• 03 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''מעבר צה''ל לנגב מתעכב בגלל נוחות של כמה מאנשי חיל המודיעין''

ביקורת קשה של ראש עיריית באר שבע על צה''ל, הוועידת כלכליסט הבוקר: בנגב ראו במעבר צה''ל דרומה את המנוף לפיתוח האיזור, במציאות - זה לא קורה

רוביק דנילוביץ'. עיכוב במעבר צה''ל חנגב (צילום: פייסבוק רוה''ע)

"אם באר שבע והנגב טובים ל-IBM, דויטשה טלקום ול-jvp אז זה גם טוב ליחידות העילית של צה"ל", כך אמר הבוקר ראש עיריית ב"ש רוביק דנילוביץ' בוועידת הנגב של "כלכליסט" 2017 שמתקיימת הבוקר, רביעי, במלון לאונרדו. דנילוביץ' מתייחס לעיכוב במעבר יחידות מודיעין לנגב, כפי שנחשף בברנז'ה NEWS . אנשי חיל המודיעין לא מוכנים לעבור לדרום, בשל היעדר תשתיות וגם - בשל הפגיעה באיכות חייהם. בבאר שבע ציפו למעבר מסיבי של צה''ל דרומה, כמנוף לפיתוח העיר. הלכה למעשה, רק משפחות בודדות מאנשי צה''ל עברו לבאר שבע. 

בעניין זה, מודה דנילוביץ' כי אנשי הצבא לא רוצים לעבור להתגורר בבירת הנגב: "מעבר קהילת התקשוב של צה"ל היא חשובה באמת, והפעימה השלישית של המעבר שמתעכבת בגלל נוחות של חלק מאנשי המודיעין שלא מבינים שהם משרתים אינטרס יותר גדול משל עצמם - כי אם באר שבע והנגב טובים לIBM, דויטשה טלקום ול-jvp אז זה גם טוב ליחידות העילית של צה"ל. וזה גם קשור למה שקורה עם נגב קרמיקה". האיזור כולו נמצא במשבר תעסוקתי חסר תקדים, עם קריסת תעשיות שנחשבו חזקות ולמעשה, היוו את הבסיס לכלכלה המקומית - תעשיה כימית שמסיטה את הייצור למזרח ולארצות שכנות והמעסיקה הגדולה טבע, שעומדת לבצע מהלך פיטורים גדול במתקן שלה בבאר שבע. 

לדברי דנילוביץ', "אנו עוסקים בוועידה הזו בחיים של כולנו בעולם משתנה, שבו העיר הופכת להיות יותר דומיננטית מהמדינה. בעולם משתנה שבו אנשי המדע, הטכנולוגיה, הספורט והאמנות הופכים להיות הרבה יותר חשובים מהפולטיקאים. בעולם שבו מסתכלים אך ורק על העתיד. בעולם כזה כל עיר, ארגון או מדינה - חייבים לייצר מודל משלהם. מבחינתי לא רק 'דרום עולה', אלא מדוע הנגב והדרום לא כעוגן של ידע בינלאומי? נשאלת השאלה איזו חשיבות יש היום במיקום גיאוגרפי של עיר על המפה. העושר של עיר היום לא נמדד בכסף שלה או בכנסים שלה, אלא רק בדבר אחד - ההון האנושי שלה. ובאר שבע היא עיר עשירה מאוד. עיר צעירה, עם אוכלוסייה סטודנטיאלית. באר שבע היא יצרנית המהנדסים הגדולה ביותר בארץ".
 
למרות חוסר הרצון של אגף התקשוב בצה''ל לעבור דרומה, ועזיבת חברה גדולה כמו PAYPAL את פארק ההיי-טק הבאר שבעי, ממשיך דנילוביץ' לטעון כי יש לבצע שינוי חשיבתי, שיביא לדעתו להצלחה: "כיצד ליצור את אותו עוגן ומרכז ידע בינאלומי - זה כבר סיפור אחר והוא - כוחה של שותפות בעידן משתנה. לא הפרט עצמו, אלא השותפויות. עיר בעידן של היום אם היא לא חדשנית, יזמית ושיתופית - אין לה זכות קיום. עיר צריכה לגעת בתושבים שלה בכל תחום - הכי קל זה לזרוק את האחריות על הממשלה. אבל צריך לקחת יוזמה. השינוי הגדול שמתחולל פה בנגב - הוא בין נגב קרמיקה לבין נגב שהוא הייטק. מסין , יפן, אוסטרליה, ארה"ב - מתמגנטים לכאן. ובכל זאת לממשלה יש חשיבות, כי בלי הצעדים הראשונים שעשינו ביחד".

דנילוביץ' גם מודה שהחלטות הממשלה בעניין הנגב, אינן מבוצעות, כפי שנטען לא מכבר בדוח של מועצת הנגב: "מבלי לאמר שמה שקורה בבאר שבע זה בגלל 'השפעות רוחב'. בלי הזרמה של תקציבים מצד המדינה, בלי עידוד יזמים- אז פארק ההייטק פה שרבים לא האמינו בן לפני כמה שנים, לא היה קם. אם בארה"ב העזו להקים לפני שנים את הסיליקון ואלי אז אנחנו העזנו להקים כאן את הסיליקון ואדי. ולגבי העתיד? זה תלוי. מכיוון שאני לא יכול להתעלם. מצד אחד המדינה כן עושה דברים טובים: מקימה כאן את מטה הסייבר הלאומי, וזו אמירה ממשלתית חשובה משייצרת מכפיל כוח אדיר וממגנטת כבר למעלה מ-70 חברות לכאן וזה חשוב וחיוני, אך ממשלת ישראל לא יכולה לאפשר את העיכוב הדרמטי של מעבר צה"ל דרומה. אני לא מדבר על עיר הבה"דים, אך היא לא תחולל שינוי והיא לא שוברת שיווין".
 
עם זאת, דנילוביץ' אופטימי: "אם לפני עשר שנים היו אומרים לכם שמועדון השחמט של באר שבע יזכה כל שנה ברציפות, ושבאר שבע תהיה עיר של תרבות ומרכז סייבר עולמי משגשג אף אחד לא היה מאמין".

תגובות

End of content

No more pages to load