• 03 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הזנחה נוראית: יצירת אמנות חשובה מתפוררת בבניין משרדים בבאר שבע

לא רחוק ממוזיאון הנגב מתפוררת לה לאט לאט יצירה הסטורית, בת 56 שנה של אמנית ישראלית חשובה. מי אשם בהזנחה? מי יציל וישמר אמנות ישראלית חשובה?

חתימת האמנית על עבודתה, שעומדת ומתפוררת בחדר מדרגות בבאר שבע

בחדר מדרגות, בבננין ישן בבאר שבע, לא רחוק ממוזיאון הנגב לאמנות, הולכת ונרקבת לה יצירה של האמנית קלייר (קלרה) סילארד. מדובר בוירטאז' ענק מידות, יפהפה, שאם לא יעשה מאמץ להציל אותו, עלול להתפורר ולאבד לנצח. למעשה, זה נס שהוא שרד את כל השנים האלה מבלי שרסטוראטור יעשה בו עבודות תחזוקה ואולי, זו עדות לכישרונה ויכולותיה של האמנית ליצור יצירה שתעמוד את פגעי הזמן.
בעבודה רואים זוג המגיע לבילוי או לאירוע, דמות אשת מדבר מגישה להם משקה וגמל. במבט מחדר המדרגות העבודה נראית נהדר.  ספק אם מישהו מחולפים על פניה יודע במה מדובר וגם החשיבות ההסטורית של העבודה הזו. "כואב הלב לראות אמנות ישראלית הסטורית וחשובה, עומדת ומתפוררת", אומר איש האמנות אבי מרגי, תושב באר שבע, חוקר ואספן. "קלייר סילארד היא אמנית ויטראז' וציירת ילידת הונגריה, שעלתה לישראל בשנת 1951 ועבודותיה נחשבות מאוד ונמכרות באלפי ועשרות אלפי שקלים בבתי מכירות פומביות בארץ ובעולם. אני לא יודע כיצד העבודה שלה הגיעה למקום. היות ומדובר בבניין ישן, בן כמעט 60 שנה, אני יכול לשער שבעל המקום הזמין אותה לקשט את הכניסה לאולם אירועים קטן או בית קפה שפעל במקום. מדובר ביצירה גדולה מאוד, ביחס למה שיצרה בדרך כלל. זוהי יצירה מפוארת שגם משקפת את רוח הזמן. הדמויות הן בהחלט חלק מהאיקונוגרפיה של תחילת שנות השישים בישראל. מקומה של יצירה כזו במוזיאון ולא בחדר מדרגות מתפורר. ראיתי שהיצירה מתחילה להישבר. צריך להציל אותה, כבר עכשיו".

עבודת האמנית קליר סילארד מאחורי רשת, מתחילה להתפורר ואין מי שישמר אותה

זו לא הפעם הראשונה שיצירות אמנות חשובות נזרקות או מוזנחות בבאר שבע. לעיתים, עזבונות מבתים שבעליהן נפטרו ולא והתירו יורשים, עושות דרכן למכולות אשפה. "כאב לי הלב לראות תקליטים בני 60 ו-70  שנשברו לרסיסים, ציורים וספרים שנזרקו והיה מאוחר מכדי להצילם. מישהו חייב לשמר את ההסטוריה של באר שבע".


"מקומה של יצירה כזו במוזיאון ולא בחדר מדרגות מתפורר. ראיתי שהיצירה מתחילה להישבר. צריך להציל אותה, כבר עכשיו".עדות: תמונת האמנית בסטודיו שלה בישראל, בשנת 1957, מתוך אוסף אוניברסיטת הרווארד, ששימר צילום בבעלות הארכיון הציוני, מתוך קרן רודולף וש רה וויינר
באתר האירטרנט של מוזיאון ישראל ישנו מידע אודות האמנית: " קליר סילארד, ציירת (פרסקו ו-ויטראז'). נולדה בבודפשט, הונגריה. עלתה ארצה ב-1951. התקבלה לאגודת הציירים והפסלים בישראל. עוסקת בציור, בהדפסים ובוויטראז'ים, השתתפות בסלונים בפריז, ביניהם בסלון הסתיו "בגראנד פאלה" (ארמון הגדול). 1967 חברה בשכונת האמנים, יפו. בין השנות 1965-73- עיצבה את "ארטא הישראלי"; 1974 חברה בכפר האמנים עין הוד; 1980 השתתפה בסלון הסתיו, פאריס, צרפת". היא זכתה בפרסים בישראל ובעולם. 
כרזה לתערוכה של האמנית בתל אביב, משנת 1971, המצויה בארכיון הספריה הלאומית

תגובות

End of content

No more pages to load