• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סערת חוק הלאום: חיילים וקצינים בדואים שוקלים לפרוש מצה''ל

החיילים, שמנעו מאות פיגועים, יחידתם זכתה בצל''ש, חבריהם נהרגו בקרבות, מרגישים היום תחושת עלבון נוראית: ''הממשלה גרמה לפילוג ומעתה, אם נוגדר סוג ב', תתקיים מדינה בתוך מדינה''

בדרך להפוך לצילום היסטורי? חייל בגדס''ר המדברי (צילום: דו''צ)

''ממשלת ישראל החליטה להתנתק מהציבור הבדואי. אם לפני כן היה סיכוי שצעירים בדואים יתגייסו לשרת שירות משמעותי בצה''ל - חוק הלאום גרם לנתק בין האולכוסיה הבדואית בנגב, לבין ממשלת ישראל וקשה לראות צעירים שיתגייסו לצה''ל. חוק הלאום גרם לכך שתהיה מדינה בתוך מדינה. הבדואים נחיה בנגב בתוך היישובים שלנו, במנותק מהיישובים היהודיים ולהיפך", אומר סגן (מיל) סאלם מסאבחה, ששירת בשירות קרבי, בגדוד הסיור הבדואי בחטיבת גבעתי. חיילי נגדוד  מנעו, לא אחת, חדירות מחבלים וביצוע פיגועים בשטח ישראל. עכשיו, כך הוא מרגיש, ממשלת ישראל נתנה לו ולאוכלוסיה הבדואית בנגב, סתירת לחי.

היום אמורה להיערך פגישה בין נציגי החיילים הבדואים ותושבים בדואים בנגב, לבין שר החקלאות, אורי אריאל, הממונה על עניינים הבדואים. במהלך הפגישה תובא דרישה לתקן את חוק הלאום, לקראת מפגש עם ראש הממשלה בנושא. בשיחות סגורות, הרוחות במגזר הבדואי בנגב סוערות. בצבא ומול מפקדים ובבתים, קצינים וחיילים בדואים מביעים תחושת עלבון בעקבות העברת חוק הלאום בכנסת, ההופך אותם - ומגזרים אחרים בישראל, לאזרחים מדרגה שניה.

חוק הלאום זוכה לביקורת רבה מבית ובחו''ל, גם בשל העובדה שהוא נחקק לצד חוקים מפלים אחרים. לא רק הבדואים מדברים היום על הוצאתם מכלל הציבור ויצירתם אזרחים בעלי מעמד נחות. 

''שירתנו עשרות שנים בנאמנות. בנינו נפלו על הגנת המדינה, יש בנו הורים, אחים ובנים שכולים. אחרי שבעים שנה, חטפנו סתירה'', מספר תושב אחר, שביקש להישאר בעילום שם. על קצינים וחיילים בדואים בנגב גוברים בימים האחרונים הלחצים לעזוב את צה''ל.  יש מי שאומרים היום כי מדובר בהפרה מצד ממשלת ישראל של ברית בת 70 שנה.. עדות לכך ניתן לראות בעימות שפרץ בקניון הנגב, בין עובדי הקניון, ממזרח ירושלים, לבין חיילי הגדס''ר. העובדים כינו את החיילים ''בוגדים'', החיילים לא יכלו לשאת את העלבון והחזירו להם. אבל בסופו של דבר, צה''ל החליט לטפל משמעתית דווקא בחיילים. התקרית החמורה בתחילה הוכחשה על ידי כלל המעורבים, אך פרטיה נחשפו במלואם בברנז'ה NEWS. 

חיילי גדוד הסיור הבדואי (צילום ארכיון: דו''צ)

''חוק הלאום רק הדגיש את האי השיוויון שקיים כבר שנים בנגב. אני שירתתי בצה''ל, אבל לא יכול לבנות בית ועד היום, בגיל 40, אני גר בדירה שכורה. את האפליה אתה רואה לא רק ביישובים הבלתי מוכרים, כי אם גם ביישובים המוכרים, כמו תל שבע. אני חרד לעתיד המשותף - לדו קיום. חוק הלאום פגע לא רק בנו, אלא במגזרים רבים אחרים. הממשלה הנוכחית, הימנית קיצונית, גרמה לפילוג בין הרבה מגזרים. החוק יוצר מצב, על פיו תהיה מדינה בתוך מדינה. כל אחד יהיה פה לעצמו, כל אחד יהיה לבד. לפני זה לא היה שיוויון, אבל עכשיו זה פשוט רשום כחוק''. 

חיילי גדוד הסיור הבדואי. הגנו על גבולות ישראל, מנעו מאות פיגועים (צילום: דו''צ)​​​​​​​


סאלם אומר, כי רבים מחבריו מתחברים יותר, ככל שעובר הזמן וגדלים הפערים, לזהות הפלסטינית שלהם. אם פעם עוד דיברו על ''ערביי ישראל'', בשנים האחרונות יש נטיה, באוכלוסיה הערבית, להגדיר עצמה מחדש. ''אנחנו לא ערבים של ישראל, אנחנו לא שייכים אליה או היא הבעלים שלנו. אנחנו ערבים ויש לנו זהות משלנו, זהות פלסטינית'', כך בשיחה עם תושב הצפון דווקא. 

בתחילת השבוע הרמטכ''ל גדי אייזנקוט ביקש להשאיר את הסוגיות הפוליטיות מחוץ לצבא, גוף שמקיים שיוויון מלא בין כלל חייליו, בלי הבדל דת, מין או נטייה מינית: '' "מחויב לכבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר". אבל המשבר האחרון מתחיל לתת אותותיו בנכונות של לפחות חלק מהמשרתים והדברים יוצאים חוצה, אל הרשתות החברתיות. 

תחושת אי השיוויון של החיילים הבדואים, מתחברת לזו של הדרוזים בצפון. בימים האחרונים התקיימו שיחות בין הממשלה לבין נציגי הדרוזים, שיחות שנכון להיום, חמישי בצהריים, הגיעו למבוי סתום. גם בקרב הדרוזים גוברים הקולות להתנתק מהמערכת הצבאית. 

החיילים הבדואים: מנעו מאות פגועים, זכו בצל''ש על פעילותם

יחידת הסיור המדברי (יחס"ר 585; מכונה גם "היחס"ר הבדואי" או "סיירי המדבר") היא יחידת חי"ר, שבו משרתים בעיקר חיילים בדואים, אך גם ערבים ישראלים, צ'רקסים ונוצרים. חיילי הגדוד עוברים את הטירונות בבסיס האימונים של גבעתי בקציעות, יחד עם חיילי חטיבת גבעתי. המסלול מורכב מטירונות חי"ר ואימון מתקדם. הפעילות הצבאית של גדוד זה מתמקדת כיום ברצועת עזה ובגבול ישראל-מצרים. מדי הגדוד כוללים כומתה סגולה עם סמל חיל הרגלים, נעליים צבאיות אדומות, תג יחידה בדמות ג'יפ מכונף עם נוף מדברי ברקע וסיכה עם סמל דומה.
​​​​​​​
במהלך האינתיפאדה השנייה נטל הגדוד חלק נכבד בלחימה בציר פילדלפי, במאבק נגד מנהרות הברחה ברצועת עזה, ובפתיחת צירים. ב-10 בינואר 2002 נהרגו 4 חיילי הגדוד בהתקפה על מוצב אפריקה ליד מעבר כרם שלום, ובאוקטובר של אותה שנה הוענק ליחידה צל"ש מטעם אלוף פיקוד הדרום על הצטיינות בלחימה. ב-11 באפריל 2003 ירה סמל תייסיר אל-הייב ברפיח בטום הורנדל, פעיל תנועת הסולידריות הבינלאומית, בעת שהלה התקרב לעמדה צבאית. הורנדל היה בתרדמת מאז ועד מותו בינואר 2004. אל-הייב הורשע בהריגה ושיבוש מהלכי משפט וב-2005 נגזרו עליו 8 שנות מאסר. ב-2 במאי 2003 ירה קצין בגדוד, סרן אל-הייב, בצלם ג'יימס מילר ברפיח. היורה לא נענש. ב-2009 שילמה ישראל פיצויים בסך מיליון ליש"ט למשפחת הקורבן. ב־12 בדצמבר 2004 נהרגו במוצב JVT הסמוך למעבר רפיח 5 חיילי הגדוד בהתפוצצות מנהרת תופת.

במהלך מבצע צוק איתן, גדוד הסיור המדברי לקח חלק פעיל במשימות ההתקפיות וההגנתיות. במסגרת פעילות הגדוד, עשרות לוחמי מילואים הוקפצו בצו 8, לראשונה בתולדות היחידה.


תגובות

End of content

No more pages to load