• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפסקת האש של חמאס: 5 הצתות מהבוקר, קווי חשמל נפגעו

במערכת הביטחון מבינים שהפסקת האש לא תחזיק הרבה זמן: מהבוקר - הצתות, פגיעה בקווי חשמל, בלוני תבערה. מערכת כיפת ברזל נפרסה במרכז, כהיערכות לעימות אפשרי

הצתה הבוקר בשמורת ניר עם (צילום: רשות הטבע והגנים)

ככה נראית ''הפסקת האש'' עליה הכריז החמאס, אחרי ששיגר למעלה מ-200 טילים על יישובי הנגב: הבוקר פגיעה בקווי חשמל בעוטף, בלון תבערה בצאלים, דליקה סמוך לחדר אוכל באחד היישובים בשל בלון תבערה ודליקה גדולה בשמורת ניר עם. אתמול, שישי, נמשכו ההפגנות על הגדר. כוחות צה''ל זיהו ניסיונות של מפגינים לחדור לשטח ישראל. במהלך היממה ארעו לא פחות מ-10 דליקות כתוצאה מבלוני תבערה.

הבוקר, שבת, ארעו ארבעה אירועי כתוצאה מבלוני ועפיפוני תבערה: בלון תבערה נחת בצאלים, מבלי לגרום לנפגעים או נזק. בלון תבערה גרם לדליקה סמוך לחדר אוכל באחד היישובים. דליקה גדולה השתוללה בשמורת ניר עם. עפיפון תבערה נחת על קווי חשמל בקיבוץ סופה. פגיעת העפיפון בקו גרמה להפסקה באספקת החשמל באזור.  בעזרת מנוף ששונע לאזור הורידו עובדי חברת החשמל את העפיפון - ועם סיום העבודה הוחזרה אספקת החשמל לתושבי האיזור. דליקה גדולה, כתוצאה מבלון תבערה, כילתה שטח גדול בשמורת ניר עם.

בלון תבערה בצאלים  (מקור: וואצאפ), עפיפון תבערה בקיבוץ סופה (מקור: חברת החשמל)

חמאס מודעים כי צה''ל יגיב לאירועים ובשעות הצהריים פורסם בכלי תקשורת בעזה, כי חמאס פינה את מפקדותיו מחשש לתגובה של צה''ל. בקרב תושבים בנגב נשמעה ביקורת גלויה על כך שפוליטיקאים - מקומיים וארציים, מיהרו להכריז על חזרה לשיגרה. בבאר שבע למשל, שעות מעטות אחרי שנחת טיל גראד, התקיימו אירועי תרבות וספורט כרגיל. בעוטף עזה ובנתיבות הוזרה השיגרה יממה לאחר מכן. בפארק אשכול היה אמור להתקיים פסטיבל הכדורים הפורחים, שעל הכנתו עמלו שנה שלמה. הוא בוטל בשל המצב הבטחוני, תוך גרימת נזק כלכלי של מאות אלפי שקלים למארגנים.

אבל זה לא האבסורד היחידי: חקלאי עוטף עזה נאלצים להתמודד לא רק עם שריפת השדות שלהם. הקיצוץ במכסות המים, עליו החליטה ממשלת ישראל, מעמיד בסימן שאלה את פרנסתם ואת פרנסת נותני שירותים רבים בנגב. חלקאים לא מעטים אומרים, כי פגיעה בפרנסה שלהם, עלולה לגרום להם לעזוב את האיזור.

עפיפון התבערה, הגדול ביותר שנחת עד כה (צילום: חברת החשמל)​​​​​​​

חמאס מאשים את הפת''ח בירי הגראד על באר שבע

אתמול הותר לפרסום כי צה''ל פרס מערכת כיפת ברזל במרכז הארץ. להערכת גורמים בצה''ל, הפסקת האש שברירית וכל אירוע חריג משני צדי הגבול עלול להצית סבב נוסף. נוצר מצב על פיו מי ששולט בגובה הלהבות, פותח במערכות ומפסיק אותן כאוות נפשו, זהו החמאס. ממשלת ישראל מכילה ופוגעת בתשתיות ריקות, מגרשים ובבניינים נטושים. חמאס יודע וישראל יודעת, שלמערכה גדולה בעזה יהיה מחיר כבד וכי כל כניסה קרקעית לעזה תצית מלחמה בכמה חזיתות: הגבול הצפוני עלול להתחמם בין רגע. בצה''ל ערוכים לתרחישים בהם יהיה צורך לפנות יישובים.

לצה''ל יש כוח אדיר. למעשה, הוא הצבא החזק באיזור. אלא שהכוח הזה אינו עוזר מול עזה: כיבוש עזה עלול להימשך שנים ובמחיר כבד מאוד. ישראל תצטרך לממן את החשמל, המזון, הבריאות והמשכורות של כמעט 3 מיליוני עזתים - ותוך כדי להתמודד עם בידוד בינלאומי וביקורת קשה מבית. מיטוט החמאס יותיר ריק מנהיגותי. במזרח התיכון יודעים את מי מפילים, אבל לא מי יבוא במקומו. הפתרון לבעיית עזה, יודעים בממשלה ובקואליציה הימנית הנוכחית, אינו צבאי. חמאס מצידו, רוצה למקסם את ההישגים שלו לקראת ההסדרה. 

בחמאס יודעים שירי הגראד על באר שבע הוא בבחינת חציית גבול. הם למדו שהעוטף יכול להיות מטרה, אבל פגיעה בערים גדולות משנה מבחינת ממשלת ישראל הנוכחית את חוקי המשחק. ביממה האחרונה עצר חמאס מספר אנשי פת''ח ברצועה והאשים אותם בירי הגראד על באר שבע. למעשה, הירי בוצע על ידי עז הדין-אלקסאם, הזרוע הצבאית של החמאס. המעצר אינו בבחינת עשיית צדק, כי אם הצגה פוליטית פנים-פלסטינית. 

כמה זמן יימשך השקט הנוכחי? אף אחד אינו אופטימי. בישראל ערוכים בכוננות שיא לכל אפשרות, כולל, כפי שפורסם כבר, בגיוס מילואים. נכון להיום, אין לא הסכם, לא הסדרה, לא הפסקת טרור ולא שקט, כי אם שקט לפני סערה. ההסדרה אינה כוללת לשיטת חמאס, את השבויים והנעדרים והעובדה שהבוקר שוב ארעו הצתות, המצטרפות לכ-10 אתמול, מראה כי פני האיזור לעימות נוסף בתקופה הקרובה.

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load