• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפת החינוך בב''ש: לא מובילים בגיוס, אבל חלה עלייה בזכאות לבגרות

הפערים מתגלים שוב: משרד החינוך מפרסם את מדד התמונה החינוכית במוסדות החינוך. הפערים בין ב''ש למרכז עדיין בולטים, אבל חל שיפור בזכאות לבגרות

(צילום הדמיה: Wokandapix/ PIXABAY / CC0)

משרד החינוך מתיר לפרסם היום את נתוני התמונה החינוכית, בבאר שבע וביישובי מחוז הדרום. מהנתונים עולה כי חלה עלייה מסויימת בזכאות לבגרות של תלמידי ב''ש, אבל אחוז מחברות הבחינה הנפסלות, בשל העתקות, כ-5 אחוזים, גבוה משמעותית מהממוצע הארצי, העומד על אחוז בודד. בתל אביב, למשל הנתון עומד על 0.6 אחוזים בלבד. 

תקציב החינוך בבאר שבע גבוה לכל הדיעות והוא עומד על יותר ממיליארד שקלים. 

משרד  החינוך העלה היום, רביעי, את נתוני "התמונה החינוכית" לשנת הלימודים תשע"ז במערכת השקיפות של המשרד (אתר מינהל כלכלה ותקציבים). השנה מציג לראשונה המשרד את "התמונה החינוכית" בכל רמות הגיל; חטיבה עליונה (22 מדדים), חטיבת ביניים (15 מדדים) ויסודי (13 מדדים). המדדים מצויים תחת אשכולות, כך שחלקם קשורים לתחום הערכי וחלקם האחר לתחומים של למידה והישגים, נשירה והתמדה וכן הצוות החינוכי. המדדים פותחו על ידי ראמ"ה (הרשות הארצית להערכה ומדידה בחינוך) וצוות מקצועי מטעם המשרד.אחוז הזכאות לבגרות: בשנת הלימודים תשע''ז אחוז הזכאים לבגרות עלה והוא עומד על 87.5 אחוזים במחוז הדרום אחוז הזכאים אף עלה ועומד על 68.7 אחוזים. הממוצע הארצי עומד בשנת הלימודים שנמדדה על 68.2 אחוזים. 

אחוז הניגשים לבחינת בגרות של 5 יחידות לימוד במתימטיקה עומד על 12.3 אחוזים, נמוך מהממוצע הארצי, העומד על 14.3 אחוזים. מול תל אביב, הפער גדול, שם 17 אחוזים מהתלמידים זכאים לבגרות 5 יח''ל.  גם באנגלית 5 יחידות לימוד אחוז הזכאים לתעודת בגרות עומד על 35.7 אחוזים, נמוך מהממוצע הארצי, העומד על 35.7 אחוזים. בתל אביב הנתון עומד על 48.7 אחוזים.אחוז גיוס הגברים בבאר שבע יחסית נמוך במחוז הדרום. באר שבע ממוקמת במקום ה-14, עם 91 אחוזים (בשנת גיוס 2014) הרבה מתחת לאופקים, ירוחם ורק מקום אחד מעל דימונה. עומר עומדת במקום השני, עם 99 אחוזי גיוס. בחבל אילות נרשמו 100 אחוזי היקפי גיוס בקרב גברים. 

בגיוס נשים הנתון עוד יותר עגום: רק 72 אחוזים מהנשים בבאר שבע התגייסו ובגיוס נשים באר שבע ממוקמת במקום ה-15, פחות מירוחם, מצפה רמון ואשכול. בגיוס נשים מככבות בתחתית הרשימה ערים רבות מהאיזור: אופקים (26%), נתיבות (23%), ערד (61%),  ושדרות (62%). עומר ממוקמת במקום השלישי במחוז, עם 98 אחוזי גיוס. 

מי שלא משרת בצה''ל יכול להתנדב, עם זאת בבאר שבע רק 4 אחוזים מהמתגייסים בחרו לעשות כן - אחוז דומה לזה בערערה, רהט ושגב שלום. באשר לנשים, רק 21 אחוזים התנדבו לשירות. 

שר החינוך, נפתלי בנט: "העשייה החינוכית היא רחבה הרבה מאחוזי זכאות לבגרות. לכן כשעיצבנו את התמונה החינוכית, הייתה לנו מטרה ברורה: להביט על עשיית מערכת החינוך בצורה מקיפה ורב גונית - מצוינות לצד ערכים. יחד עם התמונה עצמה, חרטנו על דגלנו שקיפות מלאה בפני כל הורה ותלמיד במדינת ישראל.

עתה, יכול הציבור הרחב לעמוד מקרוב על ההצלחות והאתגרים של המערכת שעוסקת במשימה החשובה מכל - חינוך דור העתיד. הנתונים הארציים בתמונה מבטאים מסקנה ברורה: תלמידי ישראל בתנופה חינוכית. הזכאות לבגרות ואיכות התעודה בעלייה, לצד ירידה מתמדת בנשירה. מדובר באלפי תלמידים, שכל אחד מהם הוא עולם ומלואו. אני גאה בהם ובמורים הנפלאים שהובילו אותם להצלחה. נמשיך לבחון את עשיית מערכת החינוך על ידי מבט בתמונה המלאה ולפעול לשיפור מתמיד לכל אורך הדרך״.תגובות

End of content

No more pages to load