• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''הביוב זורם חודשיים - ולאיש לא מזיז'': המצוקה של השכונות הותיקות

דיירי הרחובות כחול-לבן והעליה בב''ש סובלים מזרם בלתי פוסק של ביוב, שמקורו בסתימה בתשתית אחת הבניינים: ''אי אפשר לנשום מהריח, שמישהו יעזור''. איך זה נגמר?

ביוב ברח' כחול-לבן (צילום סלולארי)

''אי אפשר לנשום מהריח הנוראי. הביוב זורם כבר הרבה זמן, פנינו לכל גורם אפשרי - וכלום'', מספרת שלומית שטרית, הגרה בקרבת הרחובות כחול-לבן - העלייה, בשכונה ה' בבאר שבע. ''פעם בכמה חודשים הביוב נסתם ומתחיל לזרום ברחוב והריח נוראי. זה מפגע תברואתי, אני לא מבינה איך נותנים לאנשים לחיות ככה''. 

הביוב ברחבת כחול-לבן (צילום סלולארי)


מקור הסתימה באחד הבניינים הישנים, המאוכלס על ידי דיירים מיעוטי יכולת, שאינם מסוגלים להתארגן לגייס את הסכום הדרוש להחלפת הצנרת הישנה. זוהי אחת הבעיות הנפוצות והקשות בשכונות הישנות בבאר שבע, בעיקר בבתים בהם מתגוררת אוכלוסיה דלת אמצעים. בער דיווחנו בברנז'ה NEWS על לא מעט אירועים כאלה, בין היתר ברחוב הגמל, שם שורת בניינים נותרה ללא מים ימים ארוכים, בשל פיצוץ צנרת ישנה ומעבר לכביש, ברח' היעלים, שם צנרת הביוב הישנה קרסה והבניים הוצף במי ביוב. החלפת קו ביוב בבניין פרטי היא עסק יקר, המצריך היערכות של כלל השכנים, מציאת איש מקצוע וגיוס הסכום הדרוש, לרוב הרבה מעבר להישג ידם של הדיירים. לרוב, זה קורה בבניינים בני עשרות שנים. הבתים הראשונים בשכונות ג' וד' נבנו בשנות החמישים וגם אם הבנאים השקיעו בהם את הנשמה, השנים עושות את שלהן.

עם כניסתם של תאגידי המים, בשנת 2001, האחריות על משק המים ומשק הביוב,  שהייתה אחת מסמכויותיה של הרשות המקומית, כפי שהוגדר בפקודת העיריות, עברה לידי תאגידי המים. בישראל פועלים 55 תאגידים כאלה. תאגידי המים נתקלו בביקורת ציבורית רבה, בעיקר בשל העליה התלולה במחירי המים, אך גם בשל העובדה שבמקרה של תקלה בבניין, הם ממהרים לנתק את המים לכלל הדיירים. 

גם העיריות ניהלו מאבק נגד תאגידי המים, בעיקר בשל הביקורת הציבורית. כתוצאה מהמאבק הממושך של הרשויות המקומיות החליטה הממשלה בשנת 2011 להקים ועדה בראשות הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ד"ר אודי ניסן, הוועדה קבעה כי יש לאפשר לרשויות שיוכלו להיות שותפות בניהול משקי המים שבשטחן ואף להשתמש בתקציבים העודפים. הממשלה קיבלה את המלצות הוועדה אך אלה טרם מומשו.

כחלק מהגשת הצעת התקציב הדו שנתי לשנים 2014-2013, הוצע לבצע מהלך התייעלות וחסכון אשר יכלול איחוד וצמצום תאגידי מים ל-15 תאגידים אזוריים בלבד. מהלך זה לא יצא אל הפועל בסופו של דבר.

תשתיות קורסות בבתים ישנים - בעיה נפוצה בבאר שבע

הטיעון להקמתם של תאגידי המים, היה כי רשות המים, הגוף הממשלתי המפקח על משק המים, קבעה שמצב משקי המים והביוב בתחומיהן רשויות המקומיות היה רחוק מלהיות סביר ובא לידי ביטוי באובדן של עשרות מיליוני מ"ק מדי שנה, השקעות נמוכות בתשתית מים וביוב ושיעורי גבייה נמוכים מאד בעיקר בקרב היישובים החלשים. בבאר שבע, בחלק מהשכונות הבתים ישנים מאוד והאוכלוסיה באשכול סוציואקונומי נמוך. אמנם תאגיד המים בבאר שבע ביצע לא מעט השקעות בתשתיות חדשות (חלקן מבוצע בימים אלה, בדרך שמשון למשל), אבל בניינים בני 40 או 50 שנה או יותר, סובלים מבעיות תשתית. 

אחד המהלכים שנעשו על מנת להתמודד עם המצבים האלה, הוא הקצאת משאבים לטיפול בבעיות, באותם בתים משותפים שבהם, על פי תסקיר של גורמי הרווחה, קיימת בעיה לממן את התיקונים היקרים. זה לא הליך הנעשה מהיום להיום ולא אחת, לדיירים צפויים ימים של סבל עד שהביעה תתוקן.

הבעיה ברחבת כחול-לבן הועברה לתאגיד המים, שאף הכיר אותה ממקרים קודמים. לברנז'ה NEWS נודע, כי במקום תתבצע בדיקה.

מתאגיד מי שבע נמסר בתגובה: ''אחריות התאגיד משתרעת על רשת המים והביוב הציבורית בלבד ע"פ חוק, זאת להבדיל מרשתות המים והביוב הפרטיות שבאחריות המחזיקים בהן. במתחם המצוי ברח' העליה 72-80, קיים מפגע בקו הביוב הפרטי. חרף התראות שניתנו מזה מספר שבועות בבקשה לפעול לטיפול במפגע, לא נעשה דבר מטעם הדיירים לטובת טיפול בנושא. הוראות חוק העזר העירוני מגדירים את אחריות דיירי המתחם וכן את סמכויות הרשות בנושא טיפול ומניעת מפגעים תברואתיים. בשים לב לאמור, התאגיד פועל כבר בשלב זה לפנים משורת הדין לביצוע העבודות הנדרשות לצורך תיקון קו הביוב, כאשר בסיום העבודות יושתו העלויות הכרוכות בביצוע העבודה על דיירי המתחם''.


תגובות

End of content

No more pages to load