• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צה''ל נערך לכבוש את עזה? - זה יהיה עסק יקר, כואב וספק אם כדאי

ברשתות החברתיות קוראים ''לשטח'', ''להבעיר'' ובעיקר ''לכבוש את עזה'' וצה''ל עורך בימים תרגיל המדמה את כיבוש הרצועה, אבל ישראל והפלסטינים יודעים שהמחיר של כיבוש אפשרי יהיה כבד מאוד

תרגיל צה''ל השבוע בנגב (צילום: דובר צה''ל)

זה שהדרום עומד בפני סבב לחימה נוסף, כבר ברור לכולם, גם לאופטימיים ביותר שקיוו לקיץ שקט. שלושה חודשים של ירי רקטות ב''טיפטוף'' - מילה מקוממת ומכובסת למציאות בנגב, עשרות אלפי דונמים של שדות שרופים ותושבים שהמציאות שלהם מתנהלת בין אזעקה לאזעקה, הם מציאות בלתי מתקבלת על הדעת במדינה ריבונית. מדינה אחרת, דמוקרטיה נאורה אחרת, כבר הייתה משטחת את מקור האש. ישראל מכילה, מגיבה בצורה מדודה, מטפלת בצורה כירורגית - דווקא בגלל ההבנה שכל התנהלות אחרת עלולה להוביל אותה למערכה, שיכולה להסתבך. שום דמוקרטיה לא הייתה משלימה עם סחר הגופות והשבויים של בו נוהג החמאס, התנהגות המנוגדת לכל אמנה בינלאומית.

כל אירוע ביטחוני בעוטף, יש לו השלכה ישירה על הנגב ועל בירתו, באר שבע. קו ה-7 קילומטרים נמחק מזמן: גם הרקטות וגם בלוני החבלה מסוגלים להגיע רחוק יותר מזה. אנשי העוטף מגיעים לבאר שבע לסידורים, יש להם קרובים וחברים כאן, כל לחימה וכל מתיחות באות לידי ביטוי גם בבאר שבע. 
(צילום מהתרגיל הנערך הנגב (צילום: דובר צה''ל


המצב בעזה נוראי, אבל רק לאזרחים הפשוטים. הם סובלים מהפסקות חשמל, צמצום במים זורמים, מחסור בתרופות. מי שביקרו בעזה, מדברים על ריח נוראי של ביוב. העזתים חיים תחת שלטון אימים. אם הם לא ייצאו להפגין ברחובות או בגבול, עלולים למצוא את עצמם מואשמים בשיתוף פעולה עם ישראל ולסיים את חייהם על חבל התליה. אין להם הרבה ברירות. חמאס יודע לשחק היטב עם המצוקה שהוא בעצמו יוצר. הוא מפיק ממנה את הרווח המדיני הכי ציני. 

ישראל, מצידה, מכניסה לרצועה, דרך מעברי הגבול, על בסיס יומי, דלק, חומרי בניה, מזון, ירקות טריים, תרופות ועוד. אלא שמעט מאוד מזה מגיע לאזרחים: הרוב נעלם בדרך, באופן ''מסתורי''. ממשלת ישראל התריעה ממה שקורה,אבל יש ממשלות אחרות בעולם שלא נעים להן מהפלסטינים. יותר קל להן להאשים את ישראל ברצח עם, באפרטהייד, בקציר איברים, בפשיזם, בהרעבה מכוונת ועוד טענות מופרכות. ישראל מתנהלת - וטוב שכך - בחוקים אחרים לגמרי מהחמאס. יש בה דיון פתוח, מרובה קולות. יש בה איזונים ובלמים. הכל פתוח בה. 

​​​​​​​המציאות בה תושבי הדרום חיים תחת הידיעה שמדי כמה חודשים הם צריכים לרוץ לממ''דים וכעת, לראות איך הנגב עולה בלהבות, בלתי נסבלת. 

האם צה''ל מחמם את המנועים לקראת הכניסה לעזה?

בימים אלה נערך תרגיל אוגדתי רחב היקף, בהשתתפות לטיבות גבעתי, נחל, שיריון, ארטילריה ועוד. התרגיל תוכנן מראש, אבל במקרה, ממש במקרה, הוא מדמה את כיבוש העיר עזה. ארבע שנים אחרי צוק איתן, ישראל מוצאת את עצמה שוב במלחמה. הפעם, אומרים בצד הישראלי, ישראל היא זו שתיזום.

האם התרגיל הוא חזרה כללית לכיבוש עזה? (צילום: דובר צה''ל)

"המציאות שאותה נפגוש ברצועת עזה לא נשענת ולא יכולה להישען על 'ידיעות זהב'", אומר השבוע סא"ל שטיינברג, קצין האגם האוגדתי, במהלך התרגיל הגדול, שזכה לשם ''שערי פלדה: "הרבה מאוד אירועים התפתחו בעבר כתוצאה מחיכוך מול האויב ותוך כדי הלחימה. אני יודע היום להגיד איך ייראו 72 השעות הראשונות של הלחימה, אבל אחר כך כבר אי אפשר לדעת, כי זה תלוי באירועים בשטח".

ארבע שנים אחרי צוק איתן, שוב תופי מלחמה

לפני ארבע שנים, באוגוסט 2014, במהלך צוק איתן, הציג צה''ל בפני הקבינט המדיני-ביטחוני, מצגת ובה המחיר הכבד שייגבה מישראל במקרה של כיבוש העיר עזה.  עיקר נקודות המצגת: המהלך עלול לקחת שנים ולגבות מחיר חיים כבד ביותר. ישראל תיקלע לבידוד בינלאומי, בהיקפים גדולים יותר מאיזה מחאה של ה-BDS או אמירה אומללה של שר בממשלה זרה. הנזק הכלכלי לישראל, כך הוצג, יהיה אדיר. הסכמי השלום עם ירדן ומצרים יעמדו בסכנה, כמו גם היחסים עם מדינות אירופה וחלקים נרחבים בציבור האמריקאי. ישראל מודעת למחיר שיהיה למהלך כזה, אבל גם להמשך טרור הבלונים. מדובר בנזק כלכלי, אבל גם נזק מורלי כבד. 

כניסה לעזה וכיבושה, יפילו על ישראל את הדאגה לשניים וחצי מיליון אזרחים. מדובר בנטל כלכלי כבד,שייפול על כיס משלם המסים הישראלי. לא יהיה מנוס, מלהעלות מכסים ולהטיל מכסים ומילוות לוחזור לימים של מכסים בסך מאות אחוזים.

ולא דיברנו על הקרוב לבית, הנגב: מדובר בחודשים ארוכים של לחימה, עם פגיעה כלכלית אדירה, שאת ניצניה רואים בעוטף - פגיעה בתיירות, אובדן הכנסות, פגיעה בענפי החקלאות. 

מה השתנה הפעם?  ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום הערכת מצב ביטחונית באוגדת עזה בהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן, ראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירים נוספים.  

רה"מ נתניהו התייחס למצב: ''היום זה יום השנה הרביעי לנפילתו של הדר גולדין ז"ל. אנחנו מחויבים להחזיר אותו ואת אורון שאול ואת שני אזרחינו חזרה למדינת ישראל. אתמול ביקרתי בשדרות וראיתי את קיר הפלדה של הנחישות האזרחית שלהם, והיום אני מבקר פה בצה"ל, יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלוף פיקוד הדרום וראש השב"כ. ראיתי את קיר הפלדה הצבאי שלנו. אנחנו במערכה, יש בה חילופי מהלומות ואני יכול להגיד לכם שצה"ל ערוך לכל תרחיש. אני מאוד התרשמתי ממה שראיתי כאן ואני יודע שכמוני, כל אזרחי ישראל, מאמינים בצה"ל ונותנים לו גיבוי לקראת כל התפתחות אפשרית". 

נתניהו מרבה לדבר על ''נחישות אזרחית'' ו''קיר פלדה צבאי'', אבל בדרום רוצים לראות משהו ממשי: שקט וחיים כמה שיותר נורמליים. שלא לציטוט, מדברים הפעם בצה''ל על מבצע מסוג אחר, שימוטט את החמאס. מיטוט החמאס, עם זאת, לא ימשיל בעזה ממשלה של חובבי ציון. ישראל תיכנס לבוץ העזתי, שאיש לא יודע או יכול להתנבא כיצד תיחלץ ממנו.

בגבול הדק, הבלתי אפשרי הזה, מנווטים בימים אלה נתניהו וליברמן. החמאס מודע במחיר הכבד שישלם, קרוב לוודאי, של אבדן שלטונו. 

מי שחולם על ''לשטח את עזה'', לא רואה את התמונה המלאה, המודיעינית והמדינית שרואים נתניהו, ליברמן והרמטכ''ל אייזנקוט. הסכנה היא, כי אירוע משמעותי ורב נפגעים בישראל או בעזה, ידרדרו את האיזור למלחמה ארוכה, שאיש לא יודע איך תסתיים.

תגובות

End of content

No more pages to load