• 07 דצמבר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פסטיבל האביב בסינפונייטה: ארבעה ימים של הנאה צרופה

באר שבע מקבלת את האביב עם ארבעה ימים נהדרים של מוסיקה קלאסית, מניינברג ועד גרשווין ואורחים וירטואוזים כמו לאוניד פטשקה

הסינפונייטה עם מאסטרו יוסטוס פרנץ (צילום: יוסי צבקר)

היכונו להנאה צרופה: ''אביב קלאסי בנגב" מקבץ יחדיו נגנים נהדרים ויצירות מרגשות – גם כאלה שאינן חלק מהרפרטואר ה'רגיל' של הסינפונייטה הבאר שבעית.  זו השנה החמישית שהסינפונייטה הישראלית באר-שבע מקיימת מסורת של הפקת פסטיבל "אביב קלאסי בנגב", אירוע מוסיקלי בהשתתפות מנצחים, סולנים ונגנים בינלאומיים, המושך חובבי מוסיקה קלאסית מרחבי הארץ. מנכ''ל הסינפונייטה, עופר סלע, אומר שדווקא היציאה אל מחוץ לגבולות, היא זו המושכת קהלים חדשים לתזמורת המקומית הותיקה ועטורת הפרסים.

מנכ''ל הסינפונייטה, עופר סלע (צילום: דיאגו מיטלברג)
עופר סלע מסתכל אל השנה החולפת כמוצלחת אמנותית: לצד הקונצרטים, בהם הרפרטואר הקלאסי והקלאסי-קל, הסינפונייטה עורכת מפגשים עם יוצרים מעבר לעולם הקלאסי ואמנים ישראליים מהשורה הראשונה. "עם הזמן, הגבולות של מהי מוסיקה קלאסית הולכים ומתרחבים ולצד מוצארט, בטהובן ובאך, אנחנו מגישים יצירות, שהמשותף להן הוא כי הן עמדו במבחן הזמן ובמבחן אהבת הקהל. השנה האחרונה התאפיינה בשקט בנושא הביטחוני ואפשרה לנו להוציא אל הפועל פרויקטים רבים ולהביא קהלים חדשים ונוספים לסינפונייטה. פרוייקט מעניין ופורה במיוחד, אפשר לסטודנטים מבן גוריון לחוות קורס, בנושא המוסיקה הקלאסית, להאזין ליצירות ולקבל נקודות ללימודי התואר". החיבור של הסינפונייטה עם הקהילה בבאר שבע, אגב, קיים מהיום שנוסדה ובקרב כל הגילאים.

אותו חיבור, של מיטב הקלאסיקה, של פניה לקהלים שונים, של רפרטואר משובח לצד בחירות מפתיעות,  יאפיין גם את השנה הקרובה בסינפונייטה הבאר שבעית. "אנחנו רוצים להביא את המיטב לקהל שלנו", אומר סלע.

גם הפעם, יתקיימו  4 ימים של חוויה מוסיקלית סוחפת, המביאה לקהל המקומי את הביצועים המרשימים של סולנים בינלאומיים המגיעים לבירת הנגב לבצע עם תזמורת הסינפונייטה באר-שבע יצירות נבחרות של היוצרים היהודים הגדולים בעולם : מנדלסון, מהלר, ברנשטיין ועוד. בין הסולנים שישתתפו בקונצרטים: לאוניד פטשקה (פסנתר), דרק האן (פסנתר), רועי שילוח (כינור), שרה פינטלינג-מורג (חליל). על הקונצרטים ינצחו מאסטרו יוסטוס פרנץ ומאסטרו דורון סולמון.

הקונצרט הראשון יפתח בקונצ'רטו לפסנתר מס' 2 ברה מינור של מנדלסון, התזמורת יחד עם הפסנתרן דרק האן והמנצח יוסטוס פרנץ ולאחר מכן יעברו לגרסה קאמרית של הסימפוניה הרביעית של מהלר. יצירה זו היא הקצרה והמעודנת ביותר של מהר, לסימפוניה ארבעה פרקים והיא כוללת שימוש בכלי הקשה רבים.

הקונצרט השלישי הוא קונצרט פיוז'ן סוחף של יצירות מקוריות ופופולריות:  גרשווין, מנדלסון, נעמי שמר, הביטלס ועוד. כל אלה  יבוצעו על ידי הפסנתרן הווירטואוז הבינלאומי לאוניד פטשקה, הידוע בשליטה הטכנית המסחררת שלו, ביצירתיות מקורית ובכושר אלתור מדהים.
הוירטואוז ליאוניד פטשקה (צילום: סשה בורטמן)​​​​​​​

פטשקה, נחשב לאחד המוזיקאים דוברי הרוסית המפורסמים ביותר בישראל עד כדי כך שהוזמן לנגן ג'אז בבית הלבן ונכלל ברשימה היוקרתית של מאה הנגנים המצטיינים של המאה ה-20. בשנת 2003 קיבל פטשקה את מדליית כנסת ישראל כהכרה בהשיגיו ופועלו למען המדינה.  על קונצרט זה ינצח מאסטרו דורון סולמון.

קונצרט הנעילה של הפסטיבל יוקדש ליצירה "אליהו" של מנדלסון שתבצע התזמורת יחד עם 120 נגנים, זמרי מקהלת הקאמרית ת"א ומקהלת הקיבוץ הארצי וסולני אופרה. זוהי מוסיקה תיאורית המתארת אירועים שונים בחיי אליהו הנביא מתוך הספרים מלאכים א' ומלאכים ב'. מנדלסון השתמש באפיזודיות התנכ"יות והפך אותם לסצנות מוזיקליות עוצרות נשימה.

מאסטרו יוסטוס פרנץ, המנהל המוסיקלי של הסינפונייטה הישראלית באר-שבע: "מוסיקה בהלחנתם של מלחינים גדולים ממוצא יהודי הינה מתנה. יחד עם זאת,  אנו מתוודעים אליה בהקשר זה, לעיתים נדירות. בשנים האחרונות ניצחתי על מחזור מנדלסון עם הסינפונייטה הישראלית באר-שבע והשנה נחווה את פסטיבל האביב  עם מלחינים יהודים גדולים, ומוסיקה בהשראה יהודית גדולה אף יותר. אני מאמין כי פסטיבל אביב קלאסי השנה יהיה מפתיע ומרגש במיוחד".


לוח המופעים לכל ימי הפסטיבל:

ערב פתיחת הפסטיבל: יוסטוס פרנץ, מנצח. דרק האן, פסנתר (ארה"ב). טל ברגמן, סופרן.

מנדלסון:  קונצ'רטו לפסנתר מס' 2 ברה מינור, אופ' 40

מהלר: סימפוניה מס' 4 בסול מז'ור (גרסה קאמרית)

מוצ"ש 4 במרץ,  2017   בשעה  20:30.


ערב שני: יוסטוס פרנץ , מנצח. שרה פינטלינג-מורג , חליל. רועי שילוח, כינור.

שיינברג:   "ליל זוך"  Verklarte Nacht

ברנשטיין: "חליל"

ברנשטיין: סרנדה לכינור

יום שני, 6  במרץ , 2017, בשעה 20:30. 

ביום שני בשעה 19:00 תתקיים הרצאת מבוא מרתקת מאת המבקר וחוקר המוסיקה יוסי שיפמן. הכניסה בתשלום סמלי. מומלץ בחום לכל חובבי המוסיקה!


ערב  שלישי: דורון סלומון , מנצח. לאוניד פטשקה, פסנתרן.

קונצרט פיוז'ן סוחף של יצירות מקוריות ופופולריות:  גרשווין, מנדלסון, נעמי שמר, הביטלס ועוד ... כל אלה  יבוצעו על ידי הפסנתרן הווירטואוז הבינלאומי לאוניד פטשקה, הידוע בשליטה הטכנית המסחררת שלו, ביצירתיות מקורית ובכושר אלתור מדהים.

יום רביעי, 8 במרץ  2017, בשעה 20:30.


ערב  נעילת הפסטיבל: יוסטוס פרנץ , מנצח. הילה בג'יו, סופרן. ניצן אלון, מצו סופרן.  איתן דרורי, טנור. בריטון/בס- אכים הופמן (גרמניה).

המקהלה הקאמרית ת"א, מקהלת הקיבוץ הארצי.

מנדלסון:  "אליהו"-  אורטוריה לסולנים, מקהלה ותזמורת

יום חמישי, 9 במרץ 2017, בשעה 20:30 .

תגובות

End of content

No more pages to load