• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נשיא המדינה ביקר בבית המשפט הקהילתי בב''ש, חלוצת הפרויקט

המודל, שהונהג לראשונה בעיר באר שבע, מציע פתרונו שיקומיים לעבריינים. מרבית התיקים: גברים שהואשמו בעבירות אלימות, אלימות במשפחה וסמים

הנשיא ריבלין ושרת המשפטים שקד, בביהמ''ש הקהילתי בב''ש (צילום: קובי גדעון / לע''ם)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, סייר אתמול, רביעי, בבית המשפט הקהילתי בבאר-שבע. יחד עמו ביקרו במקום שרת המשפטים איילת שקד, נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות ואישי ציבור רבים נוספים.

באר-שבע הייתה החלוצה בהקמת בית משפט קהילתי ראשון מסוגו בישראל. אחריה הועתק המיזם, המבטא שותפות ואחריות חברתית יוצאת דופן למען הקהילה, לערים אחרות במרכז הארץ בהן תל אביב, בהמשך צפויה פעילותו להתרחב גם לירושלים וחיפה.

מרבית התיקים הנידונים בבית המשפט הקהילתי הינם בגין אלימות, אלימות במשפחה וסמים. רוב התיקים הינם של גברים שביצעו עבירות. במרבית המבחן הפסיקה הינה צו מבחן ומאסר על תנאי. רק מעטים מן התיקים מסתיימים במאסר בפועל.

מטרתו של בית המשפט הקהילתי היא להציע פתרונות שיקומיים, מבוססי מיקום וקהילה, לבעיות המובאות לפתחו של בית המשפט. זאת, באמצעות הליך פלילי שיתופי, מבוסס ידע והקשר, ממוקד בתוצאות שיקומיות ונשען על משאבי רווחה וקהילה, תוך הנגשת שירותי רווחה וחיזוק מערכות תומכות ומבלי לפגוע במעמדו של נפגע העבירה בהליך הפלילי. המודל החל לפעול בבאר-שבע אודות לתשתית קהילתית איתנה הכוללת מגוון רחב של שירותים ציבוריים, ארגונים חברתיים, ותושבים הפעילים למען קהילתם. חדשנותו וכוחו - באחריות המשותפת שנוטלות על עצמן יחד - מערכת המשפט ואכיפת החוק על מרכיביה והעיר על שירותיה ותושביה.

מדובר בפרויקט משותף למשרד המשפטים, עיריית באר-שבע, הנהלת בתי המשפט, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משטרת ישראל וג'וינט ישראל-אשלים.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין: "הרוח שנושבת כאן היא של אכפתיות, של אמונה בבני אדם. התרשמתי שהאחריות המשותפת איננה רק בגדר עקרון על, אלא תיאור מדויק של מה שמתרחש כאן, בבית המשפט הקהילתי, מידי יום ביומו.

"בית המשפט הקהילתי הוא עדות נוספת לכך שמערכת המשפט שלנו איננה שוקטת על שמריה, ובוחנת דרכים חדשות להעמיק את הצדק והצדקה שבמשפט, וכן את יעילותו".


תגובות

End of content

No more pages to load