• 21 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הצהרת ביטון: "ראשות העיר, תפקידי הפוליטי האחרון!"

בני ביטון מאוהב בעבודתו כראש עיריית דימונה. כמי שמאמין בעיר, הוא שוקד על פיתוחה, ולא ינוח, עד להפיכתה, לדבריו, "לבירת הנגב המזרחי"

אשתקד התחפשו רבים מתושבי דימונה לראש העירייה המכהן, בני ביטון, מה שאולי מבטא את הערכתם הרבה של התושבים אליו, אבל אם תשאלו אותו לאיזה דמות נערצת הוא היה מוכן להתחפש, שהריי פורים בפתח, הוא יענה למנחם בגין. "את בגין אני מעריץ מלידה" הוא מכריז במהלך הריאיון שערכתי לו בקפה סיאסטה בבאר שבע, אליו הגיע כשהוא חמוש בדוברו עמוס שריג, שאותו הוא מכנה, אגב, הקמע שלי. למה? כי הוא האמין בו ועזר לו בבחירות האחרונות.

ביטון, 57,  מגיע  לפגישה שופע אנרגיה וכוונות למצות את יום השישי כפי שהוא נוהג לעשות במשך כל ימות השבוע. העבודה כראש עיריית דימונה הפיחה בו חיים מחודשים והוא מקדיש את כל כולו לטובת ניהול העיר ופיתוחה. "אני רוצה שהיא תהפוך לבירת הנגב המזרחי" הוא מכריז ועומד על כך שזה מה שיקרה ושהמהלכים כבר נעשים וימשיכו להעשות.

למה? הרי באר שבע היא בירת הנגב כולו ולמשל, 50  אחוז לפחות מתושבי דימונה קונים בה וחלק לא מבוטל עובד בה

"40 אחוז מעובדי כי"ל גרים אצלנו, אני רוצה שהם יקנו בדימונה ושהעיר תציע להם ולכל יתר התושבים הכול בכל התחומים". לדברי ביטון הוא רוצה למצות את הפוטנציאל הבלתי רגיל שעיר דרומית זו מציעה ושלא כולם מודעים אליו.

או קיי, מה עשית ומה אתה מתכוון לעשות על מנת שזה יקרה?

"בשלוש השנים האחרונות לכהונתי אני אומר למרות שזה נשמע בלתי צנוע שהעיר עברה מהפך. אני לא זוקף זאת רק לזכותי אלא לזכות הממשלה שהתחילה להזרים תקציבים והביאה לפריחה של המקום. למשל: אחרי עשור שבו לא הוקם אף מפעל בדימונה, דאגתי לפתוח שמונה מפעלים, שמתי דגש על החינוך בעיר שאין לו מתחרים בנגב. 50 אחוז מתקציב העירייה מופנה לחינוך והתוצאות לא איחרו לבוא, עובדה שקיבלנו שני פרסי חינוך ארציים ברצף. אנחנו גם במקום הראשון בהצלחה בבחינות הבגרות עם 90 אחוזי הצלחה. דאגנו שבגני הילדים יהיו דשאים סינטטיים במקום חול מזיק  ואנחנו בשלבי סיום של ארבעה אולמי ספורט בשאיפה שלכל בית ספר יהיה אולם משלו. אחוזי הגיוס ליחידות קרביות עומד על 97 אחוז ואנחנו מובילים באחוז בנות דימונה  שמתגייסות ליחידות קרביות.

זה מעורר גאווה לא?"

מה קורה עם אחוזי האבטלה בעיר?

"בעקבות פתיחת 8 מפעלים שיעור האבטלה קטן ב-50 אחוז. ניהלתי מאבקים אינטנסיביים כדי להשיג הטבות ליזמים על מנת שישתלם להם לפתוח את המפעלים הללו ואכן ייצרנו 1000 מקומות עבודה.  אין גישה יותר של 'שתו לי, אכלו לי, אנחנו מסכנים', יש לנו הרבה סיבות להתגאות בעיר והרבה מה להציע".

בני ביטון לפני צניחה עם ביתו,


"אחוזי הגיוס ליחידות קרביות עומד על 97 אחוז ואנחנו גם מובילים באחוז בנות דימונה  שמתגייסות ליחידות קרביות. זה מעורר גאווה לא?"


מה מצב הנדל"ן בעיר?

" אין דירה אחת פנויה בדימונה, אך אנחנו בתנופת בנייה מטורפת וחסרת תקדים. בקרוב אנחנו עומדים לבנות 16.000 יחידות דיור  עם דגש על דיור בר השגה במחירים של כ- 750.000 ₪, על מנת לאפשר לצעירים לרכוש דירה. הקמנו שכונות ירוקות ייחודיות וכבר שיווקנו כ2000 יחידות דיור לאנשי צבא ומשטרה ולמשפרי דיור שמגיעים מכל הנגב, לרבות באר שבע, מיתר ועומר".

מחירי הדירות מרקיעי שחקים בדרום, מה קורה  בדימונה?

"אנחנו במקום השני בארץ בעליית מחירי הנדל"ן, מה שמעיד על הביקוש הרב של הנדל"ן בעיר".

ויש אפילו אגם בדימונה

"בעלות של עשרה מיליון סיימנו להקים אגם, אמפיתאטרון, מזרקה מוסיקלית, כעת אנחנו בשלב תכנון של להקמת פאב ומסעדה באזור והוצאנו מכרז להפעלת קייקים. אגב, האגם ייקרא ע"ש שמעון פרס. הקמנו גם קאנטרי קלאב בעלות של 25 מיליון עם בריכה מקורה ומחוממת ובריכה רגילה ובקרוב יהיה שם גם חדר כושר משוכלל שיהיה הגדול בנגב ויאפשר גם לבעלי צרכים מיוחדים להשתמש בו. ילדי דימונה לא צריכים לנסוע יותר לפארק קנדה ולימית 2000, יש להם הכול וגם משטח החלקה על קרח".

הכנסת הרכבת לדימונה הייתה מאכזבת

"זה עומד להשתנות. בנו תחנה מרוחקת ובנוסף צריך להחליף בבאר שבע רכבת. אוטוטו נכניס את הרכבת לתוך דימונה והיא תהיה התחנה הדרומית הראשונה לכיוון באר שבע, בלי החלפת רכבות והנסיעה בה תהיה כל שעה כפי שהיא מבאר שבע".


"יש לנו איכות חיים גבוהה עם הוצאות נמוכות והמון הטבות שמתאימות גם לזוגות צעירים. בתל אביב עולה צהרון לילד כ-1200 ש"ח לחודש, אצלנו זה יעלה, וזה בגדר חדשות, רק 950 ש"ח לשנה"


מה עם התרבות בדימונה?

"מהפך. שינינו את הרגלי צריכת התרבות בעיר כשפתחנו תיאטרון מוצלח שהצגותיו קוצרות הצלחה רבה, בהנהלת אורי וידסלבסקי. יש לנו מרכז צעירים שזכה השנה במקום הראשון מבין המרכזים הדומים לו".

אז לזוגות צעירים ירווח בדימונה?

"ברור!  יש לנו איכות חיים גבוהה עם הוצאות נמוכות והמון הטבות. בתל אביב עולה צהרון לילד כ-1200 שח לחודש, אצלנו זה יעלה וזה בגדר חדשות רק 950 ש"ח לשנה.

הכול טוב ויפה אבל הכביש לדימונה בעייתי. הבדואים לא עושים חיים קלים

"אני מטפל בזה, ויש כבר ירידה דרסטית בידויי האבנים על המכוניות לאחר הוצאתי מכתב למפכ"ל כדי שיתגברו שם ניידות משטרה וזה אכן נעשה, בנוסף נפגשתי עם ראשי המועצות של ערערה ושגב שלום והגענו לתובנות לגבי מיגור התופעה. מאמין שזה כבר כמעט מאחורינו".

הוצאתם 'ים' של כסף, מאין התקציבים?

"שאלה מצוינת. עם כניסתי לתפקיד הייתה דימונה בגרעון של 25 מיליון ש"ח כשמסביבה שלושה גורמים שיכולים לסייע אך לא משלמים מספיק לעיר. הכוונה לקמ"ג, המועצה האזורית תמר ובסיס נבטים. לאחר משא ומתן לא פשוט הצלחתי להוציא מהם מיליוני שקלים וגם בעקבות הקמת ועדת גבולות בראשותו של השר לשעבר גדעון סהר, אנחנו מקבלים 30 מיליון  ש"ח שמתחלקים בינינו, בין ערד, מיתר וכמה ישובים בדואים. כמו כן, הגדלתי את גביית כספי הארנונה וקיבלנו פרס רשות איתנה. היום דימונה לא בגירעון אלא בעודף והעודף הולך לכיסוי גירעונות מצטברים קודמים".

בני מספר בגאווה שדימונה הופכת להיות עיר ירוקה וחכמה בזכות תאורת הלדים ושימוש בתאורה סלולארית.

לראשי ערים  דבק שם של מושחתים במיוחד בקרב אלה שמכהנים שנים רבות

"זה ממש לא פר שבגלל כמה תפוחים רקובים מטילים דופי בכולנו. רוב ראשי הערים עובדים קשה ונאמנים לעבודתם ולעירם כמו רוביק דנילוביץ' ויחיאל זוהר שמכהן שש קדנציות. אגב, אני בהחלט בעד שיקצבו את שנות הכהונה של כל אנשי הציבור ללא יוצא מן הכלל, אך לא רק לראשי הערים"

ממתי ידעת שאתה רוצה להיות ראש העיר?

"מאז שנולדתי. ב-1980 כשבני היה בגן, נכנס לשם ראש העיר אלי הללי ובני בן החמש  אמר לו  שמי שיחליף אותו יהיה גבי ללוש ואחריו אבא שלו יהיה ראש העיר, כבר אז אפילו הבן שלי ידע".

ולא תרצה להיות שר בישראל?

ממש לא! החלום שלי זה להיות עוד שלוש קדנציות ולפרוש כדי לפנק את נכדיי ומשפחתי".

​​​​​​​

זמן לבילוים יש?

"בילוי שלי זה ללכת לכל אירוע שמזמינים אותי".

תחביבים?

אוהב ספורט אך לא עושה. בעברי הייתי שחקן בנבחרת ישראל בכדור ים. אני אוהב לבשל והייתי בשתי תכניות בישול עם מאיר אדוני. הספציאליטה זה דג מרוקאי חריף ופשטידת מחמר. בקרוב אני אתארח גם ב"משחקי השף". אשתי הפולניה גם מבשלת נהדר .

בתך חזרה בתשובה

" יש לי ארבעה ילדים נהדרים ומוצלחים ובתי אכן חזרה בתשובה וכתוצאה מכך אפשר להגיד שגם אני חזרתי בתשובה ואני שומר שבת והולך לבית כנסת. זה כיף גדול במיוחד מנוחת השבת".

חו"ל?

"אין לי זמן לזה. נוסע רק כשצריך במסגרת התפקיד, חוץ מאשר אשתקד  כשאשתי הפתיעה אותי וקנתה כרטיסי טיסה לזנזיבר. זה היה טיול נפלא".

הכי נועז שעשית?

הייתי בצנחנים ביחד עם בני גנץ, ניר ברקת ויוחנן דנינו וכצנחן נעתרתי לבקשת בתי לצנוח איתה צניחה חופשית. זה היה נועז בעיניי".

תגובות

End of content

No more pages to load