• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הסיפור המרגש בספרו החדש של רפי שטרית

רפי שטרית שימש כסגן ראש עיריית באר שבע וכמי שהוביל את תוכנית שיקום השכונות. בשנים האחרונות הוא עוסק בכתיבה יוצרת וזהו ספרו הרביעי - והמרתק

רפי שטרית (צילום: יח''צ / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

ספר ייחודי, המשלב ציורי אומנים וסיפורים מרגשים, חלקם אמיתיים ואותנטיים, חלקם בהשראת היצירה, יושק ביום שלישי, ה-21 ביוני בספריה העירונית בבאר שבע. רפי שטרית, שכיהן כעשור כממלא וכסגן ראש עיריית באר שבע, עוסק בשנים האחרונות בכתיבה יצירתית ופרסם עד כה שלושה ספרים. 

בספר החדש, "קולמוס ומכחול", חושף שטרית 38 אומנים מבאר שבע והדרום , שלכל אחד מהם סיפור אישי מרתק.  אחד הסיפורים המרגשים בספר מתמקד בנבו אפק, צעיר מחונן בעל לקות ראיה קשה ונמצא על הרצף האוטיסטי. נבו אפק נולד כתינוק בריא, אחד משלישיה, ורק בגיל שנתיים אובחן על הרצף האוטיסטי. בגיל 12, בעקבות פגיעה בעצב הראיה, החל לסבול מלקות ראיה קשה (התעוור כמעט לחלוטין). אך חרף המגבלות והקשיים, הוא למד להסתגל למצבו, ולתרגל באמצעות קלטות ועזרים מיוחדים את מלאכת הציור. 

כריכת הספר (סריקה / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')​​​​​​​

מאז שהיה ילד קטן, אהב נבו את תחום היצירה, פיסל וצייר. יצירותיו נעשות בעזרת סבתו, מירה הראל ,שמלווה אותו שעות רבות, הן בסדנה בה הוא יוצר, והן בשיעורי האמנות בבית הספר. היא צופה בשיעור ומסבירה כיצד ניתן להעביר לו את החומר הלימודי. בעזרתה הוא מביא לידי ביטוי את יכולותיו האמנותיות בדרך הטובה ביותר.

אמו, מירב, מלווה אותו אף היא ועוטפת אותו בחום ואהבה.  עבודותיו של נבו צבעוניות ואף אקספרסיביות. הוא בעל יכולות מדהימות של התאמת צבעים בכל יצירה שלו, כשהוא מצייר, פניו צמודות לבד הציור. סיפורו של נבו אפק, אחד מיני רבים שנכלל בספר, הוא פלא ונס אנושי ואומנותי. היום נבו הוא צייר ויוצר ידוע והוא מציג תערוכות בארץ ובעולם שהחשובות שבהן היו באו"ם בניו יורק, באקספו ארט, בסאן דייגו שבה גם זכה להוקרה על היותו אומן פורץ דרך, ועוד עשרות תערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד. 

שטרית: "ספרי הוא למעשה מסע מרתק, שבו נחשפתי למאות יצירות של 38 אומנים, שסיפרו לי באופן ישיר או עקיף את סיפור חייהם, למה הם כיוונו ומה היה מקור ההשראה ליצירה שנבחרה להופיע בספרי. 38 אומניות ואומנים שכל אחת ואחד מהם דמות מרתקת בפני עצמה, דמות שאת שיש לה לומר אומרת באמצעות המכחול, העיפרון והצבע. נוכחתי לגלות שבדיוק כמו בכתיבה, גם האומן מבטא ביצירתו לא רק את כישרונו האישי אלא גם חלק מהמתחולל בנפשו ובליבו".

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ, מציין בדברי ההקדמה לספר כי "קולמוס ומכחול" הוא דוגמה למגוון העשיר והייחודי של התרבות המקומית והפסיפס המקורי של התרבות והרוח של הנגב.

ממלאת מקום ראש העיריה והממונה על תיק החינוך, ד"ר חפצי זוהר, מוסיפה: "'קולמוס ומכחול' הוא חיבור אינטר-טקסטואלי ייחודי, ושיח בין קולמוס ובין מכחול שמטשטש את הגבולות ומדגיש את היצירתיות חוצת-טכניקות. האומנות היא שפה אוניברסלית וייחודית וניתן במגוון דרכים ואופנים להעביר מסרים מיוחדים שאינם אחידים. זהו תוצר של תהליך אינדיבידואלי שיוצא ממרחב הנוכחות ותוך קשב פנימי התבוננות, יוצר ומוסר סיפור ייחודי, ערכי ויצירתי."

יצוין, כי במעמד השקת הספר, ב-21 ביוני,  בשעה 18.00 בספריה העירונית בבאר שבע, תיפתח במקום תערוכת היצירות הכלולות בספר, שאצרה יהל זקס ולצידן הסיפור שכתב שטרית בצמוד לכל יצירה. המיזם, המתבצע בשיתוף עם עיריית באר שבע, חברת כיוונים ובחסות י.ח. דמרי, נעשה בהתנדבות מליאה והספר אף לא יוצע למכירה. עם זאת, את היצירות של האומנים יהיה ניתן לרכוש במקום. האירוע יתקיים במעמד ראש העיר רוביק דנילובץ' וממלאת מקומו ד"ר חפצי זוהר. רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

תגובות

End of content

No more pages to load