• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מה זאת אהבה?

כולנו עוסקים ללא הרף באהבה... זהו הנושא המעסיק את המוח האנושי באופן מהותי והיוצר לא מעט תיאוריות של משמעות החיים

הגדרות רבות לאהבה. אלפי ספרים ומאמרים נכתבו אודותיה והיא כוללת בתוכה סוגים שונים של אהבה כמו אהבת אם לילדיה, הנחשבת לחזקה ביותר, אהבת גבר - אישה ועוד. לאהבה מקום חשוב בהוויה האנושית, היא מעניקה לחיינו טעם וצבע, היא מרגשת אך לפעמים גם פוגעת ומייסרת: "עזה כמוות אהבה" (שיר השירים, ח'- ו').

ההגדרה הפשטנית של המילון למילה אהבה אומרת כי זהו רגש עמוק של משיכה לאדם או לדבר מסוים (ספר, אוכל וכו'). המילון מפרט סוגים שונים של אהבה כמו:

אהבה אפלטונית - שאין עימה תאווה מינית, אהבה ממבט ראשון - התאהבות מהירה, אהבה עיוורת - הגורמת לאוהב שלא לראות חסרונות, אהבה עצמית - אנוכיות, אגואיזם, אהבה שאינה תלויה בדבר - אהבה שלא נועדה להפקת טובת הנאה, אהבת בצע - רדיפה אחר רווחים קלים, אהבת בשרים - תאוות בשרים, אהבת הבריות - אהבה וידידות לבני אדם,

פן של תופעה אנושית ייחדות (צילום: pexels)


אז מהי אהבה?

אהבה היא קבוצת רגשות וחוויות הקשורות לתחושה של חיבה עמוקה כלפי אדם אחר, בעל - חיים או חפץ כלשהו (במקרה של אהבה לחפץ קיים עניין הבעלות). אהבה מאופיינת בגעגועים, דאגה לאהוב/ה וחיפוש קרבתו.

אהבה יכולה להיות גם מכאיבה, כאשר אינה ממומשת, ואפילו. בעלת תוצאה טרגית.

פרופ' ויקטור פרנקל, דוקטור לפילוסופיה ומומחה לנוירולוגיה ופסיכיאטריה באוניברסיטת וינה בשנות הארבעים של המאה הקודמת, אשר שרד את השואה לאחר שהייה במחנות הריכוז אושוויץ, ראה באהבה פן של תופעה אנושית ייחודית והיא היכולת של האדם להתעלות מעבר לעצמו ולהתכוונן למשהו מחוצה לו.

מודלים של אהבה בפסיכולוגיה: התיאוריה המקובלת בעולם הפסיכולוגיה הקוגניטיבית הוא שהתאהבות היא תוצאה של שני תהליכים המתרחשים בו - זמנית: עוררות גופנית (physical arousal) ותווית רגשית (emotional label).

רגש האהבה נחקר רבות בתחום הפסיכולוגיה.

לאהבה שלושה מרכיבים: אינטימיות - מידת הקרבה והקשר לאחר. הרצון להיחשף לגמרי לפניו. מחויבות - מידת הנאמנות לקשר. הרגשת החובה להיות בקשר ולהישאר נאמן. תשוקה - מידת המשיכה. הגופנית והפיזית אל האחר. מרכיב זה הוא שמתפתח בצורה המהירה ביותר, אך הוא גם זה שדועך הכי מהר.

בעזרת שלושה מרכיבים אלו ניתן לחלק את כל הקשרים הבין - אישיים לשמונה סוגי האהבה. העדר אהבה: יחסים שטחיים, חסרי אינטימיות מחויבות או תשוקה. אהבה רומנטית: יחסים מלאי אינטימיות ותשוקה, ללא יכולת להתחייב. חיבה: ישנה אינטימיות ויכולת להיפתח, אך היחסים אינם מחייבים ואין בהם תשוקה. אהבה אשלייתית: מהירה, מלאה תשוקה ומחויבות, הדעיכה מהירה גם היא, שכן בני הזוג אינם מסוגלים לפתח אינטימיות ופתיחות ביניהם אהבה עיוורת: אהבה בה המרכיב היחיד הוא תשוקה עזה. אין אינטימיות או מחויבות. אהבת רעים: מאופיינת באינטימיות ובמחויבות ללא תשוקה. ניתן למצוא אותה בקשר בין חברים קרובים. אהבה ריקה: מבוססת על מחויבות בלבד. בני הזוג ממשיכים לאהוב מתוך הכרח. אין אינטימיות או תשוקה. אהבה מושלמת: אהבה המכילה את כל שלושת המרכיבים.

תגובות

End of content

No more pages to load