• 04 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תושבי הדרום? סיכוייכם לחלות ולמות מסרטן גבוהים יותר

דוח מיוחד של המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות מציג נתונים מדאיגים בנוגע לתחלואת סרטן בפריפריה, בה אמצעי האבחון, המודעות והרגלי החיים לא תורמים לבריאות התושבים

טיפול בחולי סרטן (צילום הדמיה: CC BY 2.0/Mateus Pereira/AGECOM)

עוד הוכחה מצמרר לכך שהפערים בין דרום למרכז הורגים אותנו, פשוטו כמשמעו: תחלואת הסרטן בדרום גבוהה יותר, סיכויי ההחלמה נמוכה יותר. נתונים אלה עולים מדוח מיוחד שפרסם המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות.

האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף משרד הבריאות, מציינים את יום הסרטן הבינלאומי, שמצוין בעולם ב-4 בפברואר, על ידי ארגון הסרטן הבינלאומי (ה-UICC), במטרה להעלות את המודעות למחלה ולדרכים המוכחות והיעילות להפחתת התחלואה והתמותה.

דוח מיוחד בחן את נתוני התחלואה והתמותה מסרטן, ביחס למדד הפריפריאלי בישראל (מדד של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). זאת על מנת לבחון האם מרחק גיאוגרפי וחברתי משפיע על הסיכון לחלות בסרטן ועל סיכויי ההחלמה. הדרום, על פי הדוח הזה, כלול בשתי הקטגוריות של הפריפריה – הקרובה והרחוקה.


מנתוני הדוח עולה כי גברים באזורים הפריפריאליים היו בסיכון גבוה ב-8% לחלות בכל סוגי הסרטן, ביחס לסיכון הצפוי באוכלוסיה הכללית. באזורים המרכזיים היו שיעורי התחלואה נמוכים ב-3% מהצפוי.

בקרב נשים היה הפער נמוך יותר, אך קיים: באזורים הפריפריאליים היה הסיכון גבוה ב-1-3% מהצפוי באוכלוסייה הכללית, לעומת האזורים המרכזיים, שם היה הסיכון נמוך ב-2-3% מהצפוי באוכלוסיה הכללית.

בבחינת סוגי סרטן ספציפיים, נמצאו הפערים הגדולים ביותר בקרב חולי סרטן המעי הגס. הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס באזורים הפריפריאליים ביותר היה גבוה בגברים ב-17% ובנשים ב-12%, לעומת הסיכון של תושבי המרכז (הגיאוגרפי והחברתי), שהיה נמוך ב-8% בקרב גברים וב-7% בקרב נשים - מהצפוי באוכלוסיה הכללית. הממצא יכול לשקף מודעות גבוהה יותר ושימוש גבוה יותר בטכנולוגיות לגילוי מוקדם, ובעקבות כך הסרת נגעים טרום סרטניים שמפחיתים סיכון למחלה", מסבירה פרופ' קינן-בוקר. בסרטן הריאה בגברים נצפו פערים דומים, שניתן להסביר בשיעורי העישון הגבוהים בקרב גברים בחברה הערבית.

ממצאים הפוכים נרשמו לגבי סרטן השד בנשים: הסיכון של תושבות האזורים המרכזיים היה גבוה יותר בהשוואה לאזורים הפריפריאליים. עם זאת המגמה אינה אחידה ויש לציין כי בכל האזורים היה הסיכון נמוך מהצפוי באוכלוסיה הכללית.

גם הסיכון לתמותה מסרטן בפריפריה היה גבוה מעט יותר: באזורים הפריפריאליים ביותר היה הסיכון למות ממחלות הסרטן גבוה ב-8.1% יותר מהסיכון למות מסרטן באזורים המרכזיים ביותר.

על פי נתונים שהציגה פרופ' ליטל קינן בוקר, סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות, בשנת 2014 אובחנו 29,516 חולי סרטן חדשים בישראל. בשנה זו אובחנו 243.6 מכל 100,000 גברים יהודים עם גידול סרטני, 195.7 מכל 100,000 גברים ערבים, 257.9 מכל 100,000 נשים יהודיות ו-167.6 מכל 100,000 נשים ערביות.

ב-2014 נפטרו 10,931 ישראלים מסרטן: 5,511 גברים ו-5,420 נשים, מתוכם 1,038 גברים ונשים מהחברה הערבית.

לקריאת הדוח מלא

תגובות

End of content

No more pages to load