• 20 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''מצלמים זיכרון'' - תערוכה מרגשת בקפה לולה, מתעדת 12 ניצולי שואה

התערוכה מתעדת 12 ניצולים, מראשוני סניף עמך בבאר שבע והקשר בין עבר והווה

פרץ לב, המתועד באחד הצילומים בתערוכה, יישא דברים בפתיחה

התערוכה ''מצלמים זיכרון'' תפתח מחר, יום ראשון, ה-29 ביולי 2018, בשעה 18:00,  תפתח בבית הקפה "לולה" - בסמילנסקי 13, באר שבע. בתערוכה, צילומיהם של 12 חברי עמותת עמך בבאר שבע, המתעדות את הקשר בין עבר להווה.  התערוכה, שתפתח במעמד ראש עיריית ב''ש רוביק דנילוביץ', תוצג בכל יום בין התאריכים 29 ליולי עד 29 באוגוסט 2018 בשעות 24:00-9:00 

בתערוכה "מצלמים זיכרון" מוצגות 12 תמונות של ניצולי שואה, מראשוני החברים בסניף "עמך" באר שבע, שנוסד ב– 1994. התערוכה תוצג בקפה "לולה", בית קפה רענן ותוסס בלב העיר העתיקה בבאר שבע, אשר בחר לשתף פעולה עם "עמך" ולארח את התערוכה. יוזם התערוכה הוא ניר שמול , דור שלישי לניצולי שואה ובוגר ביה"ס לצילום "קמרה אובסקורה". שמול מתנדב בעמך" באופן קבוע וביקש לתרום גם בדרך שתביא לידי ביטוי גם את היצירתיות שלו.  הצילומים עוסקים בחוט המקשר בין העבר לבין ההווה, באמצעות סמלים המייחדים את סיפורו של כל אחד מן הניצולים. בערב הפתיחה משתתפת אחת הניצולות שצולמו לפרויקט מיוחד זה, מלכה ליברמן, ניצולת שואה ואחת ממקימות סניף "עמך" באר שבע, שצולמה במסגרת התערוכה. בתמונה מומחש הגעגוע העז שהיא חשה לערב שבת בבית הוריה שנספו יחד עם כל משפחתה. גם פרץ לב, ניצול שואה נוסף שסייע בהקמת סניף "עמך" באר שבע וצולם במסגרת התערוכה, וגם מלכה ליברמן יישאו דברים ויספרו את הסיפור המיוחד שמאחורי תמונותיהם.

"מצלמים זיכרון" נוצרה במסגרת אירועי יום השואה 2018. מעבר לפן האמנותי והחשיבות ההיסטורית והאנושית של הנושא, המטרה בערב זה הינה חשיפה והעלאת המודעות של הציבור הרחב, ובמיוחד של הצעירים הרבים המגיעים למקום, לנושא ניצולי השואה ולעשייה הנרחבת של עמותת "עמך" בכל הנוגע לשיקום החברתי והנפשי של הניצולים. 

התערוכה מוצגת בקפה הבוטיק "לולה" שבחר להוות 'בית יצירה לדרום'.  בית הקפה המיוחד הזה משלב בין היתר גלריות אומנות מתחלפות, הופעות אקוסטיות וחשמליות וערבי הקראת שירה. האורחים במקום נהנים מאווירת בוטיק ייחודית מבחינה עיצובית, מוזיקלית וקולינרית.

ניר שמול, צלם בעל ניסיון של 20 שנים, מעמיד במרכז את נושא המשפחתיות והזוגיות: "ראיתי בדמיוני שתי תמונות, באחת ילד קטן בפולין בשנות המלחמה שמנסה להעיף עפיפון, והעפיפון נלקח ממנו בפתאומיות. בתמונה האחרת, 70 שנה מאוחר יותר, אותו ילד שהתבגר בינתיים והפך לסבא מלווה את נכדו, כשזה האחרון מנסה להעיף עפיפון משלו. תמונות אלה היוו השראה עבורי ליצירת הפרויקט. חיפשתי סיפורים של ניצולי שואה שבהם מתחבר חלום העבר שנגדע אל ניצחון ההווה, ניצחון שמתקיים בהמשכיות המשפחתית. סבתי הייתה אף היא ניצולת שואה, לצערי לא זכיתי לשמוע ממנה את סיפורה, תערוכה זו אפשרה לי לחוות את המפגש הקרוב והמרגש עם הניצולים ועם סיפוריהם".

לצערנו, ניצולי השואה הללו הם דור הולך ונעלם. זו ההזדמנות שלנו להוקיר ולהביע את הערכתינו לדור הזה, שלמרות התופת, האובדן והקושי הרב בחרו להמשיך הלאה, לעלות לארץ ולהקים מדינה. עמותת "עמך", פועלת במסירות אין קץ כדי לתת לניצולים מענה וטיפול על פי צרכיהם. ערב זה הוא חלק מיוזמות רבות של העמותה אשר חולקת לניצולים את הכבוד הראוי להם ומעלה את סיפורם על סדר היום. נשמח אם תיתנו לפרויקט החשוב הזה את תשומת הלב המגיעה לו.

תגובות

End of content

No more pages to load