• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

למ''ס: נמשכת ההגירה השלילית מב''ש

נתונים שחושפת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעלים כי נמשכת ההגירה השלילית מבאר שבע. אחוז מאוד גבוה של תושבי העיר העובדים, אינם מגיעים לשכר מינימום וגם שוק העבודה לא משהו: גיל רוב המפוטרים: 43

ישן מול חדש בבאר שבע. פערים חברתיים (צילום: דני בלר)

עוזבים את בירת הנגב:  באר שבע ממוקמת במקום התשיעי בממדי ההגירה השלילית, עם מאזן הגירה של 759- תושבים. את באר שבע עזבו 5,338 תושבים ורק 4,579 תושבים חדשים עברו להתגורר אליהכך עולה מנתונים שחושפת השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הערים בהן העזיבה הגדולה ביותר הן ירושלים, אשדוד, חיפה ותל אביב. את העשירייה סוגרת לוד.

נחמה קטנה:  על פי נתוני 2014, אז עזבו באר שבע  5,060 תושבים והגיעו 4,280 ובירת הנגב סיימה עם מאזן הגירה שלילי של מינוס 780. לפי נתוני הלמ"ס, קצב העזיבה פחות או יותר יציב. (ללוח המלא באתר הלמ"ס).

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת, מדי תקופה, מכלול נתונים סטטיסטיים, לעיון הציבור וכן ככלי לקובעי מדיניות ומתכננים. בלוחות המפורטים ניתן לראות נתוני עומק של כל הערים בישראל. העיר באר שבע שייכת לאשכול סוציו-אקונומי 5, שהוא הנתון הממוצע בעיר. עם זאת, על פי מיפוי כיסי העוני בשכונות בישראל, ניתן לראות כי יש פערים גדולים בין שכונות העיר: בשכונות הישנות האשכול הסוציו-אקונומי הוא 3. הנתון משקף את יכולתם של התושבים להתפרנס, ללמוד לימודים אקדמיים ועוד. אין צורך בנתונים סטטיסטיים: את הפערים רואים בעיניים, בעיקר בבניינים ישנים עם תשתיות מתפוררות. דווקא הבניינים האלה רושמים ביקושים נאים: זהו נדל''ן זול יחסית והוא נותן למשקיעים בו תשואה נאה. עם זאת, הימים בהם ניתן היה למצוא בבאר שבע דירות ב-300,000 שקלים ולהשכיר אותן ב-2,500 שקלים לחודש, עברו מזמן. נתונים שפורסמו לאחרונה מעידים, כי יש יציאה מסוימת של משקיעי נדל''ן מבאר שבע. אמנם המשקיעים לא יוצאים בשעטה בהולה, אבל כבר פחות כדאי להם להשקיע פה בנדל''ן.

בעיריית באר שבע רואים בברכה את תנופת הבניה הגדולה בעיר, תוצאה של הסכמי הגג שנתחמו לאחרונה. מדובר בעשרות אלפי דירות, בשכונות חדשות בעיר, בהן פרויקטים לא מעטים במסגרת ''מחיר למשתכן''. עם זאת, לא מדובר בפתרון פלא: דירה במסגרת מחיר למשתכן תעלה כמעט 900,000 שקלים, לפני הוצאות שונות ועלויות מימון. כמעט מיליון שקלים לדירה, זהו מחיר שהוא הרבה מעבר ליכולתם של חלק לא קטן מהבאר שבעים. הנתונים שפרסמה השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים זאת: 38.8 אחוזים מהעובדים השכירים בבאר שבע אינם מגיעים לשכר מינימום. בעיר יש 93,331 שכירים. בבאר שבע יש רק 3,746 עצמאיים. ההכנסות שלהם נשחקו ב-0.8 אחוזים. 43.9 אחוזים מהעצמאיים משתכרים עד פחות מחצי השכר הממוצע בעיר, העומד על כ-9000 שקלים לגברים ומעט יותר מ-6000 שקלים לנשים.


2,143 איש בממוצע מקבלים דמי אבטלה מדי חודש. גילם הממוצע של המובטלים בבאר שבע הוא 43. גיל בעייתי למצוא עבודה, במיוחד עבודה איכותית: מרבית המקומות מבקשים עובדים צעירים, לרוב ללא ניסיון, ששכרם נמוך. אדם בשנות הארבעים, עם ניסיון, ידע וכישורים, מאוד יתקשה להיקלט בעבודה חדשה. דמי האבטלה הממוצעים ליום בבאר שבע עומד על 121 שקלים. 28,007 איש מקבלים קצבאות זקנה. 36.2 אחוזים מהם נזקקים להשלמת הכנסה. 10,948 איש בבאר שבע מקבלים אבטחת הכנסה.

עיר של פערים: מרכז גילת בשכונה ד', עם בתים ישנים ותשתיות קורסות (צילום: דני בלר)​​​​​​​

בניה חדשה בבאר שבע, ברח' הנרי קנדל (צילום: Daniel Baránek / CC BY SA 4.0)

הריבוי הטבעי של תושבי באר שבע דומה לזה של הערים הגדולות באיזור, דוגמת אשדוד ואשקלון, ועומד על 11.2 לאלף איש. למעלה מרבע מתושבי באר שבע הם ילדים בני עד 17. רק 6.8 אחוזים מהתושבים עברו את גיל 75. עוד נתון מעניין: בבאר שבע יש פחות גברים (כ-99 אלף) מנשים (כ-104 אלף).
רוב המבוטחים בקופות החולים בבאר שבע, 61 אחוזים, מבוטחים בכללית.  87.9 אחוזים מתושבי באר שבע הם יהודים. 12.1 אחוזים הם בני דתות אחרות.

''קשה יותר לקבל אשראי מהבנקים''

ד', שכיר, מבאר שבע, נקלע למצוקת מזומנים: ''ההוצאות לפעמים נוחתות עלייך בבת אחת. כמשפחה, אנחנו חיים פה מחודש לחודש. אם לא היינו נכנסים לחובות, פשוט לא היה לנו כלום ואם הייתי עושה חשבון כלכלי, גם לא הייתי מתחתן. אבל חייבים לחיות, חייבים להקים משפחה. גם להורים שלי היה קשה כשאני נולדתי, שנות השבעים, אבל היום מאוד קשה. אני משלם משכנתא, את הדירה קנינו עוד כשהבתים היו במחיר שפוי בבאר שבע. זה בית יד שנייה בשכונה ט'. עם קצת עזרה מההורים, הגענו למצב בו המשכנתא לא תימשך 25 שנה, אבל אז, לפני 8 שנים, המחיר של הדירה נראה לנו התחייבות מטורפת. היום בכלל לא היינו יכולים להגיע למינימום".
"לקבל אשראי מהבנק נהיה יותר ויותר קשה. הבנקים לא פראיירים, הם רואים מה קורה. היום יש כל מיני הלוואות חיצוניות, אבל זה פחד אלוהים. הבעיה היא לא הריבית, שהיא נמוכה מזו בבנק. הבעיה היא מה קורה אם חלילה נשארת בלי עבודה ואין לך ממה לשלם. נכון, זה חברות מוכרות של כרטיסי אשראי, אבל אני עדיין סומך יותר על הבנק שלי. אני לא מדבר על משכנתאות: משכנתא היום, אם אין לך כסף מהבית, זו משימה כמעט בלתי אפשרית".

אבל יש אפשרות לקבל הלוואות גם מהחברה שמנהלת לך את קרן הפנסיה, אפשרות שרק מעט מנצלים.

"בסופו של דבר, אתה מושך כספים מהפנסיה או מקרן הפיצויים, שהם הביטחון שלך אם מפטרים אותך. אני לא רוצה לסכן את העתיד שלי ושל משפחתי. גם לוקח המון זמן. זה הליך. אם אתה לחוץ כי הדברים קראו עכשיו, אין לך ברירה, הבנק אולי יילך לקראתך ויתקתק עניינים מהר, אבל בריבית גבוהה. ואני עוד שכיר. חברים עצמאיים שלי נקלעים למצבים קשים. קשה בבאר שבע להיות עצמאי".''בעיר יש 93,331 שכירים. בבאר שבע יש רק 3,746 עצמאיים. ההכנסות שלהם נשחקו ב-0.8 אחוזים. 43.9 אחוזים מהעצמאיים משתכרים עד פחות מחצי השכר הממוצע בעיר, העומד על כ-9000 שקלים לגברים ומעט יותר מ-6000 שקלים לנשים''

תגובות

End of content

No more pages to load