• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חוק הלאום: הסוף לשילוט והכריזה בערבית בדן ב''ש?

הסערה הבאה בדרך: חוק הלאום, שעבר אתמול, קובע כי הערבית אינה עוד שפה רשמית בישראל, אלא רק בעלת ''מעמד מיוחד''. המשמעות: היא תימחק משלטים רשמיים ותוסר ממערכות שילוט וכריזה ציבוריות

קו 12 בב''ש עם שילוט בערבית. הסוף? (צילום: דני בלר)

חוק הלאום עומד לחולל סערה בנגב: החוק קובע, בין היתר, כי השפה הערבית אינה עוד שפה רשמית בישראל, אלא בעלת ''מעמד מיוחד'' בלבד. משכך, מוסדות ציבור, אתרים ממשלתיים, נותני שירותים, לא יחוייבו להציג שילוט בערבית. בין התיר, עלולים להלתבטל הכריזה והכתובים בתחבורה הציבורית, שבאר שבע הייתה החלוצה שלו. 

החוק החדש, למשל, אינו מכיר כשפה רשמית בערבית, אותה מדברים כ-20 אחוזים מתושבי ישראל, אלא משנמך אותה לשפה בעלת ''מעמד מיוחד''. הערבית זכתה למעמד של שפה רשמית בישראל מקום המדינה ולפני כן. מדובר בפרק זמן של כ-90 שנה. המעמד הזה בוטל בחוק הלאום. 

את הנהגת הכריזה והשילוט בערבית בקווי דן באר שבע ליוותה סערה ציבורית גדולה בבאר שבע, שאף הונחה לפתחו של ראש עיריית באר שבע. בתחילה, הורדה הכריזה בערבית אבל הותר על כנו השילוט בערבית. מאוחר יותר, בהוראת משרד התחבורה, הוחזרה הכריזה, שהיא מינורית: היא מושמעת רק ליד אתרים מרכזיים ושירותים חיוניים.

נהגים בדן באר שבע, מהיישובים הבדואים באזור, סיפרו בשיחות עם ברנז'ה NEWS, כי הם ספוגים מהנוסעים הערות בעלות אופי גזעני ובשל כך, לאורך תקופה, היו מי שהעדיפו לעזוב את החברה. עם הזמן, הנוסעים התרגלו לכריזה בערבית והעניין ירד מסדר היום. כעת, העניין יעלה שוב לכותרות.

משרד התחבורה הוא הקובע את הנהלים בתחבורה הציבורית, לרבות בנושא הכריזה. ממשרד התחבורה, אליו פנינו בשאלה האם הכריזה והשילוט יוסרו, לא נתקבלה תגובה עד לרגע פרסום הידיעה.

לחוק הלאום הלשכות רחבות: לא רק השילוט בערבית בסכנה, אלא גם יוזמות חינוכיות בתחום הדו קיום ולימוד הערבית. ברגע שהערבית אינה עוד שפה רשמית, אלא שפה בעלת מעמד מיוחד בלבד, יציב אותה לצד שפות זרות אחרות. כך למשל, לא יהיה שום תיעדוף בין ערבית וסינית. יוזמות דוגמת בתי הספר הדו-לשוניים בישראל, שאחד מהן פועל בבאר שבע בהצלחה רבה, עלולים שלא לזכות עוד במעמד חינוכי מיוחד.

התגובות ברחוב דובר הערבית בנגב, לא מאחרות לבוא. חבר הכנסת סעיד אלחרומי, מהרשימה המשותפת, אומר: ''חוק הלאום, מעבר להיותו מיסוד רשמי לגזענות ולאי -שוויון בארץ,  הוא גם סטירת לחי מצלצלת לכל מי שמאמין בדמוקרטיה, שוויון וזכויות אדם . נתניהו ולמען  רווח פוליטי זול, מוכר בזיל הזול את כל העקרונות של חברה נאורה ומתקדמת .  היום , נתניהו פוגע באוכלוסיה הערבית, במעמדם ושפתם של האזרחים הערבים, אבל יבוא יום והוא לא רחוק, והגזענות הזו תופנה לחלקים מהחברה היהודית עצמה''. 
''אנחנו , תושבי הארץ הערבים , נמשיך להלחם בכל החוקים הגזענים מבית היוצר של נתניהו ועושי דברו . ונמשיך לגור ולהתפתח במולדת שלנו על אפו וחמתו של נתניהו וכל חבורת הגזעים הרוקדת סביבו .באישור  החוק הגזעני הזה , נכנסה ישראל רשמית למועדון הלא מכובד של מדינות גזעניות ואומללות בודדות בעולם''.
​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load