• 20 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מחקר מעורר דאגה: חוסכים בעלי שכר נמוך ייפגעו מאוד כשייצאו לפנסיה

ישראל עומדת בפני משבר פנסיוני חמור: המבוטחים לא מבינים כמה ועל מה הם משלמים ולרבים אין פנסיות כלל. הכי נפגעים: בעלי ההכנסות הנמוכות. מחקר שנערך באוני' בן גוריון מעלה ממצאים מדאיגים

חיסכון פנסיוני. רבים לא יודעים איזו גמלא צפויה להם (צילום הדמיה: Alexas_Fotos / PIXABAY / CC0)

ניתוח של שרית מנחם-כרמי ופרופ' אביה ספיבק מתבסס על נתוני אמת ממשרד האוצר על צבירות החוסכים בקרנות הפנסיה, שהן נמוכות מאד בגלל שנות הפרשה מעטות. בנוסף, קצת למעלה ממחצית השכר מכוסה לפנסיה – שיעור ממוצע של 58%. שני גורמים אלו מביאים לשיעור פנסיה נמוך בהרבה ממה שצפו עד כה שהוא 65% לגברים ו-46% לנשים.

"תשומת הלב הרגולטורית הייתה מוקדשת במשך שנים להורדת דמי הניהול. המחקר מראה שזו אינה הבעייה המרכזית של הפנסיה בישראל. הבעיות הן מעט שנות צבירה ושכר מבוטח נמוך. בזה צריך לטפל'', מציינים עורכי המחקר. החוקרים מזהים הצלחה לפנסיית החובה בישראל, אולם הפנסיה הנוכחית אינה מתאימה לבעלי הכנסות נמוכות.

"יש צורך להעלות את האוריינות הפנסיונית של החוסכים. שורת מחקרים במרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית מוכיחה כי החוסכים עדיין אינם מבינים שהפיצויים מהווים שליש מהחיסכון ערב הפרישה. יתרה מזאת, תמריצי המס עובדים באופן חלקי בלבד".

"כמו כן יש לפעול לאיחוד חשבונות של החוסכים. ישנם 2.5 מיליון חשבונות שאינם פעילים ודמי הניהול עליהם גבוהים - 82% מהחשבונות הלא פעילים משלמים דמי ניהול מקסימליים מהצבירה".

בין הממצאים העיקריים שעולים מהמחקר "קרנות הפנסיה החדשות והתנהלות המבוטחים'':

 - הדגש בדיון הציבורי ובפעולות הרגולציה היה על עידוד התחרות כדי להוריד דמי ניהול. הניתוח הכמותי של מנחם-כרמי וספיבק, המבוסס על נתונים ייחודיים שמקורם בקרנות הפנסיה, מראה כי הבעיה נמצאת במקומות אחרים: בשיעור השכר המבוטח לפנסיה מתוך סך השכר ובוותק הנמוך של החוסכים בקרנות הפנסיה.

 - שיעור השכר המבוטח לפנסיה הממוצע בישראל הוא 58%. שיעור השכר המבוטח אצל נשים גבוה יותר ביחס לגברים - 65% לעומת 52%. שיעור השכר המבוטח עולה עם ההכנסה, גם אצל גברים וגם אצל נשים.

- מהמחקר עולה כי יש ציות מלא של מעסיקים להפרשות הפנסיוניות המינימאליות הקבועות בחוק (נכון ל-2018, 18.5%) אולם השכר הפנסיוני המבוטח הוא נמוך, כך שההפרשות בפועל נמוכות.  נתונים אלו מביאים לכך שלמרות ששיעורי ההפרשה בישראל גבוהים ביחס למקובל במדינות ה-OECD - בסיס ההפרשה הנמוך - מביא לכך שהצבירות הפנסיוניות נמוכות.

המחקר התבסס על נתונים אמיתיים מקרנות הפנסיה. מהמחקר עולה כי הצבירות הממוצעות היום  בפנסיה נמוכות- צבירה ממוצעת של 118 אלף שקל עבור חוסך פעיל ו-86 אלף שקל עבור חוסכת פעילה. הצבירות הנמוכות נובעות מוותק נמוך של המבוטחים בקרנות הפנסיה, כנראה בגלל כניסה מאוחרת לשוק העבודה ואי רציפות תעסוקתית.

הוותק הממוצע של חוסכים בני 40 בקרנות הפנסיה הוא 5.7 שנים. בהנחה שחוסכים מתחילים לעבוד בגיל 28, הוותק היה צריך להיות כפול.


תגובות

End of content

No more pages to load