• 20 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רגיעה? אשליה של שקט, עד הסבב הבא

סמוך לחצות חמאס (ולא ישראל) הודיעה: נוצרים אש. ב-15:07 טיל גראד פגע בשטח ב''ש. ב-20:00, אנשים יצאו לבלות כאילו כלום

בצהריים, גראד. בערב, פסטיבל (צילומים: טוויטר, דני בלר)

אתמול, סמוך לחצות, תנועת החמאס - לא ממשלת ישראל, הודיעה כי היא נוצרת אש. לא הפסקת אש, לא הודנא, לא הסכם, אלא הפסקת ירי. בשעה 15:07, למי שכבר הספיק לשכוח, נשמעה אזעקת צבע אדום, לראשונה מאז צוק איתן, בבאר שבע, עומר והפזורה הבדואית. שניות אחר מכן, התפוצץ טיל גראד ב''שטח פתוח, ליד באר שבע''. אחרי הטיל, צריך להודות, בילבול גדול. בדובר צה''ל גמגמו משהו בנוסח ''כשתהיה החלטה נודיע לך''. אם צה''ל לא יודע, אז מי יידע? פייסבוק? מה שדובר צה''ל לא ידע להגיד, כבר עלה לרשתות: צילום הנפילה, מיקומה המדויק, פניהם המבוהלות של אזרחים במרחב מוגן ברשת רהיטים שוודית בפאתי העיר ובעיקר שאלות האם ניתן לקיים חינות, בר מצוות ואירועי תרבות.

שעה לאחר מכן, כבר כל העולם רץ להתראיין ולדבר על חזרה לשיגרה ובעיקר, על''חוסן'', על "באנו לחזק את התושבים והתחזקנו'' והכי מעצבן '' ליבנו עם תושבי הדרום - בואו לקבל מארז מפנק בהנחה''.

נשיא ארצות הברית, אלוף העולם הבלתי מעורער בטוויטר, היה מנסח את זה כך: ''טיל גראד נוחת בעיר - לא נורמלי''. ''סבב - לא נורמלי''. אצלנו, בבאר שבע, זה היה טיל בודד, שנחת בשטח פתוח, אך יכל באותה מידה להתפוצץ במקום אחר. בעוטף עזה, ביישובי אשכול ושער הנגב, בנתיבות ובאופקים, חיים את המציאות הזו שנים. בכפר עזה, במפלסים, בעין השלושה, אור הנר ושאר היישובים כבר כמה חודשים חיים באווירת גיהנום של שדות שרופים, פצמ''רים, שינה בממ''דים. האיזור מריח מפיח. תושבים חוזרים הביתה בלילה כשהבגדים ספוגים בריח עשן, לעיתים לבלות את הלילה בממ''ד. ילדים בשדרות וביישובי העוטף סובלים מפוסט טראומה. יש אנשים רבים בנגב שבשבילם אין רגיעה מדומה: כל חריקת בלמים, טריקת דלק, סלון יום הולדת שמתפוצץ ואפילו קטע מוסיקלי שיש בו צליל שמזכיר קצת אזעקה, גורמים להם לבהלה. בשבילם אין סבבים. הם חיים בסבב מתמשך.

אז עכשיו כולם יכולים להתבשם ברגיעה. הסבב הבא הוא עניין של זמן והוא יהיה כמו הנוכחי וזה שלפניו ואלה שיהיו אחריו: ברצותו, חמאס יירה, ברצותו ינצור את האש, ברצותו יצית אותה. טיל בצהריים ובירה ונשירה בלילה - זה לא נורמלי. 

ומה המצב היום, שישי? זוהי, כאמור, אשליה של רגיעה: בבאר שבע יש חזרה לשיגרה. בנתיבות וביישובי מרכז הנגב - שיגרה עירנית. בעוטף עזה אין חזרה לשיגרה. היום, אומרים בצה''ל, המצב ייבחן מחדש וכל אירוע ליד הגדר, יכול להיות בו כדי להצית מחדש סבב נוסף. סבב ולא מערכה. מתברר אין החלטה ויותר משאין החלטה, אין החלטיות: לא למהלך מדיני, לא למהלך צבאי, לא להכרזת מצב מיוחד. ידוע שכל עוד הטילים לא נוחתים על תל אביב, הכל בסדר. 

אז זהו, שלא הכל בסדר. ילדים עם פוסט טראומה, זה לא בסדר. שדות שרופים, זה לא בסדר. גראד נוחת ליד עיר, זה לא בסדר. עד הערב, מן הסתם, הפוליטיקאים ימצאו משהו להסיח את דעתנו מאירועי הימים האחרונים ורק אנחנו נקבע אם מרצה להיות מוסחים או לא.  

תגובות

End of content

No more pages to load