• 14 אוקטובר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דנילוביץ': ''המדינה משחקת בנו ומפקירה אותנו"

רוחות לוהטות בוועדה לצדק חלוקתי, הדנה בעניין סורוקה. שר הבריאות: "סורוקה מקבל הכי הרבה תקציבים, אך מיטות לא נפתחו. אמשוך חזרה את הכסף"

רוביק דנילוביץ (צילום: שלומי מויאל עבור מגזין ברנז'ה)

הפוליטיקאים רבים ביניהם  ואנחנו משלמים, כפי שפורסם לאחרונה על ידי משרד הבריאות, בבריאותנו ובחיינו. ברגעים אלה מתחוללת סערה בוועדה לצדק חלוקתי. שר הבריאות, יעקב ליצמן טוען כי למרות שבית החולים סורוקה קיבל את הכסף עבור תוספת מיטות אשפוז הן לא נפתחו. "אם הן לא ייפתחו, אני אקח אותן חזרה", איים השר.

עדות מצמררת: "אימא שלי עומדת למות, אך אף אחד לא רואה אותה ולא עוזר לה"

מאיה אקרמן ביידר, שאמה מאושפזת בסורוקה לאחר שהות ארוכה במרכז נווה שבא בבאר שבע מתפרצת לדיון בסערה (צילום: איה דבורין)

"91 מיטות לא נפתחו על אף שהכסף הועבר", טוען ליצמן. "אני מודע לזה שבית חולים טוען שאין לו את הכסף לזה, צר לי על כך אבל בית החולים צריך לפנות לקופ"ח כללית כי הכסף הועבר".  
"בית החולים סורוקה הוא בית החולים שמקבל הכי הרבה כסף מבתי החולים הממשלתיים. כ-30 מיטות פסיכיאטריות לא נפתחו. גם זו בעיה.  ואם לא יפתחו את 98 המיטות האלה – אני אקח אותן ואעביר אותן לבית חולים אחר שכן צריך אותן". 

הדיון בוועדה לצדק חלוקתי (צילום: איה דבורין)

רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר שבע, בתגובה לשר: "אנחנו פה בריטואל קבוע, כל כמה שנים או כל כמה חודשים אנו נפגשים כאן ומקיימים דיון על הפערים הנוראיים. ויש תחושה שנמשיך הלאה. לא, לא יותר. אנחנו באנו היום לזעוק בדם לבנו. אנחנו דורשים פתרונות. היום. העובדה שמנכ"ל קופ"ח לא הגיע היא חמורה מאוד. חמורה מאוד! אנחנו מרגישים שמשחקים בנו כמו במשחק היו-יו, מכדררים אותנו, את תושבי הדרום מאחד לשני. סורוקה הוא פלא, הוא נס. במציאות בלתי אפשרית, בכוח אדם שיש בו חסר רב, אנשים מוציאים מים מהסלע. יש בו אנשים מקצועיים ומלאי אהבה לאזור שעובדים קשה מאוד. ואנחנו לא ניפול לפח ולא נכניס את סורוקה למאבק הזה. הפתרונות הם בין משרד האוצר – הבריאות – וקופ"ח כללית ומישהו צריך לתת פה תשובות היום. תפסיקו לחרטט אותנו. די! אי אפשר להמשיך ככה כי כולם יודעים עד כמה הפערים האלה הם דרמטיים. זה לא עוד מאבק, זו הזכות לחיות ולקבל שירות רפואי כמו כל אזרח אחר במדינת ישראל מקבל".


דברי ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', בוועדה לצדק חלוקתי (צילום: איה דבורין)

דנילוביץ': קופ"ח כללית לא תמיד רואה את טובת תושבי הדרום

"בואו נקרא לילד בשמו", אמר דנילוביץ'. "חייבים להכניס תחרות לנגב. קופ"ח כללית לא תמיד רואה את טובת תושבי הדרום. כולנו פה מדברים בשם הציבור שלנו. המדינה הזו מתנהגת לאורך שנים רבות כאילו אנחנו הבן החורג שלה. היא מכה אותנו פעם אחר פעם. אחרי כל סבב לחימה, פתאום כולם מגיעים ומרעיפים אהבה והחלטות ממשלה שלא יוצא מהן שום דבר. ותוצאות – אין. אנחנו לא מסכימים שישחקו בנו יותר".
"אני ראיתי איך לפני שבועיים הועברו מיליונים לקבוצות לחץ ואינטרס. אנחנו לא קבוצת לחץ. אנחנו חלק ממדינת ישראל. ובסופו של דבר אנחנו נאבד את האמון במדינת ישראל. המדינה הזו התרגלה שרק קבוצות אינטרנט מפעילות אותה. אנחנו שליחים של המדינה ואנחנו מצפים שהמדינה תלך איתנו יד ביד. אנחנו חלק מהמשימה הלאומית והמדינה מפקירה אותנו ומשחקת בנו. אומר לי בכיר במשרד הבריאות – זה לא כלכלי לפתוח עוד בית חולים בנגב. מה לעשות? אזרחים זה לא דבר כלכלי. אני פונה לחה"כ אלי זהר, שנבחר על ידי תושבת הדרום – יש לך את המחויבות לעשות סקנדל ולפנות לאוצר, לבריאות ולקופ"ח ולקדם את הנושא. די, שבענו מהמאבק החריף במדינה שלנו". 
דנילוביץ' סיכם ואמר: "ראו הוזהרתם, אם לא תטפלו בנושא אנחנו נגיע למצב מאוד לא טוב".

"להכריז על מצב חירום בדרום"

חה"כ איתן ברושי, מהמחנה הציוני: "צריך להכריז על מצב חירום בדרום. אם אין לכם תכנית שלמה זה לא יעבוד. אני למדתי משפט בחיים: כל הנחלים זורמים לים וכל הכסף זורם לתל אביב. אדוני השר, משרד הבריאות חייב לקחת אחריות. את התושבים לא מעניינת חלוקת הכספים בין הקופות למדינה. הם רוצים לחיות. ולחיות בכבוד. צריך להכריז על מצב חירום בבריאות בדרום. יש לבנות תכנית לאומית לחיזוק הפריפריה ואת הנגב וסורוקה". 
איילת נחמיאס ורבין: "עם כל הכבוד לסמנכ"ל הכספים של קופת חולים כללית, לא יעלה על הדעת שאתה מגיע לדיון כזה לא מוכן. לא יכול להיות שאין לכם נתונים. קופת חולים כללית לא יכולה להגיע לדיון כזה ללא נתונים. מבחינתי אתם לא בדיון הזה. כרגע אנו נדבר על המדינה ועל האנשים שמתים בנגב".
חה"כ מיקי זוהר הגיב לדבריה של ורבין: "יכול להיות שהבשילה העת שחלוקת הכספים לקופות החולים תועבר לפי חוק. קופות החולים מתנהלות באופן עצמאי ועושות מה שהן רוצות. אולי אפילו צריך להפריד בין קופות החולים לבתי החולים ושהמדינה תפעל ישירות מול בתי החולים". 
ורבין הוסיפה: "בסופו של דבר קופ"ח כללית צריכה שאתה, השר, תדפוק להם על השולחן ותעיר אותם".
מיכאל ביטון, ראש מועצת ירוחם ויו"ר מועצת הנגב: "אתם חושבים שתושבי הנגב טיפשים? שנתיים אנחנו מדברים על 118 מיטות? אין משילות? מה קורה כאן? כבוד השר, כשאתה רוצה 100 מיטות בסורוקה לא יהיו? אני לא קונה את זה. אם צריך להתעלל בכללית, תעשו את זה. לכללית אני אומר, השתנו הימים. מה קורה בנגב? אתם מונופול. 100% אתם בנגב. נרצה או לא, נמות בסורוקה. אולי אתם לא מביעים את גודל השעה. אולי נוח לכם המצב הזה. אתם נותנים תשובות מבישות. ואני אומר – עד כה היינו שותפים של הכללית ומהיום מועצת הנגב תהיה נגד הכללית. יש לכם תקן למיטה בסורוקה והיא לא ממומשת? בושה וחרפה. אוי ואבוי לנו המצב הזה. האם יכול להיות שקודקודי קופ"ח כללית חושבים שאנחנו בכיס שלהם? אנחנו נהפוך פה שולחנות ונמריד את תושבי הנגב לעבור קופה. היום הזה קורה בגלל התעוררות של הארגון הזה שנקרא מועצת הנגב. ואנחנו לא נעצור עד שנקבל זכויות שוות.


רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר שבע, בתגובה לשר: "אני ראיתי איך לפני שבועיים הועברו מיליונים לקבוצות לחץ ואינטרס. אנחנו לא קבוצת לחץ. אנחנו חלק ממדינת ישראל. ובסופו של דבר אנחנו נאבד את האמון במדינת ישראל" 

תגובות

End of content

No more pages to load