• 15 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:
אביב חצבני

[טור דעה] יש תעסוקה בדרום

אביב חצבני, מנהל מרחב דרום של התאחדות התעשיינים בטור דעה על התעסוקה בדרום. "ממוצע השכר גבוה ב50% מהשכר הממוצע במשק"

הדמיה (depositephoto)

בזמן שכולם מדברים על מצב התעסוקה בדרום ועל הגירה שלילית בעקבותיו, התעשייה הדרומית משוועת לעובדים. בדרום ישנם כ- 70 מפעלים גדולים וכ- 300 מפעלים קטנים ובינוניים המעסיקים מעל 20 עובדים. מפעלים אלה, בגזרת אשקלון - קריית גת - דרום ים המלח ועד אילת עוסקים בתחומי יצור שונים ומגוונים החל מתעשיית הפלסטיק, המזון ועד העיבוד השבבי. ולמרות כמות המפעלים בדרום ותחומי הייצור המגוונים אנחנו מצויים כיום במצב אבסורדי לחלוטין. מצד אחד, התעשייה בכלל ובדרום בפרט היא עוגן כלכלי מרכזי חשוב ומנוע הצמיחה של מדינת ישראל ומצד שני, המפעלים זועקים לעובדים מקצועיים לרצפת הייצור ולמנהלי ביניים.

הבעיה מתחילה מהשיח הציבורי השגוי הגורס כי מקצועות רצפת הייצור בתעשייה הם נחותים, ארכאיים ולא רלוונטיים. עברו הרבה מים בנהר מאז ההסללה בישראל של שנות ה60-70, תקופה בה יוצאי מזרח אירופה צוותו למקצועות העיוניים ויוצאי עדות המזרח לבתי ספר או מגמות מקצועיות. וכן גם גלי העלייה מברית המועצות לשעבר, בתחילת שנות ה-90, עובדים על אדי הדלק האחרונים ונושקים לגיל הפרישה. העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר תרמה למשק גל עובדים איכותיים ומקצועיים ברמת פריון גבוהה אשר מינפו את התעשייה ואפשרו את קפיצת התוצר התעשייתי והייצוא הישראלי. לצד צמיחת התעשייה החליטה המדינה, יחד עם שיקולים נוספים, כי אין צורך של ממש בפעילות בתי הספר המקצועיים וההכשרה המקצועית ולכן סגרה את מרביתם. כיום, משלמת התעשייה את מחיר ההזנחה והמחסור המשווע בביצוע ההכשרות המקצועיות וכן בהלך הרוח בתודעה הציבורית אשר רחוק מלהשתנות.

כיום, התעשייה הישראלית, כולל התעשייה המסורתית, התפתחה ומתפתחת לייצור בקווי יצור מתקדמים, אשר שידרגו משמעותית והפכו את סביבת העבודה במפעלי התעשייה לסביבה מתקדמת וטכנולוגית בה העובד אינו עוד 'העובד הפשוט', אלא נדרש להיות בעל ידע ורקע טכנולוגי, הבנה ויכולת הפעלת מערכות מחשוביות מתקדמות, חשיבה יצירתית ויכולת ביצוע בקרה ותיקון תקלות, זאת לצד הצורך הוותיק ב'ידיים חכמות'.

היעדר ההכשרה המקצועית והטכנולוגית התואמת את צרכי התעשייה הביאה מפעלים רבים להיכנס 'לנעלי' המדינה ולבצע חלק גדול מההכשרות המקצועיות בעצמם.

התעשייה היא אחד הכלים המשמעותיים לצמצום הפערים החברתיים בין המרכז לפריפריה. קידום התעשייה, באמצעות הרחבת הפעילות התעשייתית הקיימת או העתקת מפעל קיים מהמרכז לפריפריה, מסייעת בהגדלת מקומות התעסוקה והפחתת שיעורי האבטלה. אם היו עובדים המוכשרים לרצפת הייצור בתעשייה המפעלים היו יכולים להרחיב את פעילותיהם ובהתאם לייצור עוד מקומות תעסוקה ולהצמיח את הכלכלה.

לא ניתן לקיים דיון אמיתי על פתרונות תעסוקה ללא לעסוק בשאלת גובה השכר וזכות העובד לשכר ראוי והוגן בעבור עבודתו. מפעלי התעשייה של היום יודעים לתגמל בשכר ראוי את עובדיהם המקצועיים, כך שממוצע השכר בתעשייה גבוה ב-50% מהשכר הממוצע במשק. יש לציין כי במציאות בה נאלצים מפעלי התעשייה להכשיר בעצמם את עובדיהם במשך מספר חודשים, לעיתים אף במיומנויות הבסיסיות ביותר, השכר בתעשייה עולה בהתאמה למקצועיות העובד והתמדתו בעבודה.

לשיח הציבורי אין פתרון קסם, אבל ישנו אור קטן בקצה המנהרה בתחום הכשרות העובדים. בדרום צוברים תאוצה פעילותם של לא מעט אירגוני תעסוקה למגוון אוכלוסיות ומגזרים אשר מחפשים תעסוקה לאנשים הנמצאים באמתחתם. יצירת הסינרגיה בין התעשייה לאותם הארגונים מתבקשת ומבוצעת, אך עדיין קיים הצורך בהעמקת ביצוע ההכשרות המקצועיות ולמיתוג 'העובד בתעשייה' כמקצוע מכובד עם שכר ראוי.

חלק נרחב מהפעילות של התאחדות התעשיינים בכלל ומרחב דרום בפרט הוא לחבור לגופים אשר יש להם את הידע והכלים המתאימים לגייס עובדים ללא רקע מקדים ולהכשירם לרצפת הייצור בתעשייה. המודל המשולש של תעשייה, הכשרות וארגוני תעסוקה נשמע טריוויאלי וברור. אנו פועלים בשיתוף מלא מתוך ראייה ואחריות משותפת לעתיד הדרום ועתיד התעשייה בדרום.

אין ספק שפה השלם גדול מסך חלקיו, ואף צלע מהמשולש לא יכולה לקבל את מבוקשה ללא הצלעות האחרות וללא תיווך וליווי מקצועי ויעיל. מרחב דרום של התאחדות התעשיינים שם לו למטרה להוות צלע מרכזית בשיתוף בין התעשייה, ארגוני התעסוקה והגופים המקצועיים ולסנכרן בין השלושה. אני מאמין שאנחנו בפתחו של עידן חדש בו יפתחו עוד ועוד קורסים והכשרות שיאפשרו לתעשייה לחזור ולקלוט עובדי ייצור איכותיים ומיומנים ובהתאם לחזור ולפרוח.

אביב חצבני,מרחב דרום התאחדות התעשיינים

תגובות

End of content

No more pages to load