• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ג'ון ג'ייקובס, מומחית בטיפול ריגשי, מספרת כיצד הגיע לתחום הריפוי

ג'ייקובס 54 הייתה משוכנעת שהייעוד שלה היה להיות רקדנית מקצועית, עד שהיא החלה לסבול מעומס גופני והלכה לטיפול אצל פיזיוטרפיסטית ששילבה בטיפול גם רפלקסולוגיה

"כשראיתי מודעה על הקורס הראשון שנפתח בארץ לרפואה אלטרנטיבית שכללה רפלקסולוגיה, מיהרתי להירשם ואפילו זמן קצר אחרי סיום הלימודים גם התחלתי ללמד רפלקסולוגיה כבר בשנת 1988. אלא שלדברי ג'ון זה לא הפסיק לה והיא למדה כמעט באובססיה קורסים רבים על מנת להעשיר כמה שיותר את הידע שלה, אך לא רק בגלל זה.

מה הניע אותך ללמוד כל כך הרבה שיטות טיפול?

"האמת שברגע שהתוודעתי לרפואה האלטרנטיבית, הבנתי שאולי בסוג הרפואה הזו טמונה התשובה לבעיות העור שמהן סבלתי ושככל הנראה היו על רקע נפשי.  התחלתי לסבול כבר מגיל 16 מפסוריאזיס קשה ולמרות שגדלתי בתוך משפחה של רופאים ואבי היה אפילו מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, לא מצאו תרופה לבעיה הזו, דבר שמאוד תסכל וייאש אותי. כל הרפואה והמחקרים ולבעיית העור הזו אין מזור. התחלתי ללמוד כל מיני שיטות ריפוי כשבכל אחת מהן תליתי תקווה שהן תפתורנה את בעייתי, אך דבר לא עזר, אולי הקל במקצת."

איפה הייתה לך פריצת דרך?

"כשהתחלתי לעשות עבודה רגשית על עצמי.  רק אז הבנתי שהכוח הגדול של הריפוי טמון ברגש, באיתור טראומות ובפתירת קונפליקטים ועוד. הבנתי שצריך לקבל כלים כדי לנהל את החיים בצורה שמתאימה לך. עבדתי על עצמי לא עם פסיכולוגים אלא עם מאמנים אישיים וגיליתי שהפסוריאזיס נרגע וכמעט נעלם. כל הטכניקות שלמדתי כמו פרחי בך, ניהול עצמי אפקטיבי, הומיאופתיה ועוד.

כיום אני מומחית לטיפול רגשי גופני. אני יודעת לדייק ולטפל בגורמים הרגשיים שקשורים להתפתחות מחלות גופניות ומשברי חיים. הניסיון הרב שרכשתי במשך השנים הפך אותי לטובה מאוד בלתת כלים מועילים להתמודדות עם בעיות ומשברים. אני מתמקדת בעיקר בשימוש בהומיאופתיה, בכלים שמבוססים על הדמיה, תרגילים לאיתור אירועי העבר. למעשה כשקורה למישהו אירוע טראומתי נוצרת תבנית שכוללת רגשות, תפיסות ומנגנוני התגוננות. כשזה מוטמע בתת מודע רגשות אלה מופעלים כל פעם כשקורה משהו בהווה שמזכיר אסוציאטיבית את אירוע המקור".

תני דוגמא:

"למשל: אם מישהו גדל עם אימא שתלטנית ובילדות הוא הטמיע תבנית לפיה, על מנת שאימו תאהבה אותו, עדיף לשתוק ולהיות ילד טוב, הוא ממשיך להתנהג כך גם כשהוא מבוגר, זאת אומרת, התבנית שהטמיע מנהלת אותו באופן אוטומטי ומנעת ממנו להשתמש בכל המשאבים שיש לו כמבוגר. כשמזהים את אירוע המקור ומשחררים את המטען הרגשי, זה משחרר אותך מהעול הזה ואתה יכול לבחור איך להתנהג. באמצעות הטיפול וזיהוי בעיית המקור אני מרחיבה ומגדילה את מגוון אפשרויות ההתנהלות וההתנהגות. קודם לדעת רק לשתוק ולהבליג, אחרי זיהוי הבעיה, אתה יכול לבחור לנהוג אחרת בהתאם למה שמשרת אותך יותר טוב.

ישנם אנשים רבים שמודעים לאירוע שיצר אצלם את הבעיה הריגשית ובכל זאת, לא מוצאים מנוח וסובלים מהבעיה.

"נכון. כי להיות מודע זה רק חלק מהפיתרון. אחרי שמודעים צריך גם לעשות פעולות שונות. אם הפעולות לא משתנות, התוצאות אינן משתנות. בשביל זה אני קיימת כדי לתת את הכלים המתאימים לשינוי ההתנהגותי".

אילו מחלות מתפתחות בשל אירועים נפשיים, רגשיים?

כמעט כל מחלה נגרמת על רקע נפשי, אך אני מטפלת בעיקר במחלות כרוניות כמו אסטמה, מיגרנות, לחץ דם , סוכרת, הפרעות אכילה למיניהן ולמחלימים ממחלות קשות כגון סרטן. בנוסף אני מטפלת באנשים שמתמודדים עם משברים, אובדן וכדומה".

יש טיפול שאת מעדיפה על פני האחרים?

"אני משלבת בין כל תחומי הידע שלי, אך אני מאוד אוהבת להשתמש בפרחי בך. התמציות הללו מטפלות מצוין בבעיות רגשיות. הטיפול בפרחי בך לאחר זיהוי  הבעיה, יודע להתאים עצמו לצרכים הספציפיים. למשל יש  תמציות שמטפלות ברגשות שנוצרים לאחר אובדן, פיטורין, גירושין וכדומה".

לא עדיף ללכת לפסיכולוג?

"כל אחד שיחליט על הדרך הטובה בשבילו להתמודד עם בעיותיו. טיפול פסיכולוגי אורך, בדרך כלל זמן רב ולא תמיד עוזר.  הטיפול הרגשי שאני מעניקה בליווי פרחי בך יותר אפקטיבי. אני לא מטפלת בבעיה, אלא מאתרת אותה ומזיזה אותה באמצעות התמציות. הרבה אנשים לא אוהבים את הטיפול הפסיכולוגי כי אינם אוהבים את החפירות והנבירות בעמקי נפשם ובעבר שלהם".

את נעזרת המון באינטרנט

"כן, כלי מופלא שמאפשר לי להגיע לאלפי אנשים מהארץ ומחול ולטפל בהם.  באמצעות וובינרים, ספרים דיגיטאליים שאני מחברת, המלצות שאני נותנת בפייסבק ובאתר, אני מגיעה להמון אנשים. יש לי תוכניות ליווי אישי אינטרנטיות בכל העולם. זו פלטפומה נפלאה המאפשרת לעזור לכמה שיותר אנשים."

​​​​​​​

אילו ספרים דיגיטאליים כתבת?

כתבתי ארבעה: הראשון באנגלית והוא נקרא מסרים מהנשמה, השני 10 שאלות קריטיות שהרופא לא ישאל אותך השלישי נקרא מעבר לספק וכוחו המרפא של הביטחון העצמי  והרביעי נקרא מוציאים את הלב מהצלחת, ספר שעליו מבוססות סדנאות שאני עושה בנושא גמילה מאכילה ריגשית. מדובר באכילה שמונעת מרגשות ולא מרעב ואני נותנת כלים ותרגילים להיגמל מזה".

נשמע נושא שקשה להיגמל ממנו?

"מניסיוני, באמצעות הכלים שאני נותנת, נגמלים ועוד איך. ברגע שאני מציפה את הגורם הנפשי החבוי שמביא לאכילה בלתי נשלטת, התשוקה לאוכל נעלמת. הייתה לי בחורה שהשתוקקה כל הזמן לדברים מתוקים אחרי שביררנו מה הבעיה גילינו שהיא חוותה אירוע מיני לא תקין בילדותה ושבעצם הממתק היה הפיתוי. היה שם גבר מבוגר שפיתה אותה עם סוכריות וכשהאירוע נחשף על ידנו ועשיתי איתה תרגילים שונים, בסיומם היא החליטה שממתקים לא יהוו פיתוי עבורה וראה זה פלא, התשוקה למתוק פחתה בבת אחת והיא אף רזתה 30 ק"ג."

אפרופו אכילה רגשית והשמנה, ג'ון  שנראית רזה ביותר, מעידה על עצה שבצעירותה היא הייתה שמנה ושקלה 90 ק"ג, כמו כן, לדבריה, גם היא הייתה מכורה לרעל המתוק ולג'אנק פוד. "נולדתי לדור הג'אנק פוד בארה"ב, היישר להמבורגרים ששחררו את הנשים , בתקופה ההיא, מלבשל. כיום אני רזה כי אני משתמשת על עצמי בכלים שרכשתי. אני נאה דורשת ונאה מקיימת, ולכן אני אוכלת אוכל בריא ומזין, נמנעת ממתוקים ועושה ספורט.  אין פה שום גנים טובים וגם לא חילוף חומרים, אלא משמעת עצמית ומודעות."

מהם השאלות הקריטיות שאת מדברת עליהן בספר שלך, אותן שאלות שהרופא לא ישאל אותנו?

"למשל, האם תרצו לחיות עד מאה שנים?

מהן התשובות המוכרות לך?

"יש כאלה והם הרוב, שאם הם לא מרגישים טוב עם עצמם מכל מיני סיבות, לא רוצים ליות עד 100".

ומה את עונה?

"אין סיבה שלא אחיה עד גיל 100. אני לא מרגישה מחוברת לגיל ומתפקדת כאישה צעירה לכל דבר. אני אפילו חושבת שאני נמצאת במצב הרבה יותר טוב מצעירים ממני. מבחינתי החיים נמשכים לנצח. אני מוציאה את המקסימום מכל יום ומשתדלת לעשות דברים שמעניקים לי משמעות וסיפוק".

בוודאי ישנם דברים שבכל זאת מוציאים אותך משיווי המשקל

"מעט, אבל כן, זה קרה לי בזמן שבתי החיילת סופחה כחובשת לגוש עציון והיא חוותה היתקלות עם מחבל. כשהיא צלצלה אליי וסיפרה לי מה קרה הרגשתי חולשה והייתי עם רגשות מעורבים של פחד וגאווה. הדאגה לבתי היחידה השפיעה עליי."

אפשר לא להיות דאגנים במדינה שלנו ובכלל?

"בדרך כלל איני דאגנית. למדתי לעשות אבחנה בין דברים שאין לי שליטה עליהם לבין דברים שאני יכולה לשלוט בהם. כשאני מבינה  שהדברים לא בשליטתי, אני משחררת וסומכת על עצמי שאדע איך להתמודד עם מה שיקרה. כשמשהו צריך לקרות הוא יקרה בכל מקרה ואני תמיד רוצה לקוות שכל מה שיקרה יהיה לטובה".

ג'ון, גרושה עם בת אחת, עלתה ארצה עם הוריה מקליפורניה שהשתקעו בחיפה. לאחר שנישאה עברה לערד והתגוררה שם כ20 שנה עד לפני כשנה כשהחליטה לעזוב לאשקלון. "רציתי להיות יותר קרובה ללקוחות שלי שהיו בעיקר מבאר שבע והסביבה ואף מהמרכז. האמת, רציתי לגור בבאר שבע, אך לא הצלחתי למצוא דירה ראויה לשמה ובמחיר סביר. כיום היא מחלקת זמנה בין באר שבע, אשקלון ותל אביב וניתן לעקוב אחריה גם בפייסבוק.

תגובות

End of content

No more pages to load