• 16 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שמחה למען הקהילה

לקראת יום האישה הבינלאומי זכינו להכיר את סיפורה של שמחה אסרסאי יוצאת אתיופיה, בנקאית מצטיינת ופעילה חברתית בכל רמ"ח אבריה

שמחה אסרסאי (צילום: אלבום פרטי)

שמחה אסרסאי (45), באר שבעית, גרושה ואם לשני ילדים אפיק ומאיי, מתגוררת בעיר ועובדת בבנק הפועלים, סניף הנשיאים כרכזת מוצרים במחלקת הבנקאות הפרטית. בעלת תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים, בעלת תעודת ייעוץ משכנתאות ונדל"ן וכיום משלימה תואר נוסף.

בשנת 1980, ששמחה בת ארבע, עלתה לארץ עם הוריה ואחותה הקטנה, מאתיופיה מאזור תגראי. בארץ המשפחה התרחבה ונולדו שתי אחיות נוספות ואח. במהלך הקליטה בארץ סבלה המשפחה מהסתגלות לא פשוטה בארץ, געגועים קשים למשפחה שנותרה באתיופיה וקשיי קליטה טבעיים למהגרים. "השאיפה להתקדם ולהשתלב בחברה ישראלית תמיד בערה בנו וכמובן הרצון להצליח". סיפרה שמחה.

האב עסק במסחר בעסק קטן, היה פעיל, מוכר ובעל ערכים של אהבת האדם  בקהילה האתיופית וסוחר ממולח לדבריה, עוד טרם הייתה בת 12 שילב אותה בעסק וכך גם מצאה את תחום העניין שלה בכלכלה. "הכוח שנותן הידע הפיננסי להבנת העולם הוא משמעותי". ציינה שמחה.

האם עבדה כתופרת  בחברת בגיר  במשך שנים עד שהחברה נסגרה. הוריה התגרשו כשהייתה בת 12 האם גידלה את ילדיה ותמרנה במקביל  גם לדאוג לפרנסת המשפחה, עבדה בניהול משק בית ועשתה קורסים מקצועיים לייעוץ משפטי, עד היום מתנדבת בביטוח לאומי. על מנת להקל על אימא בנטל הכלכלי החליטה שמחה בגיל 14 ללכת למסגרת פנימייה באמי"ת פתח תיקווה וכאחות בכורה לקחה גם החלטות לגבי אחיה הקטנים, שיעברו ללמוד במסגרות פנימייה על מנת למנף את הצלחתם ולמנוע מיהם "נשירה" עקב קשיים כלכליים.

נקודת המפנה הראשונה בחיים של שמחה הייתה הגיוס לצה"ל. יצאה לקד"צ ושירתה כמורה חיילת. בשל הצטיינותה יצאה לקורס קצינות. עשתה כמה תפקידי קבע כולל תפקיד קצונה בלשכת ראש אכ"א. "בצבא ראו את הפוטנציאל שלי ונפתחו לי דלתות להתקדם. הרגשתי כבת בכורה צורך להוות דוגמא לחיקוי לאחיותיי ואחי ולדור הצעיר של בני קהילתי האתיופית  וכן תחושת שליחות וקבלה מכולם". ציינה שמחה.

שמחה עוסקת בתחום הכספים כבר 17 שנה, החלה את דרכה כמרצה ומתרגלת במכללות ולאחר מכן כלכלנית בחברת "קליר". משם הצטרפה  לפני עשור למסלול הכשרה לניהול בבנק הפועלים. בבנק עשתה מגוון תפקידים בסניפים בערד ובבאר שבע ושואפת להתקדם לתפקידי ניהול נוספים בבנק. "ככלכלנית הרצאתי בעבר לסטודנטים ולנשים ומגוון אוכלוסיות על התנהלות כלכלית נכונה. עבורי היכולת לתרום ידע היא משמעותית". הוסיפה שמחה.

מעבר לעבודתה בבנק שמחה פעילה חברתית למען נשים והקהילה בכלל בבאר שבע. ואף חברה בוועדה לקידום מעמד האישה בעיר משנת 2002, עוד כשהייתה סטודנטית. יזמה גם את  קבוצת המתנדבים "האנשים שיוצרים את המציאות", מבחינתה זהו מפעל חיים, הזכות לפגוש אנשים טובים עם לב ענק לטובת הנעת יוזמות ופרויקטים ליצירת עולם טוב יותר. בנוסף,  השיקה מגוון מיזמים כגון: קורס "נשים למען נשים" בבאר שבע יחד עם עמותת מסל"ן. קורס להכוונה וייעוץ למניעת אלימות (כלכלית, פיזית ,נפשית ומינית), הסברה  להעלאת המודעות להתנהלות פיננסית, סדנאות בריאות וסיוע ליציאה לדרך עצמאית לנשים חד הוריות. מונתה להיות מנטורית בעמותת "קרן שמש" (ליווי וסיוע לבעלי עסקים קטנים). בנוסף, יזמה פרויקט "בר/ת מצווה", סיוע לנשים חד הוריות לארגן בר/ת מצווה, יחד עם  מתנדבים מהעיר מצליחים לשמח ולרגש משפחות חד הוריות וילדים. כל הפעילות מתקיימת מגיוס תרומות מתושבי העיר ובעלי עסקים, שמחה מעבירה  הרצאות להתנהלות כלכלית  "שיעור אחר" מטעם בנק הפועלים לבתי ספר. לאחרונה, חברה לפעילות עמותת "משמר אחותי" למניעת אלימות נגד נשים יחד עם יועצות לראשי הערים לקידום מעמד האישה ברשויות: באר שבע, דימונה ,בת ים. בנוסף, לוקחת חלק בהרצאות ייעודיות ב-ZOOM  ברמה ארצית  לנשים ולגברים הכוונה וייעוץ למיגור האלימות בחברה. חברה בוועדה להתנדבות עירונית וממשיכה לסייע בקידום פרויקטים לתמיכה בתושבי העיר.

"אני שמחה לשתף סוד, בימים אלה "מתבשל" פרויקט לקדם את המענה הטלפוני המהיר לנשים במצוקה מאלימות. פרויקט התנדבותי בשותפות עם יזם ובעל עסקים מצליח, בן סלומון אשר מסייע להקמת מערך זה". ציינה שמחה.

לפני כחמש שנים עברה שמחה תאונת דרכים ובהמשך גם שיקום. " הילדים והמשפחה שלי היו לי לעוגן כל השנים האלו והיו מקור השראה, תמכו בי בתקופות הכי קשות שלי ועד היום מסייעים לי להבין כי למגבלותיי אין מחסום על החלומות. כל הזמן "לייצר לימונדה מהלימון". עם פעילותיי  הרבות היום אני גם חברה במועצה לארגון נכי עבודה ואלמנות נפגעי עבודה בישראל כדי לסייע ולהיות שותפה  בפיתוח יוזמות  ופרויקטים  לאנשים שנקלעו לסיטואציה כמוני. חשוב לי להראות ש"השמיים הם הגבול ... ורק צריך ורצוי לחלום.  אני כאישה ויוצאת הקהילה האתיופית גאה בחינוך שציידו אותי הוריי בערכים ואהבת אדם ואני מודה לאנשים הטובים שפגשתי בדרך, שמחה על הדרך שעשיתי ושמחה לעבוד בארגון שחקק בחזונו תרומה ועשייה חברתית. אני מקווה שאנו מתקרבים לסיום  משבר הקורונה כך שנוכל לחזור להיפגש פרונטלית עם תושבי העיר ולהמשיך לקדם יוזמות ופרויקטים גם כעובדי הסניף וגם כתושבים בקהילה". סיכמה שמחה.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load