• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שושלת לוצאטו: תכירו את עו”ד מיכל לוצאטו, דור חמישי לעסק המשפחתי

מיכל לוצאטו, מנהלת פירמת עורכי דין מצליחה על ציר תל אביב - עומר מבטיחה שהמשרד הראשי של קבוצת לוצאטו תמיד ישאר בנגב

צילום: יורם שרף

הפירמה המשגשגת 'קבוצת לוצאטו', שנולדה במילאנו איטליה בשנת 1869 ועשתה עלייה לישראל בשנות ה-70, מגשימה היום את חזונו של בן-גוריון ולוקחת חלק משמעותי בסיפור ההצלחה של מיתוג באר-שבע כבירת ההזדמנויות של הדרום, כמרכז הסייבר וההייטק של ישראל. עו"ד מיכל לוצאטו, דור חמישי לעסק המשפחתי, נצר לשושלת יהודית שמגיעה עד הרמח"ל ושד"ל , מנהלת את סניף הפירמה בתל-אביב. הדרום הוא עבורה הבית האמיתי, והיא מבטיחה שהמשרד הראשי של 'קבוצת לוצאטו' תמיד יישאר בדרום, מתוך אידיאולוגיה וציונות אמיתית. 

מככבת בשער ברנז'ה - אוגוסט 2017
מה זה אומר מבחינתך להיות ממשיכת דרך של שושלת ענפה (1869) חלק מ'שבט לוצאטו', בעל מורשת של  יותר ממאה וארבעים שנה?

"אני דור חמישי בעסק המשפחתי, גאה להיות חלק מאילן היוחסין הזה ומבינה את האחריות המקצועית והערכית שמתלווה לכך. הפירמה נוסדה ב-1869 באיטליה על ידי ריקרדו לוצאטו כמשרד עורכי- דין אשר מתמחה בקניין-רוחני, שהיה אז תחום שכמעט לא הוכר בעולם. עם הזמן, פעילות הפירמה הורחבה לתחום עריכת פטנטים, כך שמשרד עורכי-הדין הפך לפירמת עורכי הפטנטים שלנו "לוצאטו את לוצאטו". סבא שלי, ד"ר אדגר לוצאטו ז"ל, עלה לישראל בשנות ה-70 ממניעים ציוניים, ו'העתיק' לישראל את המשפחה ואת הפירמה. כיום, בקבוצה יש מספר גופים, כשהמרכזיים שבהם הם משרד עורכי-הדין אותו אני מנהלת,  ומשרד עורכי הפטנטים בניהולם של אימי ואבי, אסתר וכפיר לוצאטו, ואחותי, לילך לוצאטו-שוקרון. בקבוצה מועסקים כיום כ-70 עובדים. אנחנו ארבעה אחים, אני הבכורה, לילך עורכת-פטנטים ושותפה-מנהלת במשרד בעומר, תמר, אשר בימים אלו עושה את ההתמחות שלה במשפטים, ואחי יונתן שרק השתחרר מהצבא לא מזמן, כך שכל מסלול מקצועי שירצה פתוח בפניו. אנחנו ממשיכי הדרך, גאים להמשיך אותה ולשלב בתוכה את תפיסת העולם שלנו, שתמיד מתגבשת ומתפתחת, בהתאם לדינמיקה של החיים והמקצוע". 

היה לך ברור שתפני לתחום המשפטים מעצם היותך 'לוצאטו' ?

"ממש לא. הרבה חושבים שזו בחירה טבעית אוטומטית, אבל אני בכלל חלמתי על קולנוע. מעולם לא לחצו עלי לבחור, תמיד הייתה אווירה של הכלה ותמיכה, היה לי חופש מוחלט לנתב לעצמי את הדרך שלי. אחרי הצבא האהבה לקולנוע הובילה, ונסעתי ללמוד קולנוע ומדיה דיגיטלית באוניברסיטת קליפורניה. תמיד היו לי את שני הצדדים, ההומאני והריאלי. במהלך שנת הלימודים הראשונה הבנתי שאני מעדיפה להשאיר את העיסוק בקולנוע כתחביב ולא כמקצוע לחיים, ומעבר לכך, הבנתי שאני רוצה לעבוד ולחיות בישראל. בין היתר, היה חסר לי ה- VIBE של החריצות והיוזמה הישראליים, המנטליות שלנו, אז חזרתי לכאן. לימים ראיתי מודעה של המרכז הבינתחומי בהרצליה לתואר במנהל-עסקים עם התמחות בשיווק ובפרסום בשילוב עם תואר במשפטים. זה נשמע לי מעניין אז נרשמתי , התחלתי ללמוד ואהבתי כל רגע.  את ההתמחות במשפטים לא עשיתי אצלנו בלוצאטו מתוך החלטה שאני רוצה להיחשף גם לעולם שבחוץ. התקבלתי למשרד לוטי ושות', משרד נפלא ומקצועי אותו מנהל אחד מעו"ד הבכירים והמוצלחים בתחום הקניין הרוחני, עו"ד ריצ'רד לוטי, וכבר מהראיון הראשון הרגשתי שאני רוצה לעבוד שם, כי הדבר שהכי בלט לי, מעבר למקצוענות, זה שהייתה במקום אווירה אנושית ונעימה. יצא במקרה שגם הם מתמחים בקניין-רוחני, אבל זה לא משהו שכיוונתי אליו כשחיפשתי התמחות. התמזל מזלי ותקופת ההתמחות שלי הייתה מרתקת, מאתגרת ואפילו מהנה (בניגוד לאצל חלק מחבריי למקצוע) וכשסיימתי אותה היה לי ברור שאני באה הביתה לעסק שלנו".

איך זה לעבוד יום-יום עם ההורים, בכלל הדינמיקה הזו של עסק משפחתי?

"יש לזה יתרונות וחסרונות, אבל לדעתי היתרונות עולים על החסרונות. החיסרון הבולט הוא שאת מביאה את העבודה הביתה ושיש 'גלישה' של עבודה כל הזמן גם לשעות של אחרי העבודה, זה הרי בלתי נמנע, את לא שכירה שקמה והולכת בשש בערב, את מחויבת 24/7, אני מאוד ערה לזה ומנסה לתמרן ולמצוא את האיזון. קורה לא פעם שבשיחות עם אמא שלי אני אומרת לה: "טוב אמא, די, שמונה בערב, אני לא במשרד עכשיו, בואי נדבר על דברים של עבודה מחר". אבל יש גם המון כיף בלעבוד עם המשפחה, אנחנו משפחה חמה ומלוכדת, כך שאנחנו זוכים לבלות הרבה זמן ביחד גם בעבודה. יש הפריה-הדדית מקצועית, יש חשיבה בונה וכמובן מחויבות חזקה לעסק. זה מאתגר מאוד ללא ספק". צילום יורם שרף


"פוסט ב'פייסבוק' יכול להיחשב ליצירה ספרותית מוגנת, ומי שמעתיק פוסט ומפיץ אותו הלאה ללא אישור היוצר שלו, מפר זכות-יוצרים"


בעצם, די נזרקת למים כעורכת-דין צעירה, קיבלת את ה'הגה' לנהל משרד גדול

"זה היה אתגר ואני מודה שהיו לי חששות, אז עוד לא הבנתי את עומק האחריות, זה נבנה תוך כדי תנועה, וברור לי שהיום, כמעט שש  שנים אחרי, אני מנהלת הרבה יותר טובה מכפי שהייתי בתחילת הדרך, אבל גם ברור לי שיש לי עוד הרבה ללמוד, תמיד יש מה ללמוד.  אני לומדת המון מהוריי, מאחותי, וכמובן מהאנשים שאיתם אני עובדת. בסופו של דבר, אני מגבשת לעצמי את הדרך המקצועית שלי. הליבה של ניהול נכון, לדעתי, טמונה באנושיות ומקצוענות, בהקשבה לאנשים שעובדים איתך ובעיקר בללמוד איך לא לפעול מהאגו".

גדלת בעומר, את חיה בתל-אביב, הספר 'חזון הנגב' מוצג כאן בגאווה בחדר הישיבות במשרדך בתל-אביב, איזה מקום עדיין שמור בלב שלך לדרום?

"הדרום הוא הבית שלי. גם הסניף המרכזי שלנו ממוקם בדרום בעומר, ושם הוא יישאר. הוריי ביססו את הפירמה המשפחתית בדרום ומשם הם מנהלים פעילות רחבה וחובקת-עולם. אני מגיעה המון למשרד בעומר. הקצב שלי משתנה כשאני מגיעה לדרום, הדרך לשם והנופים משרים עלי תחושת רוגע. הדרום מבורך בשילוב נדיר של אנשים מדהימים, חינוך מעולה והנהגה שקורצה מהחומר האנושי הטוב ביותר. רוביק דנילוביץ' הוא פשוט ראש עיר מדהים, איש חזון שעזר ועוזר להפוך את באר-שבע לזירת הייטק וסייבר ברמה בינלאומית. בדרום לא מחכים לניסים, אלא מייצרים אותם- יוזמים, מפתחים, מקימים מערכות, מניעים תהליכים. אחת הדוגמאות הכי טובות לכך היא קבוצת 'הפועל באר-שבע' שלנו, שבזכות אלונה ברקת, אישה מיוחדת עם אידיאל, חזון, נחישות ועוצמה, וכמובן בזכות הצוות המקצועי שמלווה אותה, הגיעה להישגים שלפני כמה שנים היינו יכולים רק לחלום עליהם".

איך זה לעבוד עם אוכלוסייה כזו של קהל צעיר, יוזם, 'ממציא', חולם, הישגי?

"זאת חוויה מעשירה ומלמדת. אני נחשפת לרעיונות, פיתוחים והמצאות כל-כך מגוונים, פוגשת אנשים מרקעים שונים ומתחומים שונים, זה פשוט מרתק. אני רואה חבר'ה צעירים עם אור בעיניים ורצון לשנות את העולם. נכון שחלקם מחפשים את ה'אקזיט הבא', אבל בהמון מקרים הם מחפשים  ערך בעבודה שלהם, משהו שייטיב עם הקהילה, ישפר את איכות החיים, ישפיע על אנשים. גם אנחנו במשרד תמיד מחפשים את הערך המוסף, זה חשוב לי אישית, לזה חונכתי, לא רק לראייה עסקית אלא גם לראייה חברתית. מעבר לכך, יש לנו את הזכות ללוות יזמים מהשלב הכי-התחלתי ועד להגשמת החלום. זה יכול להיות תהליך ארוך, מאתגר וגם מייגע לפעמים, אבל אחד הדברים הכי מספקים בעבודה זה לדעת שיש לנו חלק בהגשמת החלום של מישהו, במיוחד כאשר מדובר במשהו שיכול להשפיע על המון אנשים".

תחום הקניין הרוחני בכלל ותחום זכויות-יוצרים בפרט, הם חלק מהותי מתחומי ההתמחות שלכם, התייחסי לזה בהקשר של חקיקה בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות

" קיים אתגר מאוד גדול בנוגע לחקיקה בעידן האינטרנט, מכיוון שהיא לא תמיד עומדת בקצב התפתחות הטכנולוגיה. כך למשל, חוק זכות יוצרים הישן לא נגע בנושא של העתקה דיגיטלית/אלקטרונית, ועד שלא חוקק החוק החדש הייתה קיימת פרצה בחוק. כמובן שבמקרה כזה בתי-המשפט צריכים להפעיל שיקול דעת, ולכן יש הלכות שבאות "להשלים" את החוק במקרה שיש 'לקונות' (מלשון 'לקונה') אבל עדיין צריך להבין שככל הנראה הטכנולוגיה תמיד תקדים את החוק, בין היתר בגלל מהירות הפיתוח לעומת איטיות הליכי-החקיקה. השוק מבין את זה, ולכן הרבה פעמים הולכים לכיוונים של הגנות טכנולוגיות על יצירות, שהן יכולות להיות הרבה יותר יעילות. צילום יורם שרף ​​​​​​​


"הרבה יזמים שאנחנו מלווים מחפשים את 'האקזיט הגדול', אבל רבים מהם גם רוצים לשנות את העולם, לייצר ערך, לשפר את איכות החיים של האנשים"


נושא אחר חשוב בהקשר זה נוגע לזכויות היוצרים ברשת האינטרנט. זכות היוצרים מורכבת למעשה משני אלמנטים: זכות כלכלית וזכות מוסרית, כאשר הזכות המוסרית היא הזכות שידועה בקרב הציבור בתור מתן קרדיט ליוצר, למרות שמעבר לכך היא גם כוללת את הזכות שלא יטילו פגם ביצירה באופן שפוגע ביוצר. גם היום, רוב הציבור לא באמת בקיא במה מותר או אסור לעשות מבחינת זכויות יוצרים, במיוחד ברשת. כך למשל רבים לא יודעים שפוסט ב'פייסבוק' יכול להיחשב ליצירה ספרותית מוגנת. מי שמעתיק פוסט ומפיץ אותו הלאה ללא אישור היוצר שלו, מפר זכות יוצרים. אותו הדבר לגבי תמונות שמועלות לרשת. הרבה פעמים אני שומעת את המשפט "אבל מצאתי את התמונה בגוגל", בתור תירוץ למדוע חשבו שמותר להשתמש בתמונה ללא אישור.

נושא "חם" נוסף ברשת הוא נושא ה'שיימינג', לשון-הרע והפגיעה בפרטיות. היום היד קלה מאוד על ההדק, ואנשים אשר מעלים פוסטים זועמים ב'פייסבוק' למשל על אדם או לגבי עסק יכולים למצוא את עצמם בתסבוכת משפטית עקב הוצאת דיבה ולשון-הרע".

משפחת לוצאטו משמרת גם שושלת יהודית מפוארת, עימה נמנים הרמח"ל (רב מקובל, חוקר רטוריקה ומשורר איטלקי במאה השמונה עשרה, ומחבר הספר הידוע 'מסילת ישרים') והשד"ל (משורר, פרשן מקרא ובלשן עברי, פילוסוף, חוקר ספרות ומתרגם וראש בית המדרש לרבנים בפדובה, איטליה) ספרי על החיבור שלך ליהדות

"אני מאוד מחוברת ליהדות, במיוחד מובן התרבותי-רוחני. את הספר "מסילת ישרים" קראתי רק כשהייתי סטודנטית בארצות-הברית. התחברתי לקהילה היהודית בקמפוס, וחלק ניכר מהזמן שלי ביליתי ב'בית הלל'. לפני שחזרתי לארץ, הרב של 'בית הלל' הביא לי במתנה את "מסילת ישרים", ורק אז נחשפתי ליצירה המופלאה הזו שעוסקת בתורת המוסר, תיקון ומידות הנפש, באופן מאוד צנוע ובדרכו המיוחדת של הרמח"ל. כמו שהוא כתב, הוא לא מנסה ללמד אותנו משהו חדש, אלא להזכיר לנו את מה שנשכח. זה נכס תרבותי מדהים ואני חושבת שכל אדם יוכל להתחבר אליו. אני גם מחוברת מאוד לשפה העברית, וחבל לי לראות איך היא מאבדת מעוצמתה ונעשית רדודה, אפילו באמצעי התקשורת. פעם היה הרבה יותר כבוד לשפה, לדעתי. אבא שלי גם הוא סופר, ייחודי וכשרוני יש לציין, כך שהאהבה למילה הכתובה מאוד נוכחת אצלנו בבית".

מעבר לעבודה, ממה את נהנית במיוחד?

"כל זמן איכות שאני יכולה לגנוב עם בעלי הוא מבורך. הוא החבר הכי טוב שלי, ולמרות שיחסית אנחנו מבלים הרבה זמן ביחד, זה אף פעם לא מספיק. מעבר לכך, חלק גדול מזמני הפנוי מוקדש לאהבה אחרת שלי- לצילום. זה תחביב שהפך בשנים האחרונות לעיסוק שני שלי, ואני נהנית מכל רגע. בנוסף, אני מאוד אוהבת קולנוע ויצירות טלוויזיוניות. אחד היוצרים האהובים עלי הוא היצ'קוק, הרבה בזכות האסתטיקה, הדיוק וההקפדה על כל פריים בסרטים שלו. בעלי צוחק עלי, אבל הסדרה האהובה עלי מגיל 13 ועד היום היא "באפי- ציידת הערפדים". יש לה תמהיל מיוחד של כתיבה מעולה, שחקנים מצוינים ובעיקר מסר מאוד מאוד חשוב, במיוחד לנערות צעירות והוא שתמיד צריך להאמין בעצמך ולא לוותר. זה מוטו שחוזר על עצמו כל הזמן ובסוף זה מחלחל. סדרה אחרת שהתאהבתי בה לאחרונה היא "מטומטמת" של בת-חן סבג. קודם כל אהבתי את העובדה שהיא לקחה את העניינים לידיים שלה והחליטה ליצור סדרה משל עצמה, במקום לחכות שמשהו יקרה לה. מעבר לזה, מדובר ביצירה מקורית, מצחיקה ובעיקר אמיתית, מרגישים שהיא כותבת מהנפש ומהבטן, וזה כנראה מדבר לאנשים כי היא הפכה להצלחה גדולה. אני גם מאוד אוהבת לקרוא, בעיקר ספרות אסייתית. אחד הספרים האהובים עלי הוא "איזון עדין" של הסופר ההודי רוהינטון מיסטרי. הסופר הישראלי האהוב עלי הוא אופיר טושה גפלה שכתב בין היתר את "עולם הסוף" המצוין. לצד זה, בשנים האחרונות אני לומדת רפואה סינית ב"ברושים", כנראה כחלק מהצורך שלי למצוא איזון בחיים. לדעתי בישראל קשה למצוא את האיזון הזה, במיוחד בין עבודה לחיים אישיים. עובדים פה מאוד קשה, יותר-מדי קשה לפעמים. זה משהו שמלווה אותנו גם במדיניות בעסק, חשוב לנו שלעובדים שלנו יהיו חיים פרטיים ושהם יהיו מאושרים ומרוצים".

תשרטטי את החזון המקצועי שלכם במבט קדימה

"אני מאחלת לעצמנו שנמשיך להתפתח, ליזום ולהצליח להוביל תהליכים משמעותיים בעלי ערך. שנדע לצרף לשורותינו אנשים טובים. אין לנו שאיפה להפוך ל"מפלצת" של 500 עובדים, כי אנחנו מאמינים שאחד מהיתרונות שלנו זה העובדה שאנחנו עסק משפחתי שמעניק יחס-אישי ללקוחות, אבל אנחנו כן במגמת התפתחות ומודעים לכך שבסופו של דבר Its' all about people, חלק גדול מההצלחה שלנו הוא בזכות האנשים שעובדים אצלנו ואיתנו. אני מקווה שנדע להמשיך ולטפח מקצוענות בלתי מתפשרת לצד היכולת להסתגל לשינויים ולצפות פני עתיד, וכמובן שנמשיך להגשים חלומות שיעזרו להפוך את העולם הזה למקום טוב יותר".

תגובות

End of content

No more pages to load