• 11 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

להעיר ולהאיר את העולם מבפנים: מהיי-טק ל-NLP

רגע לפני שמכללת 'NLP לשם שינוי' מגיעה לדרום ומקיימת סדנת חשיפה ראיינו את מיקי ברקל, המאסטר טריינר ל-NLP שמספר על המעבר מעולם ההי-טק לNLP-, למי מתאימה השיטה ולמה החליט לפתוח סניף חדש דווקא בבאר שבע

מיקי ברקל, מנהל את מכללת NLP לשם שינוי

מיקי ברקל, מאסטר טריינר ל-NLP בן 45 נשוי ליעל פלוס שניים. גרים בהוד השרון ומנהלים במרץ רב את 'מכללת NLP לשם שינוי'. ברקל החל את דרכו המקצועית בעולם הייטק, אבל לאורך כל שנותיו הרגיש שמשהו חסר לו. בתור ילד היה לברקל קושי להסתדר עם הסביבה וכתוצאה מכך גם לא היו לו חברים ולכן הוא החליט להפוך את הקערה על פיה והיום הוא מלמד אנשים אחרים כיצד לתקשר עם הסובבים אותם, בעבודה, בלימודים ובכלל בחיים.

מה זה NLP?

NLP באנגלית Neuro-linguistic programming‏ ובתרגום: תכנות נוירולוגי לשוני היא שיטה המציעה מגוון טכניקות ומיומנויות תקשורתיות שמטרתן יצירת השפעה ושינוי במחשבות, רגשות והתנהגויות ודרך זה יצירת שינוי בהרגלים, ודפוסים אוטומטים הרסניים ורתימתם להשגת תוצאות רצויות. השיטה שואפת לשינוי ושיפור התקשורת הבין-אישית והתוך-אישית (ביני לבין עצמי/תת-המודע שלי). ע"י שימוש בכלים משיטת ה – NLP, מומחי ה NLP עוזרים לאנשים לפתור בעיות שצצות לאורך החיים ומסייעת בתחושת תקיעות, בעיות בזוגיות, פרנסה, קריירה מצד אחד ומצד שני עושים לפיתוח מיומנויות וכישורים למצוינות בחיים, בעבודה, במערכות יחסים ועוד. 

כיצד הגעת למסקנה שאתה רוצה להתעסק בתחום ה-NLP?

כשנה לאחר השירות הצבאי נסעתי לטייל מסביב לעולם במשך כ-5 שנים. התחלתי באנגליה ושם הכרתי את תחום "הפסיכולוגיה של האושר" ועשיתי כל מיני קורסים בנושא בין היתר גם את הכשרות ה- NLP אצל מייסד השיטה, ד"ר בנדלר. כנער מתבגר לא היו לי יותר מדי חברים באילת כשגדלתי, יחד עם זאת תמיד הייתי בטוח שיש משהו נוסף, משהו מעבר, שלא יכול להיות שהחיים הם ככה. תמיד עניין אותי מאוד גם הנושא של התת מודע- לא יכול להיות שאני כזה וזהו הייתי בטוח שיש חיים יותר טובים, שם נהנים יותר. ולכן כשנחשפתי לתחום 'הפסיכולוגיה של האושר' אי שם באנגליה בשנת 1996 אז הלכתי על זה. את הכשרות  ה-NLP העבירו ד"ר ריצ'ארד בנדלר, אחד משני מייסדי השיטה ופול מקננה, אחד המהפנטים הטובים ביותר בעולם. וכך במשך 5 שנים, בכל פעם שהיה לי כסף כדי להמשיך בטיול מסביב לעולם – למדתי במקום זה הכשרה או השתלמות מקצועית נוספת. כשחזרתי מה"טיול בעולם" התחלתי לעבוד כאיש מכירות בעולם ההייטק- ואמרתי לעצמי תמיד שזה לא מה שאני רוצה לעשות בחיים. אז עלו הפחדים והמחשבות שמציפות את כולנו, פחדתי לעזוב את העבודה ולהישאר ללא כלום. באותה תקופה השתכרתי טוב, גרתי במרכז תל אביב, הייתי מסודר כלכלית והיה לי שקט נפשי אבל לא רציתי את זה. הגעתי למצב ששנאתי את העבודה שלי ואת התחושות  שלי שמתלוות אליה, הרגשתי שאני לא מגשים את עצמי. היו הרבה שאלות שהטרידו אותי - אם אעזוב את העבודה ממה אתפרנס? פחדתי מחובות וממצב שלא יהיה לי ממה לחיות וכבר דמיינתי את עצמי גר ברחוב.  פתאום הבנתי שאני מפחד מכל צעד, קטן כגדול לשינויי החיים שלי, למרות שזה מה שייחלתי לעצמי.  כל המחשבות האלו גרמו לחבלה עצמית, אלו מחשבות לא נכונות אבל קורות אוטומטית - הפחד שלנו נראה אמיתי ומוחשי מאוד למרות שהוא נמצא רק בראש. כששיניתי את  כיווני המחשבה שלי על העתיד ויישמתי את השיטות אותן למדתי בפועל על עצמי ואז לאט לאט השינויים כבר החלו להגיע.  עזבתי את העבודה בהייטק והצטרפתי לחברת האימון תו"ת של אלון גל, ואחרי 3 שנים בתו"ת החלטתי שאני חוזר הבייתה, אני חוזר לשיטת ה NLP.  עזבתי את תו"ת ונסעתי ב 2006 לארה"ב, להיות מורה מוסמך ב NLP אצל ד"ר בנדלר, המייסד.

מה אתה עושה כיום?

היום אני הבעלים של מכללת NLP לשם שינוי ו- חברת NLP תקשורת השפעה ושינוי בע"מ. כמו כן, אני המנכ"ל של חברת NLP לעסקים שדרכה אני מרצה על שיטת ה- NLP לעסקים וחברות גדולות כגון קוקה קולה, הראל ביטוח, אדאקטיב, משרד ראש הממשלה ועוד. אני מאמן אותם בטכניקות ובמיומנויות ה NLP - כיצד ניתן להגיע להישגים גבוהים יותר בתחום התעסוקתי, פיתוח מיומנויות ניהול, מכירות, מו"מ, שירות וכד. בנוסף, אני שוקד בימים אלו על שלושה ספרים שונים . אחד מהם יעסוק במודל אימון ה NLP שפיתחתי, הוכר ע"י לשכת המאמנים בישראל, ואנו מכשירים בו מאמני NLP  במכללה. השני עוסק בשיטות מכירה מבוססות NLP  ואת השלישי אשאיר כרגע כסוד . כמו כן, אני עובד גם מול קהל לקוחות פרטני, בשילוב ה NLP עם שיטה שנקראת IEMT שיטה שעובדת על שחרור טראומות, פוסט טראומות, משקעים מהעבר, רגשות אשמה, כעסים, פחדים, דאגנות יתר, חרדות, בושה וכד. רבים לא יודעים זאת אבל בשעות הפנאי שלי אני תלמיד אייקידו ואני משמש כדובר מועדון שוחרי המערות הישראליים בהתנדבות. המועדון מיועד לאנשים שחיידק המערנות זורם בעורקיהם ונכונים לאתגרים, למאמצים ולסכנות הכרוכים בהגעה אל ובסיור בתוך המערה.

איך עובדת שיטת ה- NLP? האם זה הוכח רפואית או טיפולית?

שיטת ה-NLP פותחה בארצות הברית בשנות ה-70 על ידי ד"ר ריצ'רד בנדלר ופרופסור ג'ון גרינדר. השניים ניסו לפצח את חידת המצוינות האנושית של מטפלים מומחים באותה התקופה. הם הניחו שאם יצליחו לבודד את מרכיבי התקשורת (הבין אישית והתוך אישית), ההתנהגויות ודפוסי החשיבה, יהיה בידיהם המפתח לשיפורה. הם רצו לברוח מהאקדמיה כי הם טענו שבאקדמיה זה יכול להיות תהליך שייקח שנים רבות עד שיגיעו לתוצאה מחקרית. במשך שנים הייתה הרבה ביקורת מסביב לשיטה בגלל שאין לה תוקף אקדמי למרות התוצאות הרבות והמדויקות שהשיטה מביאה. הרבה חוקרים ניסו להוכיח שהשיטה לא עובדת ורק ב-5 שנים האחרונות החליטו להקים גוף שבודק מחקרית את השיטה. NLP היא שיטה שהמטרה שלה היא להנחות אנשים להשתמש במחשבות ובדמיון בצורה אפקטיבית ומועילה ודרך זה ללמוד ולהדריך איך לשנות את המחשבות בצורה אפקטיבית.  אחת הדוגמאות הפשוטות אבל החזקות מאוד, היא תהליך שחרור מפוביה – תהליך שעוזר לאנשים לשחרר לתמיד פוביה של שנים,  ב- 2 עד 3 מפגשים בממוצע.

למי מיועדים  קורסי NLP – מי קהלי היעד?

קהלי היעד הם מאוד מגוונים, אך ניתן לסווג אותם לשלוש קבוצות עיקריות. אנשים שרוצים לעבוד עם אנשים אחרים ולהדריך קהל  ומוצאים את המשמעות שלהם בהעצמה של אנשים אחרים, אנשים שרוצים להתפתח בעצמם ורוצים לעבור תהליך פנימי ואנשים שמטרתם להשתמש בשיטה לצורך מטרות עסקיות - מנהלים טובים יותר, אנשי מכירות טובים יותר וכו'. למידת השיטה מעניינת קבוצות מגוונת מהאוכלוסייה ובשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר התעניינות מהמגזרים הרוסי, הערבי והדתי חרדי. זה רק אומר שהשיטה הולכת והופכת להיות נחלת הכלל ויכולה לעזור לכולם., יש לנו במכללה מספר מורים ברחבי הארץ מה שמסייע לנו להפיץ את הבשורה לכמה שיותר אנשים.

למה החלטת לפתוח סניף של המכללה בדרום?

איך שאני רואה את זה, בדרום יש הזדמנות וקרקע פורייה שאנשים רוצים לצמוח ולהעצים אחרים. עד היום התלמידים מגיעים למכללה במרכז מכל הארץ מהצפון ועד הדרום, היות ויש תנופת פיתוח עצומה בבאר שבע החלטתי שבמקום שהקהל יבוא אלינו, אנחנו נבוא אליהם וזה התווסף לפניות רבות מתלמידים שלי ומתלמידים המעוניינים ללמוד את השיטה אך מתקשים להגיע באופן קבוע למרכז וכך נקל על הרוצים ללמוד ולהתפתח. מכיוון, שהייעוד שלי הוא להאיר ולהעיר את העולם מבפנים - אדם אדם, אומר מיקי ומחייך, ובאר שבע היא בירת הדרום אז איך לא נבוא לשם? אם אני בא לבאר שבע זה מאפשר לי להעצים אנשים נוספים מבפנים, והם בתורם יכולים להעצים את סביבתם וכך הלאה".

החלטת לקיים סדנת חשיפה לשיטה ב-21.8 בבאר שבע- מה הולך להיות שם? ולמי זה מיועד?

זו הזדמנות מדהימה לא רק לקבל טעימה מהכלים של שיטת ה-NLP ולחוות אותה מקרוב, אלא אנחנו גם נבין איך התקשורת והמחשבות שלנו משפיעות באופן ישיר על הגישה שלנו ואיך היא בתורה משפיעה על המציאות שלנו כל הזמן. בסדנה אני אתן כלים שימושיים ומעשיים שיאפשרו לאנשים לשנות את הגישה שלהם כבר באותו יום. אני אתן המון טיפים על מה אפשר לשנות, איך דברים משפיעים עלינו ואיך אנחנו משפיעים עליהם. אני מאמין שלמשתתפי הסדנה יפלו כמה וכמה אסימונים כבר ממקום ישיבתם באולם. אני אתעסק בשאלה כיצד ניתן "לכופף את המציאות לרצוננו"? זו תהיה הזדמנות למשתתפים להתמודד עם הפחדים שלהם כבר בסדנה עצמה.  אחד מרגעי השיא יהיה כאשר שני משתתפים מהקהל, יגלו כיצד הם יכולים לכופף מוט ברזל 8 מ"מ בעזרת הגרון בלבד כשיודעים כיצד להשתמש במחשבות בצורה נכונה, ועוד לא מעט הפתעות וביצועים יוצאי דופן שאני בטוח שישיתנו הרבה ערך לכל המשתתפים.

אם אני הייתי באה להכשרת ה NLP, מה התוצאות שאני אמורה להרגיש אחרי  שלמדתי את שיטת NLP?

אחד הדברים היפים בשיטה הוא שיש תוצאות יחסית מהירות. יחד עם זאת התוצאות והמהירות שלהן הן משהו מאוד אינדיבידואלי וכל אחד מגיב אחרת.  אך אני יודע להגיד בוודאות שכבר בשעתיים הראשונות קובעים מטרות לחיים ורוב התלמידים רואים תוצאות משמעותיות כבר במפגש החמישי והשישי ובמפגש השמני אפשר לראות שינויים  חד משמעי בכולם.  

מה השאיפות והחזון האישי שלך  בחיים ובתחום ה-NLP?  

הייעוד האישי שלי "להאיר ולהעיר את העולם מבפנים – אדם, אדם", הוא לא משהו שאני יכול לעשות לבד, אלא זה פועל יוצא של עשיה עם קבוצה גדולה של אנשים שרוצים להיות חלק מהחזון, לחוות אותו, לחיות אותו ולהוציא אותו לפועל. אנחנו חוגגים השנה עשור להקמת המכללה וממשיכים להתפתח ולצמוח. בשנה הקרובה יפתחו סניפים נוספים בעפולה, חיפה, ירושלים ואשדוד. אנחנו מביאים תחומים נוספים לקהל הישראלי ומרצים מחו"ל להשתלמויות בשיטות שעדיין לא קיימות בארץ. בחזון שלי אני רואה השתלבות של השיטה בהוראה בבתי ספר, בצבא (חוסן של חיילים, הלם קרב וכו'), בעמותות ובכל תחומי החיים.  התלמידים והבוגרים שלנו ישתלבו במערכות שונות, עמותות ותרומה לקהילה באזורם, כחלק מתהליך ההתפתחות והלמידה שלהם.  כחלק מתוך החזון והיעוד שלי. אני רוצה להזמין את האנשים מבאר שבע והדרום לבוא ולהצטרף לחגיגה, לתהליך, להכשרות ולתרומה בחזרה לקהילה שסביבם.

תגובות

End of content

No more pages to load