• 07 דצמבר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

החייל הקרבי שהפך להיות שחקן תיאטרון

ההורים חשבו שהוא יהיה רופא, הוא ראה עצמו כמפקד שירת בגולני, והשתתף במבצע עמוד ענן בו נהרגו שניים מחייליו. בטיול ארוך בדרום אמריקה עיכל את שחווה, התחבר לעצמו והחליט ללמוד משחק

טל הלוחם הקרבי שהפך לשחקן (צילום: אייל מנקיטה)

טל רוגצ'וב בן 25 מב"ש, שירת בגולני כמו אחיו הגדול דימה. אביו, בוריס, הוא רופא. אימו, אירנה, לבורנטית. טל הלך ללמוד משחק בגודמן. השירות בעמוד ענן, במהלכו נפלו שניים מחייליו  - בן וענונו ושון כרמלי הי''ד וטיול ארוך שערך בדרום אמריקה, הביאו אותו להביט על עצמו באור אחר והמפקד הקשוח  נתן לרגשות שלו ולרגישות שבו לפרוץ החוצה – ובבית הספר למשחק אין מחיצות, אין מסכות, הכל יוצא החוצה כחלק מהליך לימודי.

לימודי משחק, במיוחד בבית הספר הבאר שבעי, הנחשב לצעיר מאוד ברוחו, הם הליך מרתק, אבל לא קל. ''מתחילים מוקדם בבוקר ויש סדר יום עמוס, לפעמים עד אחרי חצות. אין רגע פנוי. אם אתה יודע לזרום עם זה, לתת לתהליך לעטוף אותך, אם אתה יודע לשחות איתו, זה מצליח. לי זה קרה רק אחרי השנה הראשונה'', מספר טל.

הלימודים בבאר שבע, כך מספר טל, אינם שונים מלימודי משחק במקומות אחרים בארץ, לא ברמתם ולא באינטנסיביות שלהם, אבל יש בהם משהו ביתי, חמים יותר. הדרישות אמנם גבוהות, אבל בית הספר למשחק בעיר שונה באווירה שלו. בזכות גודמן, תלמידים רבים בנגב יכולים ללמוד משחק קרוב לבית ולהשתלב בעשייה בין אם בתיאטרון באר שבע, בתיאטרון הילדים והנוער או בפרינג' הפועלים בעיר.הטיול בחול גרם לטל לפנות ללימודי משחק (צילום: אייל מנקיטה)

אנשים רואים במשחק רק את הצד הזוהר, את הפרסום, את הסלבריטאות ולא יודעים בכמה עבודה קשה זה כרוך?
''העבודה רבה, אינטנסיבית, אנחנו לומדים מכלול שלם של דברים ולא רק משחק. מתחילים את היום מוקדם, לא פעם נשארים עד אחרי חצות ויש חזרות ועבודה בשישי שבת. אין רגע דל. זה הקסם של הלימודים בגודמן. אנשים לא תמיד מודעים לעבודה שאתה משקיעה ולא יודעים מה קורה מאחורי הקלעים. הקסם קורה כשאתה עולה לבמה''.

בלימודי משחק את לומד בין היתר להפשיט את הנפש ואין מחסומים בינך לבין חברייך ללימודים..

''כן. זה כך. בסופו של דבר, אתה מתחבר לכל מיני דברים בך, גם דברים, גם עצובים. אתה יושב בכיתה במעגל וצריך לספר את הדברים הכי פרטיים שלך, הכי אישיים שלך. זה חלק מהתהליך. זה אומר שלפעמים אתה יכול לצחוק ואחרות, לבכות מול כולם. אין סודות. זה חלק מהתהליך הלימודי. אני מאוד אוהב את שיעורי האימפרוביזציה, אצל המורה יהב גל. בסופו של דבר, אתה לומד להוריד את כל המסכות שלך, זה תהליך שאתה עובר. אני מרגיש היום אני הרבה יותר פתוח ממה שהייתי פעם''.

 ההצגות בהשתתפות תלמידי בית הספר למשחק בבאר שבע זוכות לפופולריות רבה, בזכות רמתן הגבוהה, פרי העבודה הקשה והאיכותית של בית הספר למשחק המקומי. הקהל אולי מודע לכך שמדובר בתלמידי משחק, אבל מהר מאוד הוא שוקע בהצגה ושוכח מזה.

טל חולם לשחק בפורסט גאמפ (צילום:אייל מנקיטה)

 ההצגות בהשתתפות תלמידי בית הספר למשחק בבאר שבע זוכות לפופולריות רבה, בזכות רמתן הגבוהה, פרי העבודה הקשה והאיכותית של בית הספר למשחק המקומי. הקהל אולי מודע לכך שמדובר בתלמידי משחק, אבל מהר מאוד הוא שוקע בהצגה ושוכח מזה.

בית הספר למשחק ממשיך את הדרך הזו, בהכשרת דורות חדשים של שחקנים, רובם ככולם תושבי הדרום, הלומדים בתוכנית תלת שנתית:  שנת הלימודים הראשונה מהווה מעין מבוא לעולם המשחק. השיעורים הנערכים בה מניחים יסודות בהכרת שפת התיאטרון והבמה ומפתחים מיומנויות בסיסיות שהמשך הלימודים מסתמך עליהן.  השנה השנייה מתחילה לשזור אלה באלה את המיומנויות השונות שנרכשו במהלך שנה א’ והיכולות האישיות של כל תלמיד מתחילות לקבל ביטוי מלא יותר כחלק מהאנסמבל הכיתתי. המערכת משלבת תכנים חדשים לצד הרחבה והעמקה של קורסים הנמשכים מהשנה הראשונה. 

בשנה השלישית מערכת השעות משלבת לימודים במסגרת כיתתית לצד חזרות על הפקות. הדגש מושם על התנסות בימתית רבה ככל האפשר, תוך פיתוח מתמיד של השחקן, האמן ואיש התיאטרון שבכל תלמיד. במהלך השנה הכיתה מתפקדת כלהקה ומעלה בין 6 ל-8 הפקות ממבחר רפרטואר המחזאות העולמית. ההצגות מועלות בפני קהל מוזמנים, אנשי מקצוע והקהל הרחב - תלמידים, מינויים ורוכשי כרטיסים.

טל, כך הוא מספר, נהנה מכל רגע, למרות העבודה הקשה, האינטנסיבית. אנחנו שואלים אותו מהו תפקיד חלומותיו והוא חושב רגע. ''פורסט גאמפ. זה החלום שלי. אם לא נחלום, איך נגשים, אבל דרך ארוכה ומרתקת עוד לפניי וגם יום ארוך, כי אנחנו עובדים פה שעות רבות''.תגובות

End of content

No more pages to load