• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם הפעם זה יעזור? ראשי רשויות מהמרכז תומכים בשדה תעופה בנבטים

למעלה מ-35 שנה מנסים ראשי רשויות בנגב להביא להקמת שדה תעופה בינלאומי בנבטים - ונתקלים בהתנגדות צה''ל והממשלה. הפעם, ראשי עיריות ממרכז החליטו לסייע לנגב

חותמים ותומכים. ראשי הערים בפגישה (צילום: דוברות דימונה)

אולי אחרי יותר מ-35 שנה זה ייקרה? שמונה ראשי רשויות ממרכז הארץ הצטרפו לאחרונה למטה המאבק של ראשי הרשויות מהנגב ומהצפון להקמת נתב"ג 2 בנגב וחתמו על האמנה המשותפת ל-26 ראשי רשויות מרחבי הארץ.. בינואר האחרון, חתמו ראשי רשויות מהצפון ומהנגב על אמנה הקוראת להקמתו שלשדה תעופה משלים לנתב"ג בנבטים ולא ברמת דוד שבצפון. להקמת שדה תעופה אזרחי שני בנבטים השלכות על פיתוח הנגב וכלכלתו, אבל היוזמה נתקלת בהתנגדות עיקשת ממערכת הביטחון וגורמים בממשלה. 

בתחילת השבוע התכנסו באולם מליאת עיריית חולון, באירוח ראש העיר מוטי ששון, ראשי רשויות מהנגב, מהצפון ומהמרכז בכדי לדון בחשיבות הקמת שדה תעופה משלים נתב"ג בנגב. בתום המפגש חתמו ראשי הרשויות במרכז על אמנת ראשי הרשויות בנושא זה והצטרפו ל-18 ראשי רשויות אשר חתמו על האמנה בתחילת השנה. האמנה קובעת כי נבטים מהווה החלופה הטובה ביותר להקמת "נתב"ג 2" וזאת מתוך ראיה לאומית רחבה ומתוך אינטרסים משותפים של רשויות מקומיות רבות.

בבאר שבע כבר בונים על זה, שמאות אלפי תיירים יבואו לבלות בפארק שיוקם באיזור, יצפו במירוצי מכוניות, יבקרו בבאר שבע וישאירו בה כסף טוב. היוזמה להקים שדה תעופה בינלאומי בנגב היא בת יותר מ-30 שנה והייתה חלק ממכלול יוזמות שמטרתן הייתה לפתור את אחת הבעיות הקשות של הנגב: תעסוקה. בין היתר, דובר על הקמת איזור סחר חופשי, שיעודד יזמים מכל העולם להשקיע בבאר שבע ויישובי הסביבה. 

קמפיין נבטים של מועצת הנגב  (צילום: מתוך אתר המועצה)​​​​​​​

רעיון איזור הסחר החופשי נפל בעיקר בגלל היעדר כוח פוליטי של התושבים, בערך כו שאי אז, באמצע שנות השמונים, נפל הרעיון להקים את תעלת הימים וערוץ מים שיחצה את העיר העתיקה בבאר שבע. ההתנגדות לשדה תעופה הבינלאומי בנבטים היא מבצעית.

במטה המאבק אומרים כי ראשי הרשויות מהמרכז הינם שותפים טבעיים למאבק על הקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג בנבטים, שכן נבטים יוריד משמעותית את הלחץ מנתב"ג ויאפשר העברה של טיסות רבות מנתב"ג ובכך להוריד את הסבל של התושבים של הישובים סביב נתב"ג. 

הקמת שדה תעופה בינלאומי בנגב עשויה ליצור אלפי מקומות תעסוקה, שכל כך חסרים לאיזור, בכל הרמות ולמנף את היוזמות התיירותיות השונות. 

בפגישה השתתפו בני ביטון - ראש עיריית דימונה, מוטי ששון - ראש עיריית חולון, יוסי בכר - ראש עיריית בת ים, טל אל על - מ"מ וסגן ראש העיר באר שבע, אייל בצר - ראש מועצה אזורית עמק יזרעאל, רמי תנעמי - ראש מועצה מקומית בית דגן, דוד יפרח - מועצה אזורית עמק לוד, אריה פכטר - ראש מועצה מקומית אזור, סיגל מורן - ראש מועצה אזורית בני שמעון, יעלה מקליס - ראש מועצה מקומית יהוד-מונסון, נאיף אבו עראר - ראש מועצה מקומית ערערה, איציק חולבסקי - ראש מועצה אזורית מגידו, דודי אריאלי - ראש מועצה מקומית קריית טבעון, אל"מ (במיל') אלכס גן - יועץ למטה ראשי הרשויות, ד"ר אבי שגב - נציג עיריית דימונה, נדב שרון - מתאם הרשויות לנושא שדה התעופה בעמק יזרעאל, יוהן אטלן - מנכ"ל מועצת הנגב, יפעת מאירוביץ' נציגת ראש עיריית ראשון לציון, אל"מ נרי ירקוני, לשעבר מנכ"ל רת"א, טלי קפלן פיניש - נציגת עיריית בת ים. 

בני ביטון, ראש עיריית דימונה: "אני מאמין כי ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, הוא זה שיקים את שדה התעופה האזרחי בנבטים, מתוך האמונה העמוקה שלו בפיתוח וקידום הנגב. השדה קום יקום ואף יקרא בעתיד על שמו של ראש הממשלה - בנימין נתניהו".

טל אל על, סגן ומ"מ ראש עיריית באר שבע: "בשמו של ראש עיריית באר-שבע רוביק דנילוביץ׳, בשמי ובשם תושבי הנגב כולם, אני מברך על תמיכתם של ראשי הרשויות ממרכז הארץ בחלופת נבטים שהיא ההגיונית והאפשרית היחידה. מכאן, קצרה הדרך לקבל את ההחלטה הנכונה. רק רה"מ בנימין נתניהו לבדו יכול להביא לפתרון מול התנגדות מערכת הביטחון. אנו קוראים שוב לחיל האוויר המדהים שלנו, במקום להיות אבן הנגף בפיתוח הנגב, היו אבן הראשה״.


סיגל מורן ראשת מועצת בני שמעון, אמרה: ''הקמת שדה תעופה אזרחי משלים בנבטים הוא הדבר  הנכון ,הזמין והמתבקש ביותר. שדה התעופה ישלים את המהלכים האסטרטגיים שעשתה ממשלת ישראל בשנים האחרונות, העתקת בסיסי צה"ל , הקמת תשתיות תחבורתיות וישים את הנגב על מסלול ההמראה הראוי לו''. 
''שדה נבטים הוקם מלכתחילה עם תשתיות מתאימות גם לשדה אזרחי והפיכתו לשדה משלים לא רק שהכי זמינה וזולה , אלא גם המתאימה ביותר בהיבטים של שמירה על הסביבה ומפגעי רעש, בזכות השטחים הפתוחים והמרחק מהישובים. כביש 6 אשר אמור להגיע עד אליו הופך אותו לקרוב עוד יותר למרכז הארץ וסביבו תתפתח כלכלה מקומית אשר תזניק את כל האזור, ישובים יהודים ובדואים ותביא עוד אוכלוסייה איכותית לאזור''. 
''הקמת שדה התעופה בנבטים תשלים "החתיכה" האחרונה בפאזל להגשמת חזונו של דוד בן גוריון, "כי בנגב יבחן העם בישראל".


תגובות

End of content

No more pages to load