה יגודלו מוצרי פרימיום חקלאיים, אשר הגורמים הסיניים יתחייבו מראש לרכוש. בעיקר מדובר על גידול אבוקדו, שהוא פרי בעל חיי מדף ארוכים יחסית כשמדובר בהובלה ימית, ואשר נמכר במחירים גבוהים במיוחד בשווקים בסין. בנוסף, יקימו הסינים מתקן התפלה, אשר ישמש להשקיית היבולים. 

מבקרי התוכנית טוענים כי השלכותיה על שוק המזון הישראלי יהיו קשות: בין היתר ייפגעו שטחי גידול חיטה ופלחה. מזון למשק החלב יתייקר והדבר יוביל להתייקרות מוצרי החלב בישראל, במקביל להתייקרות של מוצרי מזון אחרים.

משרד החלקאות אמר בתגובה שהובאה בכתבה:
"העובדות הן שלא קיימת בעיה של ביטחון מזון של תוצרת חקלאית טרייה - פירות וירקות. כל הצריכה של פירות וירקות בישראל מסופקת על ידי חקלאי ישראל (מלבד במקרים נקודתיים). אדרבה, יש עודפים של תוצרת חקלאית טרייה - פירות וירקות שמשווקים לייצוא. על כשליש מהקרקעות החקלאיות מגדלים תוצרת שאינה מיועדת לשמירה על ביטחון מזון.

"העסקה המדוברת הינה ככל עסקה של מכירה של תוצרת חקלאית טרייה לייצוא. ההבדל בין עסקה זאת אל מול עסקאות דומות בתחום הוא, שמדובר בעסקה לטווח ארוך, שמטרתה לספק ודאות כלכלית. כל יצואן מכל תחום היה שמח לעשות עסקה כזאת.

"לא היה ולא דובר על עסקה שקשורה למקרקעין, אלא בעסקה של מכירת יבול חקלאי. בדיונים בסין השתתף גם מנכ"ל רמ''י, וזאת לאור הדיונים שהתקיימו בוועדת 'ערן ניצן', המדברת על כך שהקרקעות שעליהן החקלאים מגדלים את התוצרת יוחכרו לתקופה ארוכה, ולא לתקופה קצרה כפי שנהוג כיום. היום החוזה עבור אותן קרקעות תקף לשלוש שנים וכל שלוש שנים צריך לחדשו. זאת על מנת שיוכלו לעמוד בהתחייבויות הכרוכות בעסקה ארוכת טווח. מכאן נובע שמי שיגדל ויעבד את אותן אדמות הם חקלאי ישראל ולא סינים".


תגובות

End of content

No more pages to load