• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שמאל, ימין, שמאל: נועם פתחי ויותם זמרי אוכלים לנו את הראש

רדיו דרום גייס את התל אביביים נועם פתחי ויותם זמרי, פרסומאים ואושיות פייסבוק, כדי להגיש תוכנית אקטואליה ימנית, שבאה לתת קונטרה לתקשורת ה''שמאלנית''. אך הם מבטיחים "נשאל שאלות קשות גם את בנט"

צילום ועריכה: שלומי מויאל studio em

מי שבקיא בתולדות התקשורת הישראלית, יודע שהביטוי "מאפיה שמאלנית בתקשורת" בכלל הומצא על ידי אנשי מפלגת העבודה כבר בתחילת שנות השבעים, כשראשיה לא אהבו את העובדה שעיתונאים עשו את עבודתם והעזו לבקר את גולדה (אותה גולדה שהייתה מאוחר יותר אחראית למחדל מלחמת יום הכיפורים ואותה ממשלה שצנזרה את הידיעות על תזוזת כוחות מצריים יום לפני שפרצה המלחמה) ושמאז ועד היום יש ניסיונות השתקה וניסיונות להלך אימים על עיתונאים דעתנים או כאלה השואלים שאלות קשות. על פי דוח של פרידום האוס, ארגון אמריקאי בלתי תלוי המדרג את הדמוקרטיות בעולם, בישראל העיתונות היא "חופשית במידה חלקית".

סלפי רק מצד ימין (צילום: לירן מור)


"תסתכל על הבניין הזה מולך", אומר נועם פתחי, דומה שתי טיפות מים לחבר כנסת אראל ("קיבינמאט") מרגלית מהמחנה הציוני, שגם הסכים להשתתף בפרומו לתוכנית. "אף אחד מהמתגוררים בו לא יודע שכל החדשות שהוא מקבל, נערכות ומוגשות על ידי שמאלנים. תראה לי אתה מגיש אחד ימני בטלוויזיה? פרשן ימני? עיתונאי אחד ברדיו שהוא לא שמאלני? הציבור לא מודע למה שהוא מקבל".

אז מי אתם? מה אתם מבקשים להביא?

נועם פתחי: "אנחנו שני תל אביביים, פרסומאים וקופירייטרים, שבאיזה שהוא שלב התחלנו לכתוב בפייסבוק ולאט לאט צברנו עוקבים, בעיקר בגלל סטאטוסים הומוריסטיים והעובדה שהשמענו קול שלא נשמע בתקשורת. ברשת היינו חלק מהשיח ומביקורת התקשורת וצברנו עשרות אלפי עוקבים, יותם כ-70,000 ואני כ-30,000. אז קיבלנו הצעה לעשות תכונית רדיו יומית 'פתחי וזמרי בעם', ברדיו דרום ובגלי ישראל, שצוברת הצלחה, בעיקר בגלל שהמאזינים רצו לשמוע קול אחר. אנחנו מביאים לרדיו את השפה של הרשת, בה התגובות מהירות. אנחנו מביאים שפה אחרת ולא מתביישים להציג דעות ימניות. זה משהו שהיה חסר בתקשורת".

אז בסופו של דבר, זו גרסא מעט שונה של אותו פטרנליזם תקשורתי שאתם כל כך יוצאים נגדו. למה שני תל אביביים צריכים להיות אלה שיביאו אקטואליה ימנית בתחנה באר שבעית, ולא, נניח, שני באר שבעים?

יותם זמרי: "אנחנו קורצים לדרום, אבל לא מתעסקים ביום יום של באר שבע. בכלל תוכנית כזו לא חייבת להיות מקומית, כדי להיות תוכנית המשלבת פאן ואקטואליה. אנחנו כמו הפיד של הפייסבוק, מגיבים מהר, מראיינים את מי שצריך, אולי בצורה קצת יותר קלילה מאשר אנשים אחרים בתקשורת. אנחנו מתעסקים בנושאים מממשל אובמה ועד מחאת המורים, נראיין את שר החינוך נפתלי בנט ולא נחסוך ממנו שאלות קשות וגם נביא המון דברים מהעולם האישי שלנו נישואים, ילדים, רווקות (יותם נשוי פלוס אחד, נועם רווק). חוץ מזה, אנחנו לא התל אביביים הקלאסיים, אלא אנשים שבאנו מעם, יכולנו באותה מידה לבוא מבאר שבע. הרשת עשתה חסד וצדק עם המציאות התקשורתית, כי אתה שומע באותה מידה מה יש ליותם זמרי ולאמנון אברמוביץ' להגיד. מי מייצג היום בתקשורת את השישים מנדטים? מי שיושב היום בראש מערכות החדשות הם אנשי שמאל, שיעשו הכול לחסום אנשי ימין".


זמרי: "אבל אין שום כלי תקשורת, בה מתקיים דיון מעמיק כמו זה המתקיים ברשת. מי מייצג היום בתקשורת את השישים מנדטים? מי שיושב היום בראש מערכות החדשות הם אנשי שמאל, שיעשו הכול לחסום אנשי ימין"


עצור! ימנים לפניך. פתחי וזמרי בעם ברדיו דרום (צילום: לירן מור)איך אתם מסבירים את העובדה שמשך שלושים שנה לא קמו אנשי תקשורת 'ימניים' לשיטתכם? חוץ מזה, שלא מעט ערוצי תקשורת בישראל כן מזוהים עם הימין מקור ראשון, ישראל היום, וואלה, ערוץ 20, לא מעט עיתונאים בולטים שמזוהים עם הצד הימני של המפה ואיש לא חוסם אותם.

פתחי: "הימין לא הבין שנים רבות כמה התקשורת חשובה. הוא חשב שמספיק לנצח בבחירות כדי לשלוט. אין לך היום מצב בו בפאנל יושב פרשן ימני. כשאתה רואה פאנל בטלוויזיה, אתה מיד מזהה מה הם חושבים ולא תראה שם אנשי ימין. התקשורת נשלטת על ידי השמאל. אלא שתוצאות הבחירות מוכיחות שהעם לא חושב כמו התקשורת שהוא רואה".

אתם מגישים תוכנית יומית. באיזה שהוא מקום, יכול להיות די מעייף עבור המאזינים לשמוע כל יום שני אנשים צועקים ותוקפים את התקשורת. זה יכול לעבוד נפלא ביום הראשון והשני, אחרי זה אנשים פשוט יתרגלו לרמת הצעקות ויעברו לערוץ אחר.

פתחי: "קודם כל אנחנו עובדים על התוכנית כבר מהערב ויש לנו צוות שעובד איתנו וחוץ מזה, אנחנו מראיינים את כולם, גם אנשי שמאל לצורך העניין ואנחנו לא עושים הנחות לאף אחד. אני חושב שהציבור עייף מתקשורת שמציירת את ישראל כמקום הנורא ביותר בעולם. חוץ מזה, יש לנו הרבה שיאים בתוכנית, גם פוליטיקה וגם תרבות. בבחירות האחרונות התקשורת התגייסה לטובת צד אחד, תקשורת לא צריכה להיות מפלגה ולא להשחיר הכול".

זמרי: "יש לנו פינות בתוכנית, כמו למשל 'פרשן בעם', בה כל אחד יכול להיות פרשן. יש המון אנשים שמתבטאים בנושאים פוליטיים והם לא פוליטיקאים. אז כל אחד בעם יכול להיות פרשן ואנחנו מביאים אנשים מהעם ממש, לדבר את שעל ליבם ולפרשן את המצב. פינה אחרת היא 'יורדים על העולם', בה ישראלים שמתגוררים בחו"ל, יורדים על המקום בו הם מתגוררים. הכול, כמובן, בהומור".

אי אפשר להתכחש לסוגיות כמו עוני, כמו פערים חברתיים, כמו בעיית החינוך בפריפריה, כמו אבטלה, כמו בעיית הדיור של הצעירים בבאר שבע, כמו היעדר הזדמנויות להתפתח. מה, לא לדווח על זה, כי זה לא פטריוטי?

פתחי: "לפעמים יש תלונות צודקות, אבל אנשים שוכחים שבפאקינג 70 שנה הקמנו פה אימפריה, בכל קנה מידה. אנחנו לא באנו לעשות תיקון, לא באנו לעשות מהלכים פוליטיים, באנו לעשות תוכנית שכולם ייהנו ממנה. זו תוכנית שמביאה שנינות, הומור, חדות. ברשת – וזה עוד דבר שהאינטרנט הביא עימו – אתה יכול להיות מתלהם, פשיסטי, אבל גם יכול להיות אינטליגנטי, חושב, רהוט שנון ויש ימין כזה".

זמרי: "אני חושב שיש כבר שינוי מגמה בתקשורת. לאנשים נמאס שמאכילים אותם בשנאת המדינה, את ההבנה של הצד השני כשהוא מבצע בנו פיגועים. אנשים היום יותר ימניים. אני חושב שצריך לשיר יותר את ההמנון ולהכניס יותר דגלי ישראל לאירועים. אין מה להתבייש בהמנון שלנו".

פתחי וזמרי בעם ברצועה מרכזית ברדיו דרום, בין "שותפים לתשע" לבין "בחצי היורם", בין 10:00 ל-12:00.


פתחי: "לפעמים יש תלונות צודקות, אבל אנשים שוכחים שבפאקינג 70 שנה הקמנו פה אימפריה, בכל קנה מידה. אנחנו לא באנו לעשות תיקון, לא באנו לעשות מהלכים פוליטיים, באנו לעשות תוכנית שכולם ייהנו ממנה."


הכתבה המלאה במגזין ברנז'ה נובמבר 

תגובות

End of content

No more pages to load