• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זעקה של אימא: ''אל תקחו ממני את הילד, תנו לו טיפול רפואי הולם''

סיפור מורכב ונוגע ללב: ט', ילד בן 11, נחנק לפני מספר חודשים מחטיף ופיתח הפרעת אכילה, בגינה ירד ממשקלו. אימו קובלת, כי הפתרון שנכפה עליה הוא אשפוז הילד בעיר אחרת, רחוקה, כשבעיר מגוריה יש מסגרות מתאימות

האם ט' יישלח לאשפוז כפוי? (צילום הדמיה: JARMOLUK / PIXABAY)

בנה של ר', ילד בן 11 מהדרום, עלול להילקח מביתו בשעות הקרובות, אחרי שנקבע כי לצורך טיפול בהפרעת האכילה ממנה סובל עליו להמשיך להיות מאושפז במחלקה סגורה במרכז לבריאות הנפש בנמרכז הארץ, רחוק מאוד ממקום מגוריו בדרום. אימו קובלת: ''הילד סובל מהפרעת אכילה, אני לא מבינה מדוע צריך לאשפז אותו באשפוז כפוי בבית חולים פסיכיאטרי במרחק גדול כזה מאיפה מהבית שלו בדרום. מדוע אי אפשר לטפל בדרום, ביישוב בו אני מתגוררת, בו יש מסגרות".

ד', בן 11, נחנק חפני כמה חודשים מחטיף. הוא ככל הנראה לא לעס את החטיף כמו שצריך וזה נתקע לו בקנה הנשימה והוא החל להיחנק, עד שהצליח לפלוט אותו. המקרה הותיר בו טראומה קשה והוא סירב לאכול אוכל מוצק. 

 הילד החל לרדת ממשקלו במהירות. האם הייתה חסרת אונים ולא הייתה דרך לשכנע אותו לאכול. היא פנתה לסיוע רפואי. אל העניין נכנסו גם עבודת סוציאלית וגם מטפלים בתחום הנפשי. מצבו  הגופני של הילד השתפר במעט, אבל מצבו הנפשי נותר להיות קשה, בשל חוסר הוודאות ועצם המצב בו היה שרוי. 

''פניתי לכל גוף אפשרי ואפילו לפסיכיאטר פרטי, תוך עלות גבוהה. לדבריו, הילד צריך לקבל טיפול להפרעת האכילה, אבל אין צורך שיהיה מאושפז במחלקה סגורה", מספרת האם. בשל החיסיון הרפואי והחוק בישראל, שאוסר לפרשם פרטיו של קטין במצוקה, האם לא יכולה לעשות הרבה. ''למעשה, כל רגע עלולים לבוא הביתה ולקחת את הילד מאיתנו. כבר הבוקר קיבלנו ביקור של נציגים מטעם הרשויות, שהבהירו כי עליי להעביר את הילד למחלקה סגורה".

''אני חוששת מכל דפיקה בדלת, כל טלפון מקפיץ אותי. אני לא רוצה למסור את הילד, כי כשהוא במחלקה סגורה, שזה מקום קשה, המצב שלו לא משתפר, אלא להיפך. הילד זקוק למסגרת בה יטפלו בהפרעת האכילה, לא לאשפוז כפוי. צריך לטפל בו קרוב לבית, ביישוב בו אני גרה. אני לא מבינה מדוע צריך להעביר אותו למרכז, רחוק מאיתנו".

מוסד רפואי, במקום מגוריו של המשפחה, טיפל בילד. במוסד אומרים, כי מדובר בתמונה מורכבת, לה מנסים למצוא מענה בסיוע אנשי מקצוע, מתחום הרווחה והרפואה. "אין באפשרותנו לפרט לגבי המקרה עקב חיסיון רפואי. ככלל, הצוות המקצועי פועל על פי שיקולים רפואיים בלבד, לטובת המטופל ובני משפחתו. החלטות לגבי אשפוזים כפויים מתקבלות בבית המשפט ולא בבית חולים", אומרים במוסד הרפואי במקום מגוריו של הילד. 

"מעבר לחוק היבש, מעבר להגדרות המקצועיות, צריכה להיות התחשבות בנו ובילד", אומרת האם. "אני לא רואה שום תועלת להרחיק את הילד למרכז הארץ ולחייב אותי לנסוע לשם מדי יום, כי באותה מידה, יכלו לאשפז אותו ביישוב בו אני גרה בדרום. ממסמכים שבידי האם עולה גם, כי האם מכירה בצורך להעניק טיפול מיטבי לילד, אבל לשם כך הוא חייב לשהות במחלקה: "להערכתנו, האשפוז הזה יכול להתבצע באחת המחלקות להפרעות אכילה בארץ", נכתב במסמך שקיבלה מבית החולים בו אושפז הילד. עם זאת, בוועדה שטיפלה במקרה שלו, מומלץ להמשיך לאשפז אותו, אך האם מבקשת, כי זה ייעשה במקום מגוריו של הילד ולא כל כך רחוק. 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מבלי להיכנס לפרטי המקרה מטעמי צנעת הפרט, יש להדגיש כי ההחלטות הן של בית המשפט, מתוך הבנת חשיבות ההתאמה של מסגרת האשפוז למצב הקליני של הילד תוך לקיחה בחשבון של מרכיבים שונים כגון מידת הסיכון בו נמצא הילד, גילו, מה מידת שיתוף הפעולה שלו עם הטיפול, מה רמת ההשגחה הנדרשת ועוד.

איפיונים אלו מכתיבים את הצורך במחלקה פתוחה או סגורה, וגם באיזה בית חולים לאשפזו בהתאם, כדי להבטיח ככל שניתן את שלומו של הילד המאושפז".


תגובות

End of content

No more pages to load