• 03 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תוחלת החיים הנמוכה בישראל - בבאר שבע

בבאר שבע חיים הרבה פחות: דוח של משרד הבריאות המתפרסם היום חושף פערים בלתי נסבלים בתוחלת החיים בין מרכז ופריפריה

באר שבע. החיים קצרים יותר (צילום: גבי בן שמואל - מתוך אתר פיקיוויקי)

מקום לדאגה: בבאר שבע תוחלת החיים הנמוכה בישראל  - כך עולה מדו"ח של משרד הבריאות המתפרסם היום, שני, בכנס "ההתמודדות הלאומית עם צמצום אי־שוויון במערכת הבריאות". הדוח מציג  תמונת מצב מעוררת דאגה באשר להבדלים בתוחלת החיים ובשיעורי התמותה בין המרכז לפריפריה. הדוח בדק את תוחלת החיים בין הערים הגדולות, בהן יותר מ-100 אלף תושבים.

בשנת 2016 עמדה תוחלת החיים לגברים בישראל על 80.7 שנים. תוחלת החיים בבאר שבע נמוכה מהממוצע: 80 שנים. ברמת גן תוחלת החיים עומדת על 84.4 שנים. ברחובות, על 83.5 שנים. בחיפה, על 82.8 שנים. באר שבע מובילה באחוזי התמותה - 5.6 לכל 1000 שני אדם. לשם השוואה, הנתון בתל אביב עומד על 4.9 פטירות ל-1000 בני אדם ובחיפה - על 4.9. 

תמותת התינוקות בדרום היא הגבוהה בארץ: 11 לכל 1000 לידות במגזר הבדואי, 3 במגזר היהודי. לשם השוואה, במחוז המרכז הנתון עומד על 4.3 במגזר הערבי ו-1.7 במגזר היהודי.

הפערים בנושא הבריאות אינם חדשים ובין היתר נסקרו בדוחות שהוציאה מועצת הנגב. כבר בחודש ינואר השנה התריע ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', על הפערים הבתי נסבלים בתחום הבריאות ועל אי העברת תקציבים למערכת הבריאות בדרום: ""חייבים להכניס תחרות לנגב. קופ"ח כללית לא תמיד רואה את טובת תושבי הדרום. כולנו פה מדברים בשם הציבור שלנו. המדינה הזו מתנהגת לאורך שנים רבות כאילו אנחנו הבן החורג שלה. היא מכה אותנו פעם אחר פעם. אחרי כל סבב לחימה, פתאום כולם מגיעים ומרעיפים אהבה והחלטות ממשלה שלא יוצא מהן שום דבר. ותוצאות – אין. אנחנו לא מסכימים שישחקו בנו יותר".

מתריעים על מחדלים - אך לא נעשה דבר

במהלך השנה התריע משרד הבריאות כי בדרום התחלואה בסוכרת ובסרטן גבוהה מאוד. מועצת הנגב התריעה מצידה כי הקמתו של בית חולים שני בנגב מתעכבת, למרות החלטות הממשלה בנושא. דוחות של ארגונים חברתיים מתריעים מפני חוסר יכולתן של השכבות החלשות לדאוג לעצמן לתזונה בריאה ומאוזנת. 

למרות כל אלה, עולם כמנהגו נוהג: תושבים לא יצאו לרחובות להפגין כנגד המחדלים המקצרים את חייו. 
​​​​​​​


תגובות

End of content

No more pages to load