• 15 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:
עוה"ד גיל שחף

הסיבות מאחורי העלייה במספר המתגרשים בבאר שבע

עוה''ד גיל שחף, בטור דעה מקצועי המדבר על הסיבות האפשריות לעליה החדה בכמות הזוגות המתגרשים בעיר וגם סבור כי ''לא צריך להיבהל מהעלייה החדה''

צילום אילוסטרציה

לאחרונה פורסמו נתונים אודות גירושין במסגרת דו"ח שנתי של הנהלת בתי הדין הרבניים. על פי הדו"ח, בשנה שעברה התגרשו בישראל 10,841 זוגות, לעומת 10,653 ב-2015. אחוז הגירושין הארצי הממוצע עלה ב – 2% בלבד כאשר בראש הרשימה מככבות הערים ירושלים ותל אביב.

על פי אותו דו"ח בבאר שבע חלה עלייה חדה של 11% בכמות הזוגות המתגרשים לעומת אשתקד. מדובר סה"כ ב -365 זוגות שהתגרשו בשנת 2016. אני עוסק בניהול תיקי גירושין מורכבים מאז שנת 2002 ומכל הניסיון שלנו במשרד ניתן להסיק מסקנה אחת ברורה בכל הקשור לגירושין: הבסיס לקשר זוגי טוב הוא ביטחון ויציבות התא משפחתי. פגיעה ביציבות ובביטחון התא המשפחתי היא מהגורם מספר אחד המוביל לסיום הנישואין.

היציבות והביטחון שמערכת היחסים הזוגית זקוקה לו יכולה להיפגע בכמה דרכים: הפגיעה הראשונה היא כלכלית. כאשר למשל הבעל מהמר כפייתי, או מבצע עסקאות גדולות בחשבון הבנק המשותף ללא ידיעת האישה, או כאשר האישה היא בזבזנית כרונית ומגדילה את הגירעון המשפחתי או אבטלה ארוכה של אחד מבני הזוג שאין התאוששות ממנה. פגיעה מסוג זה בהחלט יכולה להוביל לגירושין.

הפגיעה השנייה היא פגיעה באמון. כאשר הבעל או האישה מצויים בקשרים אישיים עם בן המין השני והדבר מתגלה. פגיעה שכזו בהחלט יכולה להוביל גם היא לגירושין. אגב, הניסיון שלנו מוכיח כי נשים הרבה יותר סובלניות מגברים לעניין זה.

הפגיעה השלישית עוסקת בנושא אלימות. פגיעה פיזית או נפשית כדוגמת אלימות פיזית, מילולית או כלכלית, פוגעת ביכולתו של אדם להרגיש בטוח ויציב ומובילה לגירושין פעמים רבות.

הפגיעה הרביעית והאחרונה נוגעת ביכולת להתפתח במישורים שונים. אחת הסיבות לאושר נעוצה ביכולת שלנו להתפתח, להפוך כל יום לגרסה טובה יותר של עצמנו. אם סוגרים עלינו, אם לא מאפשרים לנו להתפתח אישית, אם לא מאפשרים לנו לחוות חוויות, אם לא רוצים לראות אותנו צועדים קדימה, זו פגיעה קשה שממנה אפשר להגיע בקלות לגירושין.

בהתייחס לדוח אשר פורסם על ידי הנהלת בתי הדין הרבניים סבורני כי לא צריך להיבהל מהעלייה החדה במספר המתגרשים. כלומר אין בגידול באחוזים כדי ללמד משהו על בעיות קשות במרכז החברתי והזוגי בעיר. הנתונים אשר הובאו בדו"ח הם נתונים מספריים בלבד. הנתונים מתעלמים מפרמטרים רבים נוספים שיש להביא בחשבון בעת שבוחנים התנהלות חברתית או כשלים חברתיים. הדוח למשל לא מביא בחשבון גידול באוכלוסייה ובוודאי שהעיר באר שבע, אשר נהנית מהגירה פנימית וגידול באוכלוסייה בשנים האחרונות, בוודאי שיהיו בה יותר זוגות שמתגרשים כמו שיש יותר זוגות שמתחתנים מעצם הגידול הטבעי של האוכלוסייה.

עוה"ד גיל שחף,מנכ"ל משרד "שחף ושות'"

תגובות

End of content

No more pages to load