• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סיכום אירועי השבת: יותר מ-10 הצתות - והפגנה ברהט נגד חוק הלאום

יום מתוח בדרום: למעלה מ-10 הצתות בעוטף עזה, כתוצאה מבלוני תבערה - וצה''ל מגיב לראשונה באש על המשגרי הבלונים. ברהט: הפגנה נגד חוק הלאום ורוחות סוערות במגזר הבדואי

דליקה בעוטף (צילום: התנועה לעתיד הנגב המערבי)

10 דליקות, כתוצאה מבלוני תבערה ארעו מהבוקר ביערות בארי וכיסופים בעוטף עזה. אחרי כמעט שבוע בו צה''ל לא פעל כנגד החוליות, בהנחיית בדרג המדיני, על מנת לאפשר סיכוי להסדרה בעזה, בתיווך גורמים בינלאומיים היום צה''ל שב לפעול מול משרגי העפיפונים, בין היתר בשל כמות הדיליקות הגדולה אתמול בעוטף: למעלה מ-30 דליקות אירעו אתמול בעוטף, המספר הגדול ביותר מאז פרוץ הסבב הנוכחי, לפני כארבעה חודשים. 

דליקה באיזור אור הנר (צילום: שידור פייסבוק חי של התנועה למען עתיד הנגב המערבי)


הבוקר שב צה''ל להגיב כנגד משגרי בלוני התבערה, זאת אחרי שאתמול היה אחד הימים הקשים מאז פרוץ הסבב הנוכחי: למעלה מ-30 שריפות אירעו ברחבי העוטף. עשרות ניסו לחצות את הגבול מעזה לישראל והתעמתו עם חיילי צה''ל. על פי מקורות ערביים, מדובר בקבוצה שהצליחה להגיע לעמדת צה''ל ולגנוב ממנה ציוד. דובר צה''ל לא התייחס לנושא בהודעות מהיממה האחרונה. 

הפגנה ברהט נגד חוק הלאום (מקור: טוויטר חדשות 10)


צה''ל לא הגיב על שיגור בלוני התבערה מעזה במהלך השבוע, בהוראת הדרג המדיני, שלא רצה לפגוע במאמצי ההסדרה בעזה, בתיווך גורמים בינלאומיים. מצד שני, נשמעים קולות רבים של ביקורת מצד תשובי העוטף, על כך שקיימת מדיניות מכוונת מלמעלה לא לדווח על השריפות, לא לשחרר צילומים מתוך אתרי השריפות ולא לדבר על הנזק העצום ממנו סובל האיזור כולו. האיפול התקשורתי הרשמי כמובן אינו נוגע לרשתות החברתיות. התושבים מדווחים את מה שהרשויות מבקשות ככל הנראה להסתיר. זאת ועוד: בלוני התבערה, כך הוכח, מצליחים להגיע עד באר שבע. תוך פחות משבוע נחתו בבאר שבע, בשכונה ד', שני בלוני תבערה, ללא נפגעים או נזק. 

תקרית חדירת מפגינים מעזה לשטח ישראל (מקור: תקשורת עזתית)


הימים הקרובים יקבעו במידה רבה את המציאות בדרום: אם מאמצי ההסדרה  יצליחו, עזה תקבל הקלות רבות - פיתחת מעברים, הגדלת הספקת החשמל והגז, מעבר סחורות והגדלת שטח הדיג. ישראל מצידה תאפשר הקלות נרחבות, לרבות כניסת עובדים מעזה לישראל.

במקרה של כישלון השיחות, עלולה בימים הקרובים להתפתח מערכה באיזור: צה''ל יראה עצמו חופשי להגיב על שיגור העפיפונים וחיסול ממוקד של המשגרים, כמו גם ירי על המתפרעים בגבול. בנוסחה החדשה שקבע חמא''ס, הוא יראה עצמו חופשי לירות ירי רקטי לעבר ישראל, גם מעבר לטווח ה-40 קילומטרים. 

מעבר לטרור הצתות, הרוחות סוערות בנגב בעקבות חוק הלאום: קצינים וחיילים בדואים אמרו השבוע, בשיחות שלא לייחוס, אך גם בראיונות פתוחים, כי בכוונתם להתפטר מהשירות בצה''ל או כלל לא להתגייס. מדובר במצב חסר תקדים, לראשונה מזה 70 שנה, מאז שבדואים משרתים בצה''ל, בין היתר ביחידות מובחרות, אשר זכו לא אחת בצל''שים על סיכול פיגועים ופעילות בזמן מלחמה. חוק הלאום, אשר לדעתם הופך אותם ומגזרים לאזרחים סוג ב', עורר סערה גדולה.

וועדת המעקב הערבית ערכה היום סדרה של הפגנות ברחבי הארץ, בין היתר בעיר רהט, בה התכנסו בעיקר פעילי ציבור למשמרת מחאה נגד חוק הלאום. 

מחר, ראשון, ינסו לשבור את המצור על עזה דווקא העזתים: משט אמור לצאת משט מעזה לכיוון, אחרי שבשבוע שעבר שתי ספינות מאירופה ועליהן פעילי זכויות אדם, ניסו לשבור את המצור, נעצרו על ידי חיל הים והועברו לאשדוד. 


תגובות

End of content

No more pages to load