• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שבט אביב גם יחד

עורך הדין מתי אביב יליד באר שבע, אוהב אדם ואדמה, הקים לתפארת שושלת של משפטנים, כאשר בנו ניר ובתו ניבה אביב-לנקרי עובדים עמו באותו משרד בבירת הנגב

עורך הדין מתי אביב (צילום: אייל מנקיטה)

בריאיון מעורר השראה על חייו המרתקים, הוא מספר כיצד נפצע ב'מבצע ליטני', פונה במסוק תחת אש, ומתגאה בשלושת ילדיו ובשני נכדיו המעניקים לו רוב נחת בין כותלי המשפט ובסופי השבוע. בנו ניר הוכתר בזמנו כאלוף הארץ ב"פאוורליפטינג" (דחיקת משקולות) ולא הייתם ששים להימצא בקרבתו בסמטה חשוכה. אביב נעורים

צילומים: אייל מנקיטה
 
צבא הגנה לישראל ועולם המשפט התברכו ביום לידתו של מתי אביב 11/2/1956, בבניין קצין העיר הישן בעיר העתיקה בבאר שבע, שנקרא בזמנו בית חולים 'הדסה', בימי מלחמת סיני.

אביו שירת באותו הזמן במשטרה במחלקת תפקידים מיוחדים, שעסק בעיקר במסתננים (מחבלים) וכחוקר שבויים. לאחר שחרורו מהמשטרה עבד בקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) ולאחר מכן, היה חבר מועצה בירוחם. ישנן שתי תמונות היסטוריות גדולות (בשחור לבן), התלויות במשרדו של מתי, בהן אביו מצולם בפגישת עבודה עם ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון ז"ל, המשפחה התגוררה ב'משק עזר', שכונה הנקראית כיום 'נווה נוי' בבאר שבע, בתקופה שהאב עבד בקמ"ג. מטעמי נוחות עברו לגור בירוחם, עיירת פיתוח, לאחר מכן חזרו לגור בבאר שבע עד לגיוסו של מתי. מגיל 14 למד בפנימייה חקלאית, בכפר הנוער 'בן שמן', כרפתן ובגן הירק, כשאת חליבות הבוקר, התחילו בשעה 3:15 לפנות בוקר.

"שם הכרתי המון חברים, שאיתם אני בקשר עד היום, עורכים כנסים ומפגשים חברתיים. ביניהם היה שלום שמחון, לימים שר התמ"ת, החקלאות ואיכות הסביבה, בממשלה בראשות אהוד ברק. עקב שירותי הצבאי ברמת הגולן ובלבנון, גרתי עם רעייתי ורד בקרית טבעון ולאחר מכן, עברתי לתפקידים בדרום ובשל כך, עברנו לגור בבאר שבע, בדיור צבאי ומשם עברנו לגור בלהבים, בית שבנינו מתחילתו, שם אנו גרים, ב–27 השנים האחרונות".

הזוג  המבטיח הקים משפחה לתפארת: ניר אביב שנולד בביה"ח 'כרמל' בחיפה, כאשר מתי שירת בלבנון, אחריו נולדה ניבה אביב-לנקרי, כיום נשואה לדוד לנקרי, ולאחריה  בן הזקונים, נועם בן ה-21. שמות שני הנכדים מניבה: שליו וסתיו. ("קוריוז קטן לעניין תאריכי הלידות: ורד אשתי, ניבה הבת שלי, ושליו הנכד שלי, כולם נולדו באותו יום בשנה - 14/06, כמובן כל אחד בשנה אחרת").

מתי בוגר תואר ראשון - B.A. בהיסטוריה של המזרח התיכון (מזרחנות), בתוספת חטיבה למדעי המדינה באוניברסיטת בן גוריון בשנת 1995, בהצטיינות, תוך כדי שירות צבאי. בוגר תואר שני  M.A.- במנהל ומדיניות ציבורית בשנת 1998 באוניברסיטת בן גוריון, תוך כדי שירות. בוגר תואר ראשון LL.B.  במשפטים בשנת 2004, תוך כדי שירות. בעל רישיון לנוטריון משנת 2015.

השירות הצבאי הינו גורם משמעותי מאוד בקורות חייו של מתי: הוא התגייס בשנת 1974 לגדוד 890 בחטיבה 35 - חטיבת הצנחנים (היה באותו אוהל סיירים, יחד עם האלוף במיל' אלעזר שטרן, לימים חבר כנסת מטעם מפלגת 'יש עתיד' וכיום השר לענייני מודיעין).
בחודש מרץ 1978, נפצע מתי בדרום לבנון במסגרת 'מבצע ליטני', במהלכו חדר צה"ל עד לנהר הליטני, שם שהה במשך כשלושה חודשים עד לנסיגה. הוא פונה במסוק מתוך שטח לבנון, תחת אש המחבלים.

לאחר מכן, עבר לתפקידי פיקוד ומטה, ביחידות שונות. כל קדנציה בתפקיד ארכה בין שנתיים לשלוש, כאשר התפקיד האחרון היה קצין הבטיחות של פיקוד הדרום ויועץ לאלוף, בתחום זה. אביב (דווקא במבצע 'אביב נעורים' הוא לא נטל חלק – א"א) המשיך במגוון תפקידים, שירות ארוך ולאחריו, יציאה לגמלאות, לאחר 30 שנות שירות בשטח אש 302, בצאלים, ברמת הגולן, בלבנון בג'בל ברוך, המשקיף על סוריה ולבנון, בפיקוד הדרום ובעוד הרבה מאוד בסיסי צה"ל, במשך השנים הרבות של השירות.

כיום, עדיין משרת במילואים כקצין בכיר בדרגת סגן-אלוף, כמפקד חוליית שליטה. את ההתמחות עשה בפרקליטות הצבאית כתובע צבאי, תוך כדי שירות, בתמיכתו ובעידודו של אלוף הפיקוד דאז, דורון אלמוג. מתי השתחרר מצה"ל לגמלאות בשנת 2005 ומיד פתח משרד עצמאי, כאשר לימים הצטרפו אליו למשרד בתו ניבה ובנו ניר.

באיזה תחומי משפט מתמחה כל אחד מכם?
"לכל אחד מאיתנו: אני, ניר וניבה, יש את תחום העיסוק והנישה שלו. אני אמון על התחום הצבאי: חיילים, קצינים, אנשי קבע, שוטרים ואנשי שב"ס, בתחום העריקים, סמים, הוצאת רכוש מהצבא, הטרדות מיניות, גרימת מוות ברשלנות, תיקים מול משרד הביטחון, מה שמשיק גם לתחום הפלילי האזרחי, כאשר החש"צ (חוק השיפוט הצבאי, הוא חלק וכנגזרת מהסדר הדין הפלילי האזרחי). כמו כן, נותן שירותי נוטריון, עוסק מעט בפלילי, תעבורה ומשפחה. הבן ניר אגב, שסיים את לימודי המשפטים בהצטיינות יתרה, עוסק רק בתחום הפלילי ובתעבורה. הבת ניבה, עוסקת בתחום הנזיקי".

מה מייחד אתכם מהקולגות / המתחרים?
"קשה להצביע על ייחוד מסוים, אך אנחנו משרד, המכיל בתוכו שלושה עורכי דין בני משפחה אחת, שכל אחד כאמור עוסק בתחומו, כאשר ניתן לחלוטין להתייעץ בינינו בסוגיות מורכבות.
גם רעייתי ורד - מורה לשעבר - מגיעה מידי פעם כדי לסייע. מעבר לכך, אני לא רואה בעבודתי כעו"ד פרנסה. אני כאמור, פנסיונר של צה"ל, המקבל גמלה קבועה ומספקת למדי, כל חודש. לכן, אני לא לחוץ לקבל תיק, שלא נראה לי, רק משום שבצדו קיים שכר טרחה".

השלישייה המצליחה: עורכי הדין מתי, ניר וניבה-אביב לנקרי במלוא תפארתם

מה סוד ההצלחה שלכם?
"ההסמכה לעריכת דין וקבלת התעודה בסיום הלימודים, אין בה ולא כלום. אתה יכול להיות עורך דין מצטיין בלימודים, אבל להיות עורך דין גרוע. אתה חייב, שתחום זה, יהיה ב – D.N.A שלך. אתה צריך להיות בנוי לכך, "בילד אין", עם ניסיון חיים, כושר תמרון ויצירתי מאוד ובעל השכלה כללית רחבה ולא פחות, להיות רגיש לזולת".

באיזה שלב בקריירה הרגשתם שאתם מצליחים?
"קשה להצביע על נקודה אחת ממקדת. כל תיק ותיק אם מצליחים בו, מהווה הצלחה בפני עצמה. התיק הראשון שהיה לי, תיק קשה ומורכב, בו אב דרס למוות את בנו בנסיעה לאחור. תיק רווי רגש ואמוציונאלי במיוחד, שבסופו הצלחתי לסייע לו, כנראה גם בגלל שהוא כבר נענש מספיק והשופט התחשב בו".


''אינני עורך דין לשם פרנסה. אני מתפרנס יפה מהפנסיה הצבאית, ולפיכך יכול לבחור באילו תיקים לטפל"
האם סיום הלימודים של ניר ושל ניבה היווה ציון דרך בהרחבת המשרד, הצלחתו ושמו הטוב?
"אין ספק, זה הביא ליכולת טובה יותר, לעמוד בעומס התיקים ובתחומים רחבים יותר. התחום העיקרי, המבדיל אותנו, הוא תחום דיני הצבא, שלא כולם מרבים לעסוק בו והשילוב של שירות ארוך, צבירת הניסיון, הכרת מבנה צה"ל ההיררכי והמנטליות שבו, במשך 30 שנה בצבא והתמחות בפרקליטות הצבאית, אין ספק, שמביאים ערך מוסף  וליתרון ייחודי בתחום זה".

כיצד מגיבים הלקוחות שמגלים שאתם שלושה בני משפחה אחת?
"לקוחות מגיבים מאוד יפה, חלקם מתפלאים, חלקם מפרגנים מאד. לרוב הם די נהנים מהסיטואציה הזו".

לקוחות רבים מציינים את המקצועיות שלכם, טוב הלב, ירידה לפרטים הקטנים, דיבור בגובה העיניים. האם אתם מודים באשמה?
"אין הנחתום מעיד על עיסתו", אם כי הנטייה היא להסכים עם האשמה זו" (מחייך).

האם אתם עורכים "שכר מצווה" סיוע משפטי לנזקקים?
"אני לא אוהב שמטילים עלי שכר מצווה. אני אוהב לבחור את התיקים שבהם אני מוכן לטפל ללא תשלום. לדוגמא, כעת ממש, יש לי תיק כזה, שליוויתי אותו מאז היוולדו, לרבות הגשת ערעור לבית המשפט המחוזי. מעבר לזה, לא אפרט. לא מעט אנשים קיבלו ומקבלים ממני טיפול ללא עלות, בשל מצבם הבריאותי וכאלה שידם אינה משגת. נכי צה"ל ופורשי צה"ל מקבלים ממני יעוץ ראשוני חינם".

​​​​​​​

האם אתם נותנים מתן בסתר?
"לא מעט תרומות ניתנות בסתר, ועל כך לא ארחיב".

מה מסב לך נחת?
"לראות לקוח מרוצה, כך גם הצלחה במשפט ו/או הצלחה בדיון הוכחות, כשאתה כבר רואה ומבין מהשופט, שהנטייה היא לקבל את מה שאתה מנסה להוכיח".

יש לך זמן לתחביבים?
"אוהב לקרוא ספרים, את המוצלחים שבהם, אני קורא אפילו פעם נוספת. קריאתו של ספר בשנית, מקבלת משמעות לעיתים אחרת, עם תובנות לעיתים שונות ועמוקות יותר".
"ניר בני, החל כספורטאי מגיל צעיר מאד. הוא התחיל כשחיין בנבחרת הנוער של ישראל, השתתף בתחרויות רבות בארץ ובחו"ל, חדרו מעוטר במדליות ובגביעים. לאחר מכן, עבר לתחום ספורט ייחודי, אחר, הקרוי "פאוורליפטינג", בעברית פשוטה: "דחיקת משקולות". גם כאן, השתתף בתחרויות רבות והיה אף אלוף הארץ בתחום זה".
"לכן, למרות הפרופיל הקרבי שלו ועל אף שהתקבל לחילות קרביים משמעותיים, לרבות מסלול קרבי משמעותי קדמי בחיל הים, הרי שאימוני הספורט ושמירה על הכושר לתחרויות, אילצו אותו לשרת ביחידה קרובה לבית, שגם היא הייתה שלוחה של יחידה מסווגת (במסגרת משרד ראש הממשלה), כאשר לקראת סוף השירות, עבר לשרת ביחידת החימוש המרחבית בדרום".


''לא יודעים עלי ששיחקתי בסרט "צלו של ענק" (1964) יחד עם קירק דאגלס, יול ברינר וג'ון ויין"
האם תוכל לציין שם של עו"ד בארץ או בעולם אשר אתה שואב ממנו השראה?
"רוברט צ'ארלס אובריאן הבן, עו"ד אמריקאי שכיהן בתפקיד היועץ לביטחון לאומי ה – 28 של ארה"ב ושכיהן בתפקיד זה בתקופת נשיאותו של דונלד ג'. טראמפ".

על מה אתה מתחרט?
"לעיתים על מהלך משפטי כזה או אחר, שהיה יכול להצליח יותר, כשמשתנות הנסיבות. זה בתחום המשפטי. בתחום האישי, שאולי יכולתי להקדיש יותר שעות על פני השעות שהייתי  עם אבי ז"ל, כאשר היה בחיים".

מה מוציא אותך מהכלים?
"כשלקוח לא מספר לך את כל האמת, כשהוא משקר לך ואז אתה עלול לבנות אסטרטגיית הגנה על המידע המוטעה שהוא מעביר לך, מה שיכול להכשיל בסופו של דבר את כל התיק!".

כגבר מצליח, מה דעתך על שוויון הזדמנויות לנשים?
אני מתקשה לקבל את האמרה "גבר מצליח", אני בסה"כ עושה את מה שאני מאמין בו! ולשאלתך, שוויון הזדמנויות לנשים הוא הכרחי ומועיל, אך לא כאשר הוא מנוצל לרעה ו/או בניסיון להשיג אפליה מתקנת".

מה מסב לך נחת?
"הצלחה במשפט, הגעה הביתה מיום עמוס וקשה ובמיוחד מהנכדים, שמסבים לי אושר רב".

מהו הרגע המאושר בחייך?
"הולדת בני הבכור ניר ולאחריו כמובן גם ניבה ונועם".

מה היית רוצה לשנות?
"שלילדים קטנים מכל העולם, תמיד יהיה מה לאכול ולא יהיו רעבים, שיהיו תמיד מוגנים, שתהיה אהבת חינם, סובלנות, אחווה ושלום".

מה אנשים לא יודעים עליך?
"שהיועץ המשפטי לממשלה, האלוף במיל' ד"ר אביחי מנדלבליט, הופיע אצלי כתובע בפרקליטות הצבאית, כשהיה צעיר בדרגת סגן, כאשר אני הייתי שופט צד בהרכב, בבית הדין הצבאי מחוז דרום בקסטינה, והשופטים בהרכב וביניהם אנוכי, לא קיבלנו את גרסתו" (נזכר בערגה).
"זאת ועוד, כששיחקתי בסרט "צלו של ענק", בשנת 1964, כאן בישראל, אני כנער בתקופה זו, סרט שגילם את תקופת מלחמת השחרור, בו כיכבו השחקנים המפורסמים קירק דאגלס, יול ברינר וג'ון ויין".

מה יהיה המשפט שיתמצת את חייך מעוררי ההשראה?
"כי האדם עץ השדה!"

ומיהו שחקן הקולנוע שיגלם את דמותך בסרט על חייך?
"השחקן האמריקאי, ההוליוודי, מייקל דאגלס, ממוצא יהודי, יליד 1944, שזכה באוסקר פעמיים".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load