• 08 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מצעד העוני: איפה היישוב שלכם ממוקם?

מחקר שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדרג את היישובים על פי עושרם. מי ירד מהצמרת, מי היישוב העשיר בנגב ואיך זה שהיישובים העניים בישראל נמצאים בדרום?

באר שבע. ירדה למקום ה-119 (צילום: צחי פן, מתוך אתר פיקיוויקי)

ממחקר שפרסמה השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה תמונה עגומה על דירוגו הסוציו אקונומי ובעיקר, על הפערים בנגב.  המחקר דירג את הישובים, הערים, המועצות המקומיות והמועצות האזוריות בישראל לפי חוזק חברתי-כלכלי (סוציו-אקונומי) בדירוג של 1-10 ש 1 הנמוך ביותר, 10 הגבוה ביותר.

הניתוח נערך בקרב 255 רשויות מקומיות, מתוכן 201 עיריות ומועצות מקומיות ו-54 מועצות אזוריות, לפי המפה המוניציפאלית המעודכנת לשנת 2013. המחקר בדק רשויות בהן יותר מ-10,000 תושבים.
התוצאות מוכיחות, מעבר לכל ספק, את הקשר הקיים בישראל בין פערים כלכליים-חברתיים לבין רקע דתי ואתני. רוב הישובים בעלי הדירוג הנמוך ביותר הם ישובים בדואים בנגב או ערביים-ישראלים. עבור איזור הנגב, המחקר מביא תמונת מצב מדאיגה על מעמדו הסוציו אקונומי ובעיקר, על הפערים גדולים שבין תושביו: מצד אחד, רשויות חזקות, מהעשירות בישראל. מצד שני, הרשויות החלשות ביותר בישראל נמצאות אף הן בנגב. על פי המחקר, אפילו עומר החזקה ירדה במקום אחד, בדיוק כפי שקרה לבירת המחוז באר שבע, שנתונים אלה מצטרפים למחקרים ומדדים מדאיגים אחרים ויוצרים תמונת מצב לא מלבבת במיוחד.

באר שבע, למשל, מובילה בסיכון העסקי שלה (על פי מחקר על דאן & ברדסטריט), כאשר כ-12.5 מהעסקים בה מצויים בסכנת סגירה, נתון העומד בסתירה מוחלטת עם מיתוגה כ"בירת ההזדמנויות".
כיצד רשויות ירדו ולמה הטבלה מדרגת ישובים רבים בנגב באשכולות הנמוכים? התשובה לא קשה: פרנסה, הזדמנויות, עבודה מכבדת, חינוך המכין את התלמידים לעבור מבחנים ולאו דווקא לחיים האמיתיים. עליהם יקום וייפול דבר. הפערים האלה צריכים להדאיג גם את קובעי המדיניות וגם אותנו, האזרחים.

להבים, הכי עשירה בנגב (צילום: עמוס מרון / CC BY-SA 3.0)

תל שבע, מהמועצות העניות בישראל (צילום: דר' אבישי טייכר, מתוך פיקיוויקי ישראל)
היישוב עומר כבר אינו נמנה עם הרשויות העשירות בישראל. הוא ירד במקום אחד בהשוואה לשנת 2008, וממוקם אפילו אחרי להבים (במקום השלישי), המובילה את האשכול התשיעי. את האשכול התשיעי סוגרת מיתר (במקום העשירי).

מועצת בני שמעון ממוקמת במקום ה-62, ונמצאת במקום טוב באמצע של האשכול השביעי. שער הנגב ממוקמת במקום ה-74 ואפילו עלתה בדירוג הסוציו אקונומי, מהאשכול השישי לשביעי. מועצת רמת נגב גם רשמה שיפור ועלתה מהמקום החמישי לשישי. היא ממוקמת במקום ה-98. בירת הנגב, באר שבע, הייתה ונשארה באשכול הסוציו אקונומי החמישי. היא יורדת מהמקום ה-115 בשנת 2008, למקום ה-119.
יחד עם באר שבע באשכול החמישי המועצות מרחבים, במקום ה-120 ושדות נגב, במקום ה-130.
באשכול הרביעי, החלש יותר, נמצאות: שדרות (מקום 138), דימונה (מקום 139), ערד (מקום 145) וירוחם (מקום 161).
באשכול הבא, שהוא חלש יותר, מצויות מצפה רמון שיורדת מהאשכול הרביעי לשלישי וממוקמת במקום ה-164, אופקים ונתיבות, הממוקמות בזו אחר זו במקומות ה-178 וה-179. באשכול החלש ביותר, אשכול 1, ממוקמות רוב המועצות הבדואיות: בראש הטבלה רהט (מקום 244), לקיה (מקום 240), כסיפה (239), חורה (מקום 248). המועצות העניות ביותר בישראל כולן בדרום והן ערערה בנגב, תל שבע, שגב שלום ונווה מדבר.

תגובות

End of content

No more pages to load