• 13 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פתיחת התערוכה "בסוף מערב" – במוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח

במוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע נפתחה התערוכה "אמנות ואומנות מארצות המגרב: מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה". בפתיחה החגיגית נהנו המוזמנים מאוכל ומתוקים של מטעמי עדות צפון-אפריקה

מתוך התערוכה בסוף מערב (צילום: רפי דלויה)

ביום ג' האחרון (21 במרץ) נפתחה במוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע התערוכה "אמנות ואומנות מארצות המגרב: מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה".
בפתיחה החגיגית שארגנה ד"ר דליה מנור מנהלת ואוצרת ראשית וד"ר שרון לאור-סירק אוצרת התערוכה והמוזיאון, נהנו המוזמנים מאוכל ומתוקים של מטעמי עדות צפון-אפריקה. בין הנוכחים היו אנשי ציבור רבים מבאר שבע, ראש מנהל התרבות ב"כיוונים" יאיר נגיד, מנכ"ל כיוונים שלומי נומה, מנהלת המחלקה לחינוך יסודי בעירייה דינה דויד, מנכ"ל תיאטרון באר שבע אורן אהרוני, מנכ"ל לשכת המסחר והתעשייה בבאר שבע והנגב מר אריה קליינמן ועו"ד מינה קלמן חדד חברת מועצת העיר. לתערוכה הגיעו אורחים רבים, ושלושה מהאמנים שמציגים בתערוכה: אייל אסולין, מירב פלג ופנינה ברקאי.

שלומי נומה, שאמו עלתה ממרוקו, חלק עם הקהל את התרגשותו בנאומו, "כבן לאם שעלתה לארץ בגיל שמונה, המוזאון מזכיר לי ימים של פעם, של בית. את תכשיטים שעברו אלינו הילדים והנכדים, בשמחה מהולה בעצב. כלי הקרמיקה של פנינה, מזכירים לי את הכלים מהבית שהביאו אתים סבי וסבתי - ואלו הדברים שחשוב שננחיל לדורות הבאים", וסיים בברכת חג שמח. 

ד"ר מנור, הודתה בדבריה לד"ר רוברט רואש, תושב עומר, על שיזם את הצגת האוסף המרשים של משפחתו במוזאון הדרומי. ד"ר רואש סיפר לקהל כי כתושב הנגב, חשוב לו להציג את האוסף דווקא בבאר שבע: "רציתי ליצור גשר לתושבי באר שבע והסביבה שרבים מהם מדור מייסדי הנגב. המטרה שלי היא להראות את האומנות שלנו, של הורינו ולהיות גאים במורשת הערבית – יהודית שלנו. להראות שיש עוד תרבות בארץ".
 ד"ר לאור-סירק סיימה את חלק הנאומים ואמרה כי המשותף בין האמנים העכשוויים למשפחת רואש, הוא הרצון לחשוף את התרבות המסורתית של ארצות המגרב. 

התערוכה "בסוף מערב" היא זיכרון היסטורי וקול געגוע למורשת הענפה של תרבות צפון-אפריקה, המוסלמית והיהודית. מוצגים בה פרטי אמנות ואומנות מסורתיים מהאזור, ששיקפו את הרב-גוניות התרבותית והאתנית בארצות המגרב, וחלקם אף מצביעים על השפעת הקולוניאליזם האירופאי על מסורות אלו. בין המוצגים, תכשיטים, סיכות, עיטורי ראש, פגיונות, מכלי אבק שריפה מעוטרים, כלי קרמיקה ופרטי לבוש החל מהמאה ה 19. לצד אלה מבטאת התערוכה כמיהה להמשכיות תרבותית, ומציגה עבודות של ארבעה אמנים ישראליים להם קשר ביוגרפי למורשת הצפון-אפריקאית. 

נעילה: ינואר 2019.

אסתריקה, ביילין, ברקאי ונגיד (צילום: רפי דלויה)

גיל ביילין, רוברט רואש , דליה מנור ואורן אהרוני (צילום: רפי דלויה)

אסולין, מנור, לאור סירק, נומה, פלג ונגיד (צילום: רפי דלויה)

תגובות

End of content

No more pages to load