• 08 דצמבר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הכובענית המטורפת

נא להכיר אפרת עמית, מעצבת תחפושות וכובעים בסגנון "סטימפאנק" בריאיון חגיגי לכבוד חג הפורים

אפרת עמית מעצבת כובעים צילום: תומר גדיש

אפרת עמית, בימים אלה מגשימה חלום כשהפכה את התחביב שלה ייצור כובעים ותחפושות בסגנון "סטימפאנק", למקצוע שני. לדבריה התגובות מדהימות, אנשים נראים כאילו יצאו מסרט. היא מגדירה את הכובעים שהיא יוצרת כאמנות לכל דבר, ומבטיחה שלעולם לא תראו כובע סטימפאנק אחד דומה למשנהו

פורים בפתח ויש סוגים רבים של תחפושות, אך אין ספק שהמקוריות ביניהן תהיינה בסגנון סטימפאנק, שהוא סגנון ייחודי שהיחידה באזור הדרום ואולי בארץ שמתעסקת איתו באופן מקצועי.

אפרת עמית, היא רכזת המחלקה ללימודים במגמה הרב תחומית בספיר, שם היא גם סיימה ללמוד קולנוע וצילום. העיסוק בסטימפאנק החל כתחביב שלדבריה, התפתח לאהבה ולתשוקה לעולם הזה. "מצאתי עולם שבו היצירתיות שלי מתפרצת כמו הר געש", היא אומרת.

העיצובים של הכובענית המטורפת צילום: תומר גידיש

אפרת, נשואה לדביר ולהם שלושה ילדים, והם מתגוררים בבאר שבע. לטענתה, בלעדיו לא הייתה מגשימה את חלומה להיות כובענית, כפי שהיא מכנה את עצמה. מאז ומתמיד היא הייתה יצירתית לדבריה, אך לא התמקדה במשהו מיוחד, עד לאותו היום שבה השתתפו בפסטיבל טראנס בהונגריה, ובאחת המסיבות היא ראתה שכולם מקושטים, מקועקעים או מחופשים. "חשבתי לעצמי איזה באסה שלא ידעתי שניתן לבוא בתחפושת או מקושטים, הרי אני הייתי תמיד אלופת התחפושות, ומאחוריי יצירה ועיצוב תחפושות מרשימות. הייתי משקיעה המון בתחפושות, זה היה כיף עבורי, אגב, אם לא הייתי מכבדת את אימי ומתחשבת בה הייתי כבר מזמן מקועקעת בחלק ניכר מגופי."

אז מה הפגיש אותך עם הסטימפאנק, ואיך נחשפת למושג הזה בכלל?

"ראיתי במסיבה בחור שלבש מגבעת משחורה ומרשימה, וזה מאוד מצא חן בעיניי. כשחזרתי ארצה התחלתי לחפש מגבעות ואז גיליתי את ז'אנר הסטימפאנק, גיליתי גם שקניית מגבעות באינטרנט יקרה והחלטתי ללמוד איך להכין מגבעת בעצמי. מאחר והכול מוצאים בגוגל, מצאתי שם הוראות והכנתי מגבעת קטנה מספוג, אחר כך עשיתי כובע גדול וכובע מקושט בסגנון הסטימפאנק, עד שהתמקצעתי בהכנת הכובעים הללו שכולם פרי הדמיון שלי, וכל אחד הוא יחיד ומיוחד.

אין שני כובעים שהם אותו דבר. עשיתי בהתחלה כובעים מיוחדים לי ולמשפחה הקרובה, ושילבתי להם תחפושות, ההצלחה הייתה בלתי רגילה וכך גם ההתעניינות והביקוש. אני מאוד אוהבת את היצירתיות שמתלווה לכך, ומתרגשת למראה כל כובע חדש שאני יוצרת ואני עושה גם הפקות שלמות לפורים ולמסיבות לפי הזמנה. אני בראשית דרכי ובזכות התמיכה של בעלי דביר, פתחתי לא מכבר סטודיו יפיפה שבו אני עובדת שעות רבות. מדובר בהשקעה שמצריכה שעות עבודה רבות.

אפרת הולכת עם הדמיון שלה עד הסוף צילום: תומר גידיש

מה החלק הקשה בתהליך יצירת הכובעים?

"את הכובעים הללו חייבים למדוד לפי ראש האדם שחובש אותו. אני מדמיינת את הדמות שמתאימה לתחפושת שאני יוצרת ומתאימה לכובע. אני יוצרת , ואף פעם לא יודעת איך הוא יצא לבסוף. אצלי הכול ייחודי ויחיד, אני לא אוהבת שכפול וייצור המוני כמו אצל הסינים. אני הולכת עם הדמיון שלי עד הסוף ולא יהיה כובע אחד דומה למשנהו. הרווח הכספי הוא לא האישיו מבחינתי אלא היצירתיות והנאה מהתוצאה".

אפרת, מתלוננת על כך שאינה יכולה לספק את הסחורה בהתאם לקצב הביקוש: "אנשים לא מבינים מה אני עושה. זו אמנות ואני חד משמעית אמנית. בהמשך ארצה להתרחב לתחום האקססוריז הקשורים לעיצוב הסביבה והבית בסגנון הסטימפאנק. אני רוצה לפסל בסגנון זה שמשלב הרבה מתכת כמו גלגלי שיניים, צינורות, שרשראות. מחוץ לבית חונה מאזדה ישנה, ואני מאוד רוצה להפוך אותה לפריט סטימפאנק. יש לי הרבה חלומות ואני מקווה שלאט לאט אגשים אותם".

את יכולה להציע לעיריית ב"ש לעשות פסטיבל סטימפאנק

"זה רעיון מעולה, והוא יהיה מאוד אטרקטיבי ויזמין אנשים רבים אפילו מחו"ל. יש קהילות שלמות שמתעסקות ומתעניינות בז'אנר הזה , בניו זילנד למשל, מתקיים פסטיבל כזה כבר עשר שנים ומגיעים אליו מכל העולם, הייתי מאוד רוצה לנסוע לשם וזה יגיע יום אחד מן הסתם. אך, כרגע אני עסוקה ביצירה והפקת תחפושות, לאו דווקא לפורים, אלא למסיבות ופסטיבלים, חתונות וערבי גאלה. אנשים שרוצים להפיק אירוע מיוחד ולא שיגרתי, פונים אליי. הכובעים הללו, אגב, נקנים לא רק לחבישה באירועים מסוימים אלא גם לקישוט. זה פריט אומנותי  מיוחד ולא זול, כי אני משקיעה כ-20 שעות עבודה אינטנסיביות. אני מוכרת את הראש שלי, הסבלנות, האמנות והדיוק".

אילו תגובות את מקבלת?

"פרסמתי את הדף העסקי שלי בפייס, והתגובות נהדרות. אנשים שנחשפים לזה, ואוהבים את זה מאוד".

מהם מקורות ההשראה שלך, חוץ ממאפייני הז'אנר?

"קודם כל הדמיון הפרוע שלי, אני כובענית מטורפת לגמרי ועם דמיון ללא גבול. בנוסף, אני מקבלת השראה מסרטים והפקות של אמנים אחרים"

יש הרבה עוצמה בכובעים הללו ובתלבושות בהשראת התקופה הוויקטוריאנית

"כן בהחלט, הדמויות משדרות חוזק. אגב, אני שמה דגש רב על כובעי נשים, ורואה בזה סוג של העצמה".

פמיניסטית?

"לא מגדירה עצמי כפמיניסטית, אך בעד חלוקה שווה בנטל ומתן זכויות שוות לכולם. אצלי בבית , בעלי דביר, נושא בנטל ואנחנו בונים דברים ביחד ובשותפות מלאה. אצלנו שולט עיקרון ההדדיות. אני טוענת שנשים צריכות להפסיק לצפות שיעשו בשבילן. נשים צריכות לעשות למען עצמם וגם גברים. תמיד רציתי חבר שיידע להילחם על הזוגיות ולתרום לה מכל הלב. ראיתי איך רוב חברותיי מתגרשות ולא רציתי להגיע לסיטואציה כזו, ובאמת רק אחרי 3 שנים ונסיעה ארוכה, ביחד לחו"ל החלטנו להינשא. אגב, את הדוגמא לזוגיות מנצחת ראיתי ועודני רואה בבית הורי: את הכבוד ההדדי,  התקשורת הטובה והערכים. את היצירתיות, אגב, ספגתי מאימי".


תגובות

End of content

No more pages to load