• 07 דצמבר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ערב מרגש במיוחד: חברים, יוצרים ומוסיקאים בהוקרה לגבריאל בלחסן

בלחסן ז''ל, יליד הדרום, מי שיסד את להקת אלז'יר ויצר שירים נוגעים ללב מחוויותיו האישיות, נפטר באופן פתאומי לפני 4 שנים

מישל, איתן ומשה, הופעה בערב לזיכרו של גבריאל בלחסן (צילום: באדיבות מישל זריאן)

אתמול, שלישי, נערך במועדון החלוץ 33 בעיר העתיקה בבאר שבע ערב מיוחד לזכרו של המוסיקאי גבריאל בלחסן, בהשתתפות אמנים באר שבעים, שביצעו משיריו הקריאו קטעים שכתב וכן, הוצגו מציוריו. הרכב שהוקם לצורך המופע, משה, איתן ומישל, ניגן משיריו. "זה היה ערב מרגש, טעון, בו השתתפו גם מכריו של גבריאל ז''ל", אומר המוסיקאי מישל זריאן. "שרנו משיריו, קראנו מיצירותיו, דיברנו עליו, זה היה ערב מיוחד במינו".

הערב נערך במלאות 4 שנים למותו של בלחסן ז''ל. "גבריאל בחייו ובמותו נגע בנו במוזיקליות מחוננת, בשירה חשופה ונוגעת ובאמנות ורגש שחקרו עומקים חדשים בנפש האדם. על כן ננסה בערב הוקרה צנוע להעלות ולגעת בכמה חלקים מדמותו המיוחדת של גבריאל ולכבד את זכרו והשפעתו על אנשים רבים", אומרים מארגני הערב..
בין האמנים שהשתתפו בערב: יוסי בבליקי, נדב וידידיה בלחסן, נועה בלחסן, טל פוגל, מבחר משוררים מקומיים ועוד אנשים מיוחדים ששרו והקריאו משיריו וספרו קצת על חייו של גבריאל. לאחר האירוע התקיים מעגל של שיח, שירה, נגינה ויצירה חופשית. 

בלחסן נולד בשנת 1976 במושב תלמי אליהו שבדרום,  מושב שעיקר אוכלוסייתו עולים מצפון אפריקה. עם חברו מהישוב אביב גדג', הקים בלחסן את להקת אלג'יר בראשית שנות ה-90. בשנת 1995 יצא האלבום הראשון של להקת אלג'יר, נאמנות ותשוקה, בהפקת חבר "איפה הילד?", אסף שריג.

בשנת 1999 הוציא בלחסן את אלבום הסולו הראשון שלו, "רכבות", בחברת התקליטים העצמאית "שלומציון" של שלום גד. האלבום עוסק ברובו בתיאור אשפוזו בבית חולים פסיכיאטרי. בשנת 2002 הוציא את אלבומו השני, "השנים היפות של גבריאל". באלבום זה ניגן בלחסן על כל כלי הנגינה באלבום: גיטרה, בס, קלידים ותופים. לאחר צאת האלבומים עבר בלחסן תקופה קשה של אשפוזים באברבנאל בשל התפרצות מחלה דו-קוטבית. בראיון שנערך עמו באוגוסט 2006, בערוץ 24, הוא הסביר שמצבו הנפשי החל להידרדר לאחר שנטל כדור אקסטזי בהיותו בן 22.

לאחר ששוחרר מבית החולים, השתתף בלחסן בהקלטות אלבומה השני של אלג'יר, "מנועים קדימה". באלבום זה הוא שר את אחד משיריה המפורסמים של הלהקה, "בתוך הצינורות".  לאחר סיבוב הופעות אינטנסיבי של אלג'יר ב-2005 ניצל בלחסן פסק הזמן בפעילות הלהקה, כדי להמשיך בעבודה על קריירת הסולו שלו. שני אלבומיו הראשונים הופצו מחדש בחברת התו השמיני, ובעקבותיהם העלה מופעי סולו.

גבריאל בלחסן / בתוך הצינורות (הופעה במועדון הבארבי)
​​​​​​​

במהלך העשייה האמנותית של גבריאל בלחסן הוא עסק לעתים קרובות במצבו הנפשי, בהזיות מהן סבל בעת שחלה, באשפוזים ובתגובות הסביבה לכך, ואף תיעד את חייו בסרט תיעודי. בשנת 2010 זכה הסרט "גם כשעיניי פקוחות", המתעד את חייו של בלחסן בשלוש השנים האחרונות ואת תהליך העבודה על האלבום "עתיד", במקום הראשון בפסטיבל דוקאביב לסרטים תיעודיים. בין היתר תועדה בסרט התמודדותו עם ההפרעה הדו-קוטבית ממנה סבל.

ב-20 באוגוסט 2013 נמצא בלחסן על ידי משפחתו בדירתו בתלמי אליהו, כשהוא ללא רוח חיים‬. ניסיונות החייאה שבוצעו נכשלו, ובערב אותו יום הוא נטמן בבית העלמין האזורי, ליד מושב צוחר הסמוך.

תגובות

End of content

No more pages to load