• 07 דצמבר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משוגעים על מחזות זמר: איש המוסיקה של האופרה הקלה בנגב

המחזמר "איש המוסיקה" הועלה ברחבי הארץ בידי החוג ל"אופרה קלה בנגב" (לוגון). בהפקה משתתפים כ-50 שחקנים וזמרים חובבים מגיל 10 עד 80 וכולם משחקים ושרים בשפה האנגלית

המחזמר "איש המוסיקה" (צילום: אביטל כהן)

האופרטות ומחזות הזמר בלוגון, שהחלו דרכן לפני כ-35 שנה, ביוזמת ד"ר אד שפיץ, מעומר, מוצגים בשפה האנגלית ומהווים אתגר לישראלים שמשתתפים בו לצד המשתתפים האנגלוסקסים. הפעם לדברי המפיקה, פטריס פרז, הוחלט על המחזמר הזה שכבר הוצג לפני כמה שנים על ידי החוג. לדבריה, הוחלט על ההפקה הזו, לאור ההצלחה ואהדת הקהל בזמנו, אלא שהפעם הוא בבימויו של יעקב אמסלם ועם משתתפים אחרים. מה שמעניין כמעט בכל הפקה של החוג, הוא האנשים שמשתתפים בו – אנשים שבבוקר הם אנשי היי טק, רופאים, מורים וכדומה, ובערב, שלוש פעמים בשבוע הם הופכים לשחקנים, זמרים ורקדנים, לפי דרישת המחזמר. דבר מעניין נוסף הוא טווח הגילים המפתיע שנע מגיל 10 ועד גיל 80. כל המשתתפים הם אנשים שיש להם זיקה לאמנויות הבמה והם מגשימים בצורה חובבת את חלומם לעסוק בתחום.

נפגשתי עם מייקל, עם פטריס פרז ועם אחת המשתתפות הצעירות אך הוותיקות, תמר נגן, כדי לשמוע יותר על המחזמר ועל עצמם. גיליתי שכל אחד מהם הוא סיפור מעניין בפני עצמו.

השחקן הראשי ב"איש המוסיקה", הוא מייקל הרמן, בן 48, תושב מיתר, איש היי טק, נשוי ואב לחמישה ילדים. עוד בילדותו, כשהתגורר עם הוריו בארצות הברית, הוא חלם להיות שחקן, אלא שהוריו שכנעו אותו ללכת ללמוד מקצוע מכניס יותר בתחום ההיי טק. "מצאתי עצמי מחפש כל מיני בימות חובבים שבהם יכולתי להפגין את כישרוני", הוא מספר. הוא מגלה שהן המשחק בחוגי תיאטרון והן אביו שהיה מהפנט במקצועו, גמלו אותו מגמגום בילדותו: "אבי היה מהפנט מפורסם שחולל פלאים באמצעות ההיפנוזה, אך למרבה הצער נפטר בגיל צעיר מהתקף לב".

המחזמר ''איש המוסיקה'' (צילום: אלכסנדר פלפלר)


פטריס פרז: "לחשוב שהילדים שמשתתפים בחוג מציגים ושרים באנגלית ומקפידים להגיע לחזרות שלוש ולפעמים ארבע פעמים בשבוע. יש לנו למשל, ילד כישרוני בטירוף מקיבוץ אורים, עידו בן חמו, והוא מגלם בהפקה את הילד הרע"


איך שמעת על החוג?

מייקל: "בזמנו גרתי ליד ירושלים באזור דתי, כי אנחנו דתיים, והשתתפתי בחוג תיאטרון פלייבק בירושלים. אחרי שעברנו למיתר, משיקולים כלכליים, חיפשתי מסגרת דומה שתהיה בסביבה, ואז סיפרו לי על החוג לאופרה קלה. בהתחלה נרתעתי כי לא אופרטה ולא שירה עניינו אותי, אבל החלטתי בכל זאת לבדוק את זה ולהגיע לאודישן. גיליתי שאני שר לא רע בעצם, שהאנשים בחוג הזה מקסימים ושבא לי להיות איתם. בשנה שעברה קיבלתי תפקיד קטן במחזמר 'אנני', והשנה כבר גדלתי לתפקיד הראשי וזה כיף גדול".

 ספר בקצרה על מה המחזמר

מייקל: "איש המוסיקה הוא נוכל שרמנטי שמתרים כספים תמורת הבטחות שווא להקים תזמורת. באחת העיירות הוא מתאהב בספרנית, אותה מגלמת אישה מעניינת אחרת, ארייט פדר נצר, הילרית ממושב ניר משה, המרפאה ביחד עם בעלה, אף הוא בחוג, באמצעות צלילי מוסיקה. אגב, גם שני הילדים של בני הזוג הללו משתתפים בהפקה. הספרנית שגילתה שהוא מתחזה לא הסגירה אותו עד להפי אנדינג שבו, באורח מופלא, הוא מצליח להקים תזמורת ולשבות את לב הספרנית".

אני רואה שיש הרבה ילדים

פטריס: "כן, זו תופעה מדהימה. לחשוב שהילדים האלה מציגים ושרים באנגלית ומקפידים להגיע לחזרות שלוש ולפעמים ארבע פעמים בשבוע. יש לנו, למשל, ילד כישרוני בטירוף מקיבוץ אורים, עידו בן חמו, הוא מגלם בהפקה את הילד הרע. מדובר בפצצת כישרון ואנרגיה ועוד נשמע עליו. כמו כן, גם שני ילדיה של תמר נגן בני ה-11 וה-13 משחקים ב'איש המוסיקה'".

תמר נגן, בת 48 ומתגוררת בעומר, מרצה לאנגלית במכללות קיי וספיר, מצטרפת לשיחה ומציינת שאצלם זה כנראה בגנים: "אימא שלי, ננסי, הייתה מראשוני המשתתפים בחוג, וגם אני בתור ילדה הופעתי לצידה ובהמשך הקפדתי להופיע במסגרות המשלבות משחק ושירה, גם בירושלים. הילדים שלי כנראה ירשו מאתנו את האהבה הזו והם משתתפים ונהנים מכל רגע. גידי, בני, משחק לצד פטריס בתור ילד מגמגם והוא אפילו שר סולו. הוא ופטריס גם הופיעו באחת מתוכניות הבוקר בטלוויזיה, בקטע מהמחזמר. האנגלית של ילדיי טובה, כי אימי אמריקאית ואני דוברת אנגלית כשפת אם. אגב, בהצגה יש תרגום לעברית". תמר מוסיפה שאימה, ננסי, כיום בת 83, הייתה זמרת בלהקת רינת המיתולוגית ועד זמן לא רב היא שימשה כמורה לפיתוח קול.

רק אביך, פרופ' לחיים נגן, לא השתתף בחוג?

תמר: "אבי התעסק באקדמיה, זה לא עניין אותו. לעומת זאת, גם אחותי השתתפה ומשתתפת בחוג מאחורי הקלעים. זיקה יש לכולנו, למעט אבי. השנה, לא רציתי להופיע בכלל אלא לפנות את המקום לילדיי וללוות אותם בכיף, אך פטריס החליטה אחרת בשבילי". הוריה של תמר, אגב, התגרשו בשלב כלשהו ואביה היה בן זוגה של נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי (ח.ג.).

מייקל, בהפקה אתה מנשק את הספרנית, איך זה הולך עם הכיפה על הראש?

מייקל מגחך ואומר שזו לא ממש נשיקה, "זה כאילו". תמר נזכרת שבאחת האופרטות של גילברט וסליבאן שבה השתתפה אימה, היא גם התנשקה עם אחד המשתתפים: "כשהתפקיד דורש, עושים מה שצריך", היא מצחקקת.

פטריס: "איך שלא מסתכלים על זה, לדעתי מייקל קיבל את תפקיד חייו".

מייקל הרמן, ''איש המוסיקה'' (צילום: אביטל כהן)


מייקל הרמן: "הוריי לא רצו שאלמד משחק ואבי, שאגב, היה מהפנט מפורסם באמריקה, חולל פלאים באמצעות ההיפנוזה - ובילדותי, אף גמל אותי מגמגום באמצעות טכניקה זו"


פטריס, בת 66, ילידת אנגליה, לשעבר תושבת באר שבע, משמשת כמורה לאנגלית, למרות שברזומה שלה רשום שחקנית וזמרת. היא עלתה לארץ בגיל צעיר עם הוריה, שחיו באותה העת ברודזיה, בעושר ורווחה שכללו בית מפואר ומשרתים. אביה ז"ל, ד"ר הרווין קפלן, שהיה מומחה לכירורגיה פלסטית, עזב את החיים הנוחים לאחר שנענה להצעה לבוא לבאר שבע ולפתוח את המחלקה הפלסטית הראשונה בסורוקה.

מומחיותו של אביה עזרה לו להציל את פטריס, שבגיל 14 נפלה מחלון הקומה החמישית של בית חברתה בבאר שבע, שבה שהתה. לדבריה, היא איבדה את שיווי המשקל ונפלה מהחלון. אביה הוזעק על ידי חברתה, ובזכות הידע שלו ותושייתו חייה ניצלו. "אבי דאג שיעבירו אותי בצורה נכונה לבית החולים והוא עצמו ניתח וחיבר את כל איברי גופי שהתרסקו, לרבות שתי חוליות הצוואר העליונות. ביליתי זמן רב בבית החולים כשאני עטופה במעין גבס מהצוואר עד הרגליים. החלמתי נחשבה לנס. אני מניחה שזו הייתה תקופה לא פשוטה, אך משום מה המוח שלי לא רוצה לזכור זאת כמשהו מאוד טראומטי", היא אומרת, ואי אפשר שלא להביע פליאה מכך שלא נותר זכר או סימן לכך שגופה התרסק. פטריס מוסיפה: "אחרי שנעדרתי כל כך הרבה מבית הספר, החלטתי לחזור ללונדון, עיר הולדתי, וללמוד שם תיאטרון, תחום שתמיד חלמתי לעסוק בו. בגיל שבע כבר כתבתי הצגה ושיחקתי בה וביימתי אותה, בנוסף אהבתי לרקוד ולשיר. האמת, שהתברגתי מיד לעולם הזה והשתתפתי בהפקות מפורסמות כמו 'שיער', 'רומיאו ויוליה' ועוד, אלא שעד מהרה הבנתי שעולם הזוהר לכאורה, שהיה מלווה בהרבה סמים וחוסר יציבות, לא מתאים לאופי שלי. הבנתי שאני לא בנויה לטירוף הזה ולחיים הלא יציבים. הטעות שלי הייתה שלא התחלתי את דרכי בתיאטרון רפרטוארי קטן, כי אז אולי הייתי נשארת עד היום במקצוע. בינתיים נישאתי לישראלי, ילדתי ילד והתגרשתי".


וחזרת ארצה? אין כמו ישראל

פטריס: "האמת, כן. באתי לבקר בארץ והייתי באילת. ישבתי על החוף הנפלא, ניגנתי בגיטרה, שרתי ואמרתי לעצמי: 'מה אני עושה באנגליה? פה יותר כיף', ואכן חזרתי, בהתחלה לרמת גן. לאילת הגעתי לאחר שמנהלי מלון 'הסלע האדום', שבו התארחתי, שמעו אותי שרה ומנגנת וביקשו שאופיע בלובי. למזלי, ישבו שם באותו הזמן מנהלי מלון 'סונסטה אביה', שעמד להיפתח, והם הזמינו אותי להצעה שלא ניתן היה לסרב לה - להופיע בפתיחת המלון, אחר כך ביקשו ממני להמשיך ונשארתי עוד כמחצית השנה שבמהלכה הכרתי את בעלי השני וממנו יש לי ילדה. כששמעתי על החוג לאופרה בנגב, שמחתי ומיד הצטרפתי לקבוצה שבה אני נמצאת כבר שש שנים. אני מאוד מאושרת מכך ואף יותר מזה שאני מפיקה את 'איש המוסיקה' שאני בטוחה בהצלחתו. כולם עושים שם עבודה מצוינת וראויה להערכה, למרות שהם חובבים הם מקצועיים לכל דבר".

 מאילת עברתם לערד?

פטריס: "עברתי עם בעלי, שני ילדיי וחמישה כלבי סטר אנגלי מהממים שאני היחידה בארץ שמגדלת זן כזה. מאחוריהם זכיות רבות בפרסים".

תגובות

End of content

No more pages to load