• 10 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שלומי שטרית: חולם להפריח את הדרום

אחרי שסיים לא מכבר את הפרק בחייו ששייך למסעדנות, הגע הזמן של שלומי שטרית, 55, להתעסק בחלום אחר - להפריח את הדרום, אז מדוע הוא מתנגד להקמת שכונה חדשה בדרום?

שלומי שטרית, בין החולמים

ממש חלמת לעסוק במסעדנות?
"כן, אהבתי את הרעיון וכשהוצא לי לקנות את הזיכיון של קפה קקאו, קפצתי על העניין, אך אחרי שש שנים מיציתי את התחום הזה וכעת הגיע הזמן לחפש תחומי עניין אחרים". 

לפני שניהל והחזיק בזיכיון של בית הקפה קקאו, הוא למד משפטים, אך, לדבריו, יותר בשביל הידע הכללי וההנאה שבלימוד. אחותו, מתי, מנהלת תיכון מקיף ו' הלכה בעקבותיו ובעקבות בתה, ואוטוטו, לצד עבודתה  בתיכון היא עומדת לסיים את לימודיה. שלומי שטרית מדבר בגאווה על משפחתו ומקפיד לציין שהוא נמנה על משפחה מרוקאית שורשית שחינכה אותם בבאר שבע עד שכל אחד מצא את עצמו בישובים הסמוכים. אחותו, רמה מינדלין, הנשואה לגיסה של אחותה מתי, וכן הבעלים תאומים, עובדת בעיריית באר שבע כממלאת מקומו של מהנדס העיר ואחיו יעקב, הינו איש עסקים ותיק המוכר מ"מתוקי שטרית". ברקורד של שטרית מגלים שהיה יו"ר ועד העובדים בחברת ת"ש (תשתיות ואנרגיה) וכן התעסקות בתחום הנדל"ן. בתחום הפוליטי, הוא משמש כיועץ כלכלי לחבר הכנסת, צחי הנגבי, בכל הקשור לתחום פיתוח הנגב ובממשק בין הרשות המחוקקת לבין הרשויות המקומיות בדרום.

לא מכבר עלה שמו כמי שנמנה עם תושבי להבים המתנגדים להגדלת הישוב ולהקמת בית אבות בו.

שלומי שטרית ושר התחבורה, ישראל כץ


ברקורד של שטרית מגלים שהיה יו"ר ועד העובדים בחברת ת"ש (תשתיות ואנרגיה) וכן התעסקות בתחום הנדל"ן. בתחום הפוליטי, הוא משמש כיועץ כלכלי לחבר הכנסת צחי הנגבי


על מה אתם כועסים, זה לא טבעי להגדיל את הישוב?
"ממש לא. מדובר במהלך שאמור כמעט להכפיל את מספר הבתים ומספר תושבי האזור, בלי שיהיו לכך תשתיות מתאימות ובלי שיהיו מספיק יציאות מהישוב שיוכלו לאפשר יציאה ללא פקקים מלהבים.

גילינו, ויש הטוענים שנעשה ניסיון להסתיר זאת בהתחלה, שבונים שכונות ענקיות, את שרונית ושרונים. שכונת שרונית נמצאת כבר בתהליך בניה, והמאבק כעת הוא על שכונת שרונים. הצלחנו להחתים מאות תושבים שמתנגדים להקמת השכונה מהסיבות שהזכרתי. תושבים רבים אחרים אמרו לי בחדרי חדרים שהם גם לא מתלהבים מהרעיון והם חוששים לחתום. אני, כמו כמעט כל התושבים, לא שותפנו בהחלטה על הקמת השכונות החדשות ובשביל רובנו זו הייתה הפתעה לא נעימה שפוגעת בצביון של הישוב כפי שהתרגלנו אליו – אינטימי, כפרי ורגוע".

וזה לא הדבר היחיד שמקומם אותך ואת חבריך?
"נכון, אם לא די בהקמת השכונות החדשות הרי שנפלה עלינו בשורה לא נעימה, וזאת בלשון המעטה, על הקמת 12 בניינים בני חמש קומות כל אחד של דיור מוגן לגיל הזהב. מה לישוב ולמבנים רבי קומות? זה נוגד לחלוטין את אופי הבנייה של המקום. ניחא היו בונים בתים פרטיים צמודי קרקע, אבל בניינים? למה? אני פניתי לחברי מועצת להבים וביקשתי בכל לשון של בקשה שיתנגדו למהלך הלא חכם הזה, לדעתי. בנוסף, צריך לשים לב לכמות האנשים שעומדת להתווסף רק בדיור המוגן, מדובר בקליטה של כ-1000 איש בהם קשישים סיעודיים, וזה המון. הישוב לא בנוי למהלך כזה".

לדברי שטרית אמנם יוחל להיבנות מחלף להבים רהט, ברבעון האחרון של שנת 2018, אך לא תהיה יציאה נוספת משכונות שרונים ושכונת שרונית וכן מאזור הדיור המוגן. פירוש הדבר, לטענתו, צוואר בקבוק ופקק כבר בתוך הישוב עצמו.


"הצלחנו להחתים מאות תושבים שמתנגדים להקמת השכונה החדשה. תושבים רבים אחרים אמרו לי בחדרי חדרים שהם גם לא מתלהבים מהרעיון, אך הם חוששים לחתום, שמא יבולע להם"


אז מה, נראה לך שהמועצה בלהבים עושה דברים על דעת עצמה בלי לשתף את התושבים?
"זה הרושם שנוצר כשרואים שנעשים מהלכים הנוגדים את האינטרס הציבורי של הישוב".

בשכונת שרונים יוקצו בתים למשרתי הקבע שיגיעו לעבוד בקריית התקשוב, לא?
"כן, וזה לדעתי הולך להיות בתי השקעה ולא בתי מגורים של המשרתים. אני פועל רבות מול משרד הביטחון להעברת קריית התקשוב לבאר שבע, כי האזור משווע למקומות עבודה, במיוחד לאור סגירת מפעלים בדרום".

שטרית מדגיש שוב ושוב את דעתו לגבי שיתוף התושבים בהחלטות מהותיות הנוגעות לשינוי אופי הישוב ואיכותו ואף חושב שיש לעגן זאת בחוק. "חייבים להחזיר את להבים לתושבים ויפה שעה אחת קודם", הוא מכריז.

לפי רמת העניין והפעילות שאתה מגלה, עוד נחשוד בך שאתה עומד להתמודד לראשות מועצת להבים
"הרבה תושבים פונים אליי ומבקשים שאתמודד לראשות וזאת בזכות קשריי הרבים עם צמרת השלטון. וכן בגין היותי אהוד ומקובל על רוב התושבים, אך אני טרם החלטתי".

לו היית נבחר מה היית רוצה לשפר מידית?
"ללא ספק את כל מה שקשור לחינוך בישוב. תוצאות בחינות המיצב האחרונות לא היו מעודדות ויש לפעול מידית לשיפור המצב. הוקם כבר פורום חינוכי המורכב מההון האנושי והמקצועי ביותר בדרום שיושב בלהבים, בהם ארבעה מנהלי בתי ספר. הפורום יפעל להסקת מסקנות ולהכנת תכנית עבודה מתאימה. נושא החינוך חייב לעמוד בראש מעיינינו. הסיבה העיקרית שבגינה אני ומשפחתי הגענו לישוב והיינו מחלוציו היא איכות החינוך".

ובלי חלום אי אפשר, מה שלך?
"חלומותיי צנועים ומזכירים את של בן גוריון – לראות את הדרום פורח. שלשם שינוי ירצו כולם לבוא לדרום ולאו דווקא למרכז. כדי להגשים את החזון הזה שמתפתח אך בצעדי צב, אני מוכן לעזור עם כל קשריי וכל ידיעותיי".

תגובות

End of content

No more pages to load