• 05 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

החלום: טכנולוגיה מיוחדת המאפשרת גילוי מומים אצל העוברים כבר בצלחת

ד"ר לויטס, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית, חושב שמקרים רבים של אי פריון הם על רקע של מתח של בני הזוג להביא מיד ילד. החלום שהוא רוצה להגשים קשור להכנסת טכנולוגיה המאפשרת גילוי מומים אצל העוברים כבר בצלחת

ד"ר לויטס, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית

"אני יושב מול זוגות ולפעמים, ממש בוכה,  כשאני צריך לבשר להם שהם לא יכולים להביא ילד לעולם בדרך הרגילה. אני מנסה להציג מיד את האור בקצה המנהרה ואם הוא נכבה, אני מחפש את האור הבא והולך איתם יד ביד", כך ד"ר אליהו לויטס, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית ובנק הזרע במרכז הרפואי סורוקה. לדבריו, כל שנה נולדים בין 200 ל-300 ילדים בהפריה חוץ גופית והמספרים גדלים  ב-15 אחוז כל שנה. "מדובר במגוון של נשים כמו גם נשים שטופלו במקומות אחרים שלבסוף מגיעים אלינו מאחר ויש לנו שם מצוין בתחום הזה. מגיעות רווקות בגילאים שונים שמעוניינות להיות אימהות, נשים מבוגרות שאיחרו את הרכבת והחליטו לממש עצמן כאימהות ועוד".

איך זה שלכאורה יותר ויותר זוגות צעירים מגיעים אליכם?

"הסיבה העיקרית היא מתח ולחץ. מתח של בני הזוג שלא מצליחים להתעבר מהר ולחץ של ההורים והסביבה ששואלת כל הזמן מה קורה, נו אתם" בהריון? אחוז דיי גדול ל בני זוג לא נכנסים להריון מסיבות פסיכולוגיות סביבתיות וזה הכי קשה לטיפול. הנזק הכי גדול נגרם מהרצון העז להיות הורים והתקלה הכי גדולה שקורית בעקבות זה היא שזוגות מתחילים מוקדם מדי בטיפולי ההפריה. אני מפציר בזוגות לתת צ'אנס להתעברות טבעית לפחות במשך כשנה וחצי וממליץ בתקיפות לבני המשפחה של בני הזוג לא להלחיץ אותם. ההלחצה והכמיהה להיות הורים מחבלת גם בחיי הנישואין והסקס של בני הזוג. אני חייב להיות סוג של פסיכולוג כשאני מפציר בבני הזוג להחזיר את חיי הסקס כחלק מהנאות החיים ולא כחובה בזמנים קבועים, על מנת להיקלט להריון. זה לא נורמאלי, ומאוד מכעיס אותי כשאני נתקל בזוגות צעירים שלא מקיימים יחסים במשך חודשים. למה? כי זה כבר הפך להיות מטלה ומשימה ולא הנאה".


"זה לא נורמלי, ומאוד מכעיס אותי כשאני נתקל בזוגות צעירים שלא מקיימים יחסים במשך חודשים. למה? כי זה כבר הפך להיות מטלה ומשימה ולא הנאה"


נו טוב, הרופאים לרוב אומרים לבני הזוג לקיים יחסים בביוץ ולא לבזבז זרע כדי שהוא יהיה יותר מרוכז ויגדיל הסיכויים להיקלט.

"זו שטות. הזרע הכי חלש הוא דווקא אחרי שלא מקיימים יחסים בפרק זמן ארוך. ראינו זאת אצל הדתיים כשבדקנו את הזרע שלהם אחרי שהתנזרו ממין בגלל הנידה של האישה. גילינו שבמצב הזה, הזרע חצי מת לעומת זרע שנפלט אחת ליומיים. אישה שמקיימת פעמיים בשבוע יחסי מין מכוסה מבחינת הזרע ולא צריך לקיים יחסים יום אחרי יום ובטח לא להתנזר עד למועד הביוץ.

עד איזה גיל מומלץ לתכנן את המשפחה?

"אני ממליץ עד גיל 35, אחרי גיל זה יש ירידה של 50% בביציות. לצערי יש לנו מעט כלים להתגבר על הירידה במספר הביציות והפרייה חוץ גופית לא מתאימה למי שמחסן הביציות שלהן נמוך. במקרה כזה ניתן לקנות ביציות ממישהי אחרת ולשתול ברחם".

'' אני מפציר בזוגות לתת צ'אנס להתעברות טבעית לפחות במשך כשנה וחצי וממליץ בתקיפות לבני המשפחה של בני הזוג לא להלחיץ אותם''​​​​​​​

איך נשים מקבלות בשורה כזו?

"בדרך כלל קשה. קשה להן לקבל את הרעיון שהביצית לא שלהן, אז של מי הילד שלי או של מי שתרמה?. האופציה השנייה והפחות טובה בעיניי היא האימוץ".

קניית ביצית דיי יקרה

"נכון, אבל המדינה עוזרת ויש כללית מושלם שזו עזרה. בסך הכול אחרי שנשים מעכלות את הרעיון שמאפשר להן גם לבחור את מין הילוד, צבע עיניו ושיערו וגם לקבל ביצית שמקבלת את הזרע של הבעל, הן מהר מאוד חוזרות לעשות עוד ילד באופן הזה".


"עשינו היפנוזה לנשים בזמן החדרת העובר על מנת למקסם את הצלחת הפעולה. בצורה זו, הצלחנו להכפיל את כמות ההריונות וזה היה מדהים. הבעיה שזה היה במסגרת ניסוי"


עד איזה גיל ניתן להתעבר בהפריה חוץ גופית?

"בישראל  נותנים התחייבות עד גיל 45 ובאשר לכניסה להריון מביצית אחרת אזי זה מוגבל לגיל 54. ככל שהאישה יותר מבוגרת זה מסכן אותה ומסכן את העובר שעלול להיוולד עם מומים. זה גם לא מוסרי ללדת בגיל כה מאוחר".

מה קורה כשהבעיה היא אצל הגבר?

"יש גברים שמגיעים בלי זרע, אז אני מנתח אותם ומוציא רקמה שתחת המיקרוסקופ עוברת פירור עד למציאת זרעון שמתחבא שם, במקרה הטוב".

שמעתי שיש טיפולי היפנוזה תוך כדי ביצוע ההפריה החוץ גופית

"נכון. לפני כעשר שנים הייתי חלוץ של השיטה במסגרת ניסוי שעשינו. עשינו היפנוזה לנשים בזמן החדרת העובר על מנת למקסם את הצלחת הפעולה. בצורה זו, הצלחנו להכפיל את כמות ההריונות וזה היה מדהים. הבעיה שזה היה במסגרת ניסוי וכשצריך להוציא זאת לפועל במסגרת בית החולים זה דורש תקציבים מיוחדים, חדרי ניתוח פנויים וצוות מיוחד, כך שזה הופך ללוקסוס קשה להשגה. הלוואי ויכולנו לעשות זאת כבשגרה".

יש לך חלום כלשהו?

"החלום המקצועי שלי קשור לצורך להכניס טכניקה שנקראת אבחנה טרום השרשה PGD – הטכניקה מתאימה לבני זוג שלהם מחלה גנטית במשפחה והיא מאפשרת גילוי הפגם כשהעובר כבר בצלחת ולא כשהאישה כבר בהריון. בירושלים ובת"א כבר משתמשים בזה, אצלנו זה מתמהמה. אני מקווה שבתוך כחצי שנה גם לנו יהיה. לצערי, אנחנו תמיד אחרונים בקבלת תקציבים. כמו כן, הייתי רוצה להעניק לבני הזוג שבאים אלינו יותר תמיכה בתחום הנפשי. יש לנו עובדת סוציאלית שנפגשת עם כל מטופלת כמה שהיא רוצה, והייתי רוצה עוד אנשי מקצוע"

אתה פתחת מחדש את בנק הזרע שהיה מושבת 12 שנה ואתה גם מנהל אותו.

"פתחתי אותו ב-20 באפריל אשתקד וכיום אנחנו פותחים כ-100 תיקים בשנה וזה ממשיך לעלות מדי שנה. אנחנו צריכים להסתכל קדימה ולהמשיך את הדור החדש.  עד לפתיחת הבנק נהגו הנזקקים לנסוע מחוץ לעיר. התורמים הם בדרך כלל גברים צעירים, לא מעל גיל 30, לרוב סטודנטים שגם מקבלים על זה כסף, כ-800 ₪ על תרומת זרע. אני רואה בתרומת הזרע לא רק אופציה להגדיל ההכנסה אלא מצווה שתומכת בקהילה ועוזרת לה.  יש לי צוות נהדר שבחרתי בפינצטה וכולם נותנים את נשמתם לטובת הצלחת היחידה להפריה חוץ גופית"

ד"ר לויטס, 60, נשוי פלוס שלושה ילדים וסב לנכד אחד . למד רפואה בסיאנה שבאיטליה והתחיל להתמחות בכירורגיה. זמן קצר אחרי  זה החליט שהוא מעדיף לעסוק בתחום הפריון. הוא נסע לשנתיים לארה"ב והשתלם במרילנד שבבולטימור. כשחזר הצטרף ליחידה החוץ גופית כשהוא הופך לחלוץ בתחום ניתוחים בגברים להוצאת זרע. מאוחר יותר השתלם בסטנפורד בנושא שימור פוריות בקרב נשים שלקו בסרטן. כשחזרתי התחלנו לעשות זאת כאן בסורוקה. ב-2010 נסע לטורונטו שבקנדה להשתלם במתן עזרה לנשים מבוגרות שמתקשות להרות. מתברר, לדבריו,  שניתן להפיק חומרים ממה שיש סביב השחלה ולהזריק לביצית, אלא שבארץ זה עדיין בגדר ניסוי.

תגובות

End of content

No more pages to load