• 08 דצמבר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מוזאון הנגב נפתח מחדש - עם תערוכת קומיקס ישראלית

המוזאון ייפתח תחת מגבלות הקורונה עם תערוכה בנושא קומיקס אותה אוצר את התערוכה אוצר נמרוד רשף, אמן קומיקס ויו"ר איגוד הקומיקס והקריקטורה בישראל

אסף חנוכה, מתוך 'בריחת מוחות', 2019, ציור דיגיטלי

מוזאון הנגב לאומנות יפתח את שעריו ב- 3 בדצמבר, עם תערוכה חדשה, "חליפת משבצות" שתציג יצירות של אמני קומיקס ישראליים. את התערוכה אוצר נמרוד רשף, אמן קומיקס ויו"ר איגוד הקומיקס והקריקטורה בישראל. 

המוזאון שב לפעילות במסגרת מתווה החזרה לשגרה של הממשלה, יחד עם שישה מוזאונים נוספים ברחבי הארץ וחוזר בדיוק לנקודה בה עצר לפני הסגר. התערוכה, "חליפת משבצות", שהייתה אמורה להיפתח בדיוק ביום בו נסגרו שערי המוזאון בסגר שהתחיל בספטמבר השנה, זוכה להיפתח ביום רביעי לקהל הרחב. 

"אנחנו מתרגשים ושמחים לפתוח מחדש את שערי המוזאון, ומקווים כי בתקופה בה מוסדות התרבות ברחבי הארץ סגורים, יאפשר המוזאון לקהל בדרום בפרט וברחבי הארץ בכלל, ליהנות מאמנות טובה, במרחב בטוח ואנחנו מקווים שכל שאר המוזאונים וחללי האמנות ייפתחו במהרה", אומרת ד"ר דליה מנור, מנהלת המוזאון. 

חליפת משבצות, היא תערוכה המציגה יצירות של אמני קומיקס ישראליים אותה  אוצר נמרוד רשף, אמן קומיקס ויו"ר איגוד הקומיקס והקריקטורה בישראל. "לשבור את המסגרת, לחשוב מחוץ לקופסה, אלו הם ביטויים המתייחסים ליצירתיות בדפוסי החשיבה המקובלים. עבור יוצרי קומיקס המשבצות והריבועים הם המגרש הביתי שלהם. אך אמנות הקומיקס באופייה היא פורצת גבולות; גבולות בין סיפור לציור ובין סוגות אמנותיות שונות", אומר רשף. 

בהגדרתו הבסיסית קומיקס הוא רצף של דימויים, שכל דימוי בו עומד בזכות עצמו, בעל משמעות וערך אסתטי, אך קסמו של המדיום מתרחש כאשר מניחים את הדימויים זה לצד זה ומקבלים משמעות רחבה יותר. אך לא  רק רצף הדימויים מבדל את הקומיקס משאר האמנויות החזותיות, אלא גם החיבור בין תמונה ומילה כתובה; השילוב הייחודי הזה מאפשר לשתי אמנויות העומדות בזכות עצמן להיפגש על במה חדשה ולייצר דיאלוג.  

כיום, כאשר מסביב פטפוט אינסופי במכשירים הסלולריים ובאפליקציות, כולנו מצלמים תמונות, מעלים לרשת, משתפים, מעדכנים ומתעדכנים בכל רגע וכולם בשיחות זום, כוורת רוחשת של פיסות אינפורמציה ופייק ניוז "דווקא בתערוכה זו הקומיקסים שותקים" מוסיף רשף. "הדמויות לא צריכות הרבה טקסט בשביל לספר סיפור מורכב ועמוק. אמניות ואמני הקומיקס הם גיבורי הסיפור שלהם, הם מפנים את מבטם פנימה וחושפים בפנינו את עולמם". 

עינת צרפתי, הכוכבת העולה של עולם האיור, יצרה מדריך קומיקס הומוריסטי, "מאמא סוטרה", על 25 התנוחות שכל אמא חייבת לתרגל, בזמן שהיא מלבישה בבוקר את הפעוט הנמרץ. 

אסף חנוכה, אמן קומיקס זוכה פרסים בינלאומיים, מחפש ב"בריחת מוחות" השראה לסיפור מצויר חדש,  אך למוח הסורר שלו יש רצונות אחרים.  

המאייר הוותיק, מתן כהן, צייר את כל מי שהגיע אליו לדוכן הקומיקס שלו, בקו רגיש הוא מתאר את הקונפליקט בין האמן לקהלו.  עוד משתתפים: דן אלון, עובדיה בנישו, אלון ברייאר, עומר הופמן, אילנה זפרן, הילה נועם וגלעד סליקטר. 

בחלק אחר של המוזאון יוצג רצף עבודות של אורי פינק, יוצר סדרת "זבנג!", אותן בחרה נירית דהן, יוזמת התערוכה. כאן מוצגים חלקים מפרויקט גדול שלו, "תולדות העיפרון" על התפתחותו של הקומיקס העברי. זהו מסע בזמן בו אנו פוגשים דמויות מפתח בתולדות הקומיקס הישראלי, בהם אריה נבון שצייר את העמוד השבועי "אורי מורי" במוסף הילדים של עיתון "דבר" - שאת החרוזים לו כתבה המשוררת לאה גולדברג; את דודו גבע, מיכאל נצר (שיצר את גיבור-העל הישראלי "אורי און"), מישל קישקה ועוד. 

עוד יוצג מבחר, של חוברות קומיקס, (חלקן נדירות) בעיקר של מארוול וDC. התצוגה תכלול חוברת נדירה של "קפטן אמריקה", עוד גיבורי-על ידועים כמו הענק הירוק, פנטסטיק פור, וונדר וומן והפנתר השחור (כמחווה לשחקן צ'דוויק בוזמן שמת לא מזמן) .הקהל בתערוכה יוכל גם להתנסות בציור קומיקס בפינת יצירה עצמית ובעזרת תבניות ודפי הדרכה.  

על שולחן ימתינו לבאי התערוכה משבצות קומיקס בהם יוכלו לצייר ולכתוב קומיקס משלהם. דפי הדרכה איך מציירים דמויות קומיקס מפורסמות יסייעו למתחילים. 


הרצאה מיוחדת לכבוד התערוכה: חלוצי הקומיקס: מתי והיכן נולדו גיבורי אמנות הקומיקס.  מרצה: נירית דהן  21.12.2020 בשעה 11:00. הרצאת זום ללא תשלום, בהרשמה מראש, בשיתוף הקתדרה באר שבע. 

נמרוד רשף, אוצר התערוכה, הוא שחקן, קריין, זמר ומנחה טלוויזיה ישראלי. חבר להקות " שב"ק ס" ו"בויאקה", אמן קומיקס ויו"ר איגוד הקריקטורה והקומיקס בישראל, מאייר סדרות קומיקס וקריקטורות  עבור העיתונות ופלטפורמות תקשורת שונות משנת 1993 וכמו כן הוציא לאור ספרים רבים. 

שעות פתיחת מוזאון הנגב לאמנות:
שני, שלישי, חמישי, שישי 10:00 עד 14:00 . רביעי 16:00 עד 19:00. הכניסה למוזאון בהזמנת כרטיסים מראש, חתימה על הצהרת בריאות ועטיית מסכה במהלך הביקור. 

שעות הפתיחה עשויות להשתנות. עדכונים שוטפים בדף הפייסבוק של המוזאון facebook.com/negevmuseumofart 

תגובות

End of content

No more pages to load