• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ניצחון לארגונים החברתיים: אושר רק יישוב חדש אחד בנגב

אכזבה לשר השיכון יואב גלנט, שרצה להקים חמישה יישובים חדשים בנגב, עבור ''אוכלוסיות חזקות'' מהמרכז. הארגונים החברתיים התנגדו, בין היתר כי לטענתם היישובים היו מחלישים מאוד את הערים הקיימות

ההפגנה הבוקר, לפני ההכרעה בגורל היישובים (צילום: מגמה ירוקה)

ניצחון למאבק ביישובים החדשים בנגב: ארבעה מתוך חמשת היישובים שקידם השר גלנט בוטלו. הכוונה להקים יישובים חדשים לוותה בביקורת ציבורית רבה, שכן לא מדובר ביישובים שנועדו לפתור את מצוקת הדיור, אלא בכאלה שיועדו במוצהר ל''אוכלוסיות חזקות'' ממרכז הארץ או התיישבות מגזרית. לטענת המתנגדים, במבחן התוצאה, אולכוסיות חזקות לא באות ממרכז הארץ להתגורר בנגב והיישובים היו מחלישים את הערים הקיימות ומוציאים מהן את האוכלוסיות החזקות כלכלית. 

לטענת הארגונים החברתיים, יש לפני שרצים קדם הקמה של יישובים חדשים, יש לשפר את המצב של היישובים הקיימים במגוון נושאים, כגון שירותי בריאות, חינוך, תחבורה ותעסוקה. 

היום, שלישי,  התקיים באכסניית "בית וגן" בירושלים דיון  של ועדת משנה לנושאים תכנוניים עקרוניים, בנושא הקמת חמישה יישובים חדשים בנגב.  הוועדה החליטה להורות לא להקים 4 מתוך 5 היישובים שקידם השר גלנט. מחוץ לוועדה הפגינו פעילי 10 ארגונים חברתיים בנגב, ביניהם "מגמה ירוקה", "עומדים ביחד", "פורום דו קיום בנגב", פעילות דיור ציבורי'' ועוד בקריאה לוועדה להתנגד להקמת יישובים.

הטענה המרכזית של גלנט הייתה כי "יישובים החדשים הם מענה לטרור הבנייה הבלתי חוקית של הבדואים". הוועדה החליטה להמליץ על הקמת היישובים דניאל וניצנית, ולבטל את הקמתם של שלח, נווה גוריון, דיה ואשל הנשיא, משום שהם נוגדים את ההיגיון התכנוני לפיו פועלת הוועדה והוא לא להקים יישובים חדשים.

ההתנגדות מצד הארגונים החברתיים ליישובים נוגעת לשלוש סוגיות עיקריות: כלכלית, חברתית וסביבתית. מבחינה כלכלית- הקמת היישובים תעלה מיליארדים ולא תסייע בפתרון משבר הדיור, מבחינה חברתית – התכנית שואפת להביא "אוכלוסייה חזקה מהמרכז", כאשר בפועל העובדות בשטח מוכיחות כי אוכלוסיה חזקה לא תגיע מהמרכז, אלא תעזוב את הערים הקיימות בנגב אל היישובים החדשים ותייצר פריפריה בתוך פריפריה, ומבחינה סביבתית – הנגב הוא ריאה ירוקה, שבנייה בו תהרוס את מרקמו הטבעי. מעבר לכך – היישובים החדשים יחייבו שימוש ברכבים פרטיים וזיהום האוויר יעלה בצורה משמעותית.

מזה כמה שנים מדברים בנגב על הבאת ''אוכלוסיות חזקות''. בפועל, כמעט ולא מגיעות אוכלוסיות כאלה דרומה, מכל מיני סיבות, בראשן פרנסה ואפשרויות קידום. כך קרה, שרק משפחות מעטות ממשרתי עיר הבה''דים עברו להתגורר בבאר שבע וארגונים בנגב חוששים שגורל דומה יהי עם פרויקטים גרנדיוזיים  אחרים. בהיעדר תעסוקה לבני-בנות הזוג, חינוך ושירותי בריאות ברמה לה הם רגילים ממרכז הארץ ואיכות חיים בכלל, מאוד קשה למשוך לנגב תושבים ממרכז הארץ.

נעה פינטו, מובילת המאבק לחיזוק ערי הנגב בארגון "מגמה ירוקה": "אנו מתרגשים ושמחים שהוועדה שמעה היום לקול ההיגיון התכנוני והחברתי, ובחרה להמליץ שלא להקים ארבעה מתוך חמשת היישובים של השר גלנט. זהו יום מרגש במאבק לחיזוק הנגב, יום בו התקדמנו צעד משמעותי נוסף לקראת נגב חזק, שיוויוני, ללא יישובים המיועדים לעשירים בלבד. המאבק עוד רחוק מסיומו, שכן ישנן עוד תכניות להקמת עשרות יישובים ברחבי הנגב- אשר גם להן נתנגד. מעבר לבשורת הדיון ההיסטורית- התרגשנו לראות את קשת השותפים הרחבה שהתגייסה היום לדיון. כעשרה ארגונים שונים עם אג'נדות שונות, חברו יחד כדי להעמיד את תושבי הנגב בראש סדר העדיפויות. יחד, נמשיך במאמצים לאפשר לערי ויישובי הנגב הקיימים לשגשג, ולהפוך את הנגב לבית טוב יותר לכולנו."

נורית גרדינגר, ממעגל הנגב של תנועת ''עומדים ביחד'': "הגענו היום מהנגב עד ירושלים כי נמאס  לנו להיות שקופים. הממשלה מפקירה את תושבי הנגב, יהודים וערבים, ובוחרת לבנות ישובים חדשים במקום להשקיע בנו, אלה שחיים כאן. בחרתי להגיע לכאן היום כי אני מאמינה שהנגב שייך לכול האנשים שחיים בו, והדרך לפתח את הנגב היא לא להביא אוכלוסיות עשירות שיגורו בנפרד מאיתנו, אלא לפתח את הערים הקיימות.  תשקעו בירוחם וחורה ואל תספרו לנו סיפורים על ישובים חדשים, עם שער צהוב, שאליהם לא נוכל להיכנס."

מפורום דו-קיום בנגב נמסר כי: "הפורום, יחד עם הקהילה הבדואית ועוד עשרות ארגוני חברה אזרחית נאבקים מזה שנים ארכות למען הכרה בכפרים הבדואיים בנגב ונדחים פעם אחר פעם בטענות שונות. תכנית חמשת היישובים של גלנט, לבד מן העובדה שהיא עושקת משאבים מתושבי הנגב, הערבים והיהודים כאחד, היא יריקה בפרצופם של עשרות אלפי בדואים בנגב, שבקשתם להכרה נדחית כבר למעלה מחמישים שנה. למעלה מכך, אנו מגנים בתוקף את ההסתה הפרועה בה משתמש השר גלנט נגד אזרחי המדינה הבדואים, כדי לקדם תכנית היישובים החדשים שלו".

הצעת השר גלנט, שכן אושרה היום היא של הקמת היישוב דניאל. זהו יישוב הכפרי-קהילתי אשר צפוי לקום בצפון מערב הנגב, בצמוד לאופקים וכן למוסד "עלה נגב". על פי התכנון, היישוב יוקם בשלבים, כך שבסופו של דבר יכלול כ-400-500 יחידות דיור. תחנת הרכבת באופקים מקרבת את האזור הן לבאר שבע והן לאשקלון ולמרכז הארץ.

מבדיקת הביקושים למגורים באזור עולה כי קיימת כדאיות כלכלית ליישוב – הפיתוח העתידי של המוסד "עלה נגב" ייצר מקומות עבודה נוספים, מה שיגביר את הביקושים למגורים איכותיים באזור, לטענת אנשי השר.


תגובות

End of content

No more pages to load