• 08 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תלמידים מסייעים לחקלאי עוטף עזה

250 תלמידי תיכונים חקלאיים מרשת התיכונים החקלאיים 'רגבים' שברמת הגולן ובנגב, ירדו דרומה לסייע לחקלאי עוטף עזה בעקבות טרור ההצתות

תלמידים בעבודה (קרדיט- עמותת רוח הגולן)

הפגיעה הקשה ביבולים ובשדות שסופגים חקלאי עוטף עזה בשל טרור העפיפונים המתמשך, הביאה עמה השבוע ליוזמה של רשת החינוך החקלאית 'רגבים' מבית עמותת 'רוח הגולן' שמפעילה מספר מוסדות חינוך ברחבי הארץ- בגולן, בעמק ובנגב.

הרשת ארגנה הסעות של לכ-250 תלמידים שהצטרפו לחקלאים שבעוטף עזה ועוזרים להם בפינוי השדות השרופים, בשיקום הקרקע ובשלל עבודות שדה.

כאמור, למרות שחקלאי העוטף נמצאים כעת בתקופה הקריטית ביותר של עבודות הקיץ החקלאיות קיים מחסור חמור מאוד בידיים עובדות, מחסור שהפך לקריטי עוד יותר בשל המצב הביטחוני וטרור העפיפונים שהובילו לירידה דרמטית בכמות העובדים בשדות. התלמידים החלו בעבודות החקלאיות משעות הבוקר המוקדמות בעשרות מוקדים בשטחים החקלאיים של קיבוצי העוטף: ברור-חיל, סעד, מפלסים, נירים, ונחל עוז. יש לציין כי לאורך שנת הלימודים התלמידים עצמם עובדים מדי בוקר  בחממות, בשדות, בכרמים ובמטעים הנמצאים באזורי ההתיישבות בהם ממוקמים המוסדות של הרשת, כחלק מפרויקט חינוכי משותף עם משרד החינוך והחקלאות.

"המצב עם עפיפוני התבערה הוא בלתי נסבל", מספר עמיר אדלר, חקלאי ותושב נחל עוז שנעזר הבוקר בתלמידים. "רק לקיבוץ נחל עוז נשרפו כ-1000 דונם שדות חקלאיים, בלי לדבר על חורשות ועל השדות הצבעוניים שהיו פה. מרגש ועוזר לראות את התלמידים האלה עובדים כמו אריות. כיף לראות שמחנכים היום לעבודה חקלאית.

"אנחנו מוקפים בשטחים שרופים גם בחורשות שסביבנו וגם בשטחים החקלאיים", מציין בהתרגשות שמואל, תלמיד כיתה י' בתיכון רגבים בנגב שגר בעצמו בישוב נווה שבעוטף עזה ושעבד הבוקר בשדות קיבוץ מפלסים. "כואב לראות את השטחים השרופים ואת העבודה החקלאית שעלתה בלהבות. דווקא בגלל זה אנחנו מרגישים שהתפקיד שלנו כאן הוא כל כך חשוב. אנחנו ממש שמחים לקחת חלק בשיקום האזור".

"אנו רואים בחקלאות שליחות לאומית וציונית בעלת ערך רב גם בשנות האלפיים, מסביר משה עופר, מנהל תיכון רגבים בגולן. "לאורך השנה קיימת ערבות הדדית חזקה ומחויבות גדולה בין החקלאים והתלמידים שעובדים יחד. לכן, הרגיש לתלמידים טבעי לרדת דרומה ולתת כתף לחקלאי הסביבה בפינוי השדות השרופים, בשיקום הקרקע, בהשקיה ובכל עבודה שיטילו עלינו. העשייה שלנו היום מתכתבת ישירות עם מילות השיר 'שורו, הביטו וראו': "את, מכוש, טוריה וקלשון, התלכדו בסערה. ונדליקה שוב את האדמה, בשלהבת ירוקה"".

גבריאל חמו, מנכ"ל עמותת רוח הגולן האמונה על רשת רגבים מציין כי "תלמידי המוסדות החינוכיים של רשת רגבים עובדים לאורך כל השנה בחקלאות כחלק מפרויקט חינוכי משותף עם משרד החינוך כשעיקר העבודות מתבצעות בחממות, בשדות ובמטעים הנמצאים באזורי ההתיישבות בהם ממוקמים המוסדות. חקלאי עוטף עזה נמצאים כעת בתקופה הקריטית ביותר בשנה, כאשר בפועל קיים מחסור חמור מאוד בידיים עובדות בשל המצב הביטחוני הרעוע וטרור העפיפונים. לפיכך, החלטנו לפעול ולסייע לחקלאים בדרום בשעתם הקשה בפינוי השדות השרופים, בשיקום הקרקע ושתילת יבול חדש באמצעות 250 מתלמידי המוסדות החינוכיים החקלאיים של הרשת".

תלמידים בעבודה (קרדיט- עמותת רוח הגולן)​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load