• 15 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

"מועדון" ארגון הקבלנים והבונים באר שבע והנגב מציג: מכוני בקרה

משמאל, אלי אביסרור, האדריכלית אלה אהרון, צביקה ליבנה, מנכ"ל הארגון, עמוס אליה, גזבר הארגון (צילום: אמיר בוטרייט)

אחרי ישיבת ההנהלה התכנסו לפני שבוע חברי ארגון הקבלנים לפגישה החודשית של המועדון. ההרצאה הפעם היתה בנושא העבודה מול מכוני הבקרה, בדגש על הכרת הרפורמה החדשה.

ברקע נשמעה מדיניות הארגון לעשות הכל כדי לשפר את האיכות ואת הבטיחות בענף הבניה בישראל. יו"ר ארגון הקבלנים בנגב, אלי אביסרור, הדגיש: "אני קורא לחבריי הקבלנים להגביר את המודעות למניעת תאונות העבודה בענף הבניה. החשיבות של העבודה עם מכוני הבקרה היא גדולה ומשמעותית. עצם ההצטרפות למכונים האלה מעידה על רצון להתיישר עם הפיסגה של בקרת האיכות בבניה, והחל מ 2019 תחול חובה להיות קשורים למכוני הבקרה".

האדריכלית אלה אהרון, ממכון הבקרה איי אי אס הציגה, בהרצאתה בפני הקבלנים את הרקע להקמת הגוף החדש, כאשר ציטטה ממסקנות ועדת זיילר, שהוקמה אחרי אסון ורסאיי: "הקמת מכוני בקרה בישראל הומלצה על ידי ועדת החקירה הממלכתית לעניין בטיחות מבנים ומקומות המשמשים את הציבור. השלמת החקיקה והקמת מכוני הבקרה עשויים למנוע את האסון הבא".

מכוני הבקרה בישראל הינם גופים פרטיים הפועלים תחת פיקוח ממשלתי, ומתפקידם לאכוף בקרת בניה באמצעות בקרי בניה מוסמכים. בקר בנייה יכול להיות הנדסאי, מהנדס, אדריכל בעל תעודת סיום של קורס בקרים, הנערך בידי מנהל התכנון והארגון ה- rics   . בנוסף לכך קיים בקר מורשה, שהוא מגיע מענף הבניין והוסמך על- ידי הגורם המאשר, כיבוי והצלה ופיקוד העורף.

כשבע שנים אחרי אסון ורסאי, שטלטל את המדינה בשנת 2001, אושר בכנסת תיקון 122 ולאחריו החלו לפעול מכוני הבקרה בישראל בהתאם לתיקון בחוק. האדריכלית אלה אהרון ריתקה את הקבלנים בהצגת סוגי הבקרה של המכון:בקרת תוכן – מבואת המעלית, בקרת תוכן- אוורור חדר שינה, בקרת ביצוע- השלמת קיר ממ"ד ועוד שורה של בדיקות חשובות וחיוניות.

בקרת בניה כוללת בדיקות הנדסיות מדגמיות ובקרה תהליכית של תוצרי התכן והביצוע, וזאת כדי להתאימן לעמידה בדרישות החוק, התקנות והתקנים. המטרה היא להבטיח את יציבות הבניינים הנבדקים ואת בטיחות המתגוררים בהם. המרצה הדגישה, כי מכון הבקרה מספק ליווי מקצועי לפרוייקט, מרכז את הגורמים המאשרים, מטפל במסגרת הזמן הנקובה בהליכי הרישוי ועוד.

תגובות

End of content

No more pages to load