• 25 מאי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חיזוק מבנים תמ"א 38

איש אינו ממהר לחזק בנגב את הבתים המשותפים הישנים נגד רעידות אדמה. מי אחראי למצב המסוכן? יושב ראש ארגון הקבלנים והבונים בנגב, אלי אביסרור, מסביר את עמדת הקבלנים בנושא

צילום- גוגל מפות

"זו בעיה של מדיניות ממשלתית הצריכה לעודד ולסבסד את תמ"א 38 באזורים, שבגלל מחיר הקרקע הנמוך, אין כדאיות כלכלית לקבלנים להיכנס לפרויקט שכזה. אי אפשר לדרוש מקבלנים להיכנס להרפתקה, שבסופה הפסד. הנושא חייב לקבל משקל ציבורי ממלכתי והסקת מסקנות מעשיות, כי לא יתכן, שבגלל שיקולים כלכליים, אין טיפול משמעותי בסכנות הצפויות מרעידות אדמה לבתים גדולים וישנים בנגב".

במרכז הארץ פורחת תעשיה של תמ"א 38, ועל-פי הנתונים הרשמיים, שפורסמו בשבוע האחרון בידי משרד הבינוי והשיכון, לגבי השנים 2005 עד 2016, נכללו בפרויקט כ- 7000 דירות ברמת גן, לעומת 20 דירות בבאר- שבע! כאשר ברמת גן ,החסרה שטחים לבניה, משכנעים ועדי בתים להסכים לבניית 3 קומות, ובתמורה יחוזק הבית מפני רעידות אדמה, יבנה ממ"ד בכל דירה, תיבנה מעלית, יבנו מחסנים ועמדות חנייה חדשות, תשופץ מעטפת הבית ועוד. הדיירים והקבלן מרוויחים!

צביקה ליבנה, מנכ"ל ארגון הקבלנים בנגב, מסביר: "בבסיס ההחלטה של תמ"א 38 היה חיזוק מבנים ישנים, שלא יעמדו ברעידות אדמה. ההחלטה, שאמורה הייתה לטפל בצורך של האזרח, הפכה להחלטה כלכלית, שבה מככבים היבטים של תשואות וכדאיות כלכלית, כאשר המטרה העיקרית נשכחה. בנגב הפך הנתון הכלכלי, ערך קרקע נמוך,

לכך שהאזרחים הדרומיים המתגוררים בדירות ישנות, חיים ברמת סיכון גבוהה. על הממשלה לראות את טובת האזרח ולהזרים משאבים, כדי שניתן יהיה גם באזור הדרום לחזק את המבנים הישנים נגד רעידות אדמה".

ד"ר רון אבני, מרצה לרעידות אדמה באוניברסיטת בן- גוריון בנגב, מסביר: "רעידות אדמה מוכרות לאורך השבר הסורי אפריקאי, ואם תתרחש רעידת אדמה בצפון ים המלח, זה עלול להשפיע גם על באר- שבע! הסיכון של כל עיר או ישוב נובע מהמרחק ממקום מוקד רעידת האדמה".

ד"ר אבני מדגיש: "כל הבתים המשותפים, שנבנו בבאר- שבע עד שנת 1980 עלולים לקרוס גם במקרה של רעידת אדמה לא חזקה. השיקול הכלכלי של כדאיות הפרויקט לקבלן הפך את הרעיון הגאוני, שאינו קיים במקום אחר בעולם, לעסק חם במרכז הארץ ולנדיר בפריפריה. דרושה יצירתיות במחשבה והתערבות ממלכתית כדי להביא את הבשורה הזו גם לנגב".

תגובות

End of content

No more pages to load