• 19 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפסקת האש: חמאס לא יורים רקטות, אבל ממשיכים לשלח בלוני תבערה

צוחקים לישראל בפנים: אחרי שמיררו את סוף השבוע בירי רקטות לתושבי העוטף וירו טיל גראד לעבר נתיבות, חמאס והג'יהאד האיסלאמי נצרו את האש, אבל ממשיכים לשלח בלוני תבערה - והנגב קם לבוקר של הצתות

המציאות הבלתי נסבלת בנגב: לוחם אש נשכב ארצה במהלך אזעקת צבע אדום (צילום: אלי כהן, דוברות כיבוי והצלה)

יותר מ-200 רקטות וטילי גראד נורו בסוף השבוע לעבר עוטף עזה, אשקלון, שדרות ונתיבות. 70 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל. תוך כדי, אתמול, שבת, היה יום של הצתות כתוצאה מבלוני תבערה וגם, על פי החשד, כתוצאה מפעילות לאומנית. לוחמי אש רבים מצאו עצמם משתטחים ארצה בזמן אזעקות צבע אדום וקמים להמשיך להילחם בהצתות הרבות ברחבי הנגב. משיחות עם תושבים וגורמים מקצועיים שערכנו, עולה כי בלוני החבלה מגיעים הרבה יותר רחוק מקו 7 הקילומטרים: חלקם נצפו באיזור קריית מלאכי ואשקלון וגם בבאר שבע. ברוב המקרים, חומר הבערה כבר כבה וככל הנראה הבלון נישא ברוחות למרחק של 20, 30 ויותר קילומטרים. המרחק הרב יש בו כדי להעיד על הפוטנציאל ההרסני של אצמעי הלחימה הפרימיטיבי הזה, בישראל אינה מוצאת לו פתרון.

הבוקר דיווחו  שירותי כבאות והצלה מחוז דרום כי  בעוטף עזה טיפלו לוחמי האש בשתי שריפות כתוצאה מהתחדשות הבערה ולא כתוצאה מבלונים. בשני מקרים אחרים, החשד הוא כי הן נגרמו כתוצאה מבלונים. ''יש לציין שמדובר בשריפות קטנות מאוד והושגה עליהן שליטה תוך דקות ספורות'', אומרים בשירותי הכבאות. גולשים דיווחו הבוקר כי שריפה פרצה בקיבוץ ארז ובלון החשוד כבלון תבערה נמצא במושב גיאה, הסמוך לאשקלון.

בלון החשוד כבלון תבערה, הבוקר במושב גיאה, הסמוך לאשלקון (וידאו שרץ בקבוצות וואצאפ)


ראש עיריית שדרות, אלון דוידי: "התחושות שלנו לגבי הפסקת האש המדומה הן קשות מאוד, מי שמחליט על פתיחת האש והפסקת האש זה החמאס ולא מדינת ישראל. אני קורא מכאן לראש הממשלה ולשרי הקבינט להיות עם התושבים, לרדת לדרום ולשמוע את רחשי ליבם על סוף השבוע הקשה ביותר שהיה כאן מאז צוק איתן". 

​​​​​​​לוחם אש במהלך אזעקת צבע אדום (צילום: אלי כהן - דוברות כיבוי והצלה)


גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול, אמר הבוקר, ראשון: ''הסכם הפסקת האש שהושג עומד למבחן היום ובימים הקרובים. מבחינתנו הפסקת האש שהושגה חייבת לכלול הפסקה מידיית של טרור ההצתות, הפרחת הבלונים והעפיפונים ששורפים את שדותינו ומשבשים את שגרת חיינו. לא נסבול מציאות של טרור מכל סוג, לא ירי לישובינו, ולא הצתת שטחנו כמו שאף מקום אחר בארץ לא היה מוכן לסבול. אנחנו סומכים על צה״ל ומגבים פעולותיו להבטחת בטחון התושבים ומצפים מקובעי המדיניות להבטיח שקט ובטחון מיידי וארוך טווח''.

הדליקה ליד קיבוץ יד מרדכי, הבוקר (צילום שהועבר בוואצאפ)​​​​​​​

איש בנגב לא משלה את עצמו כי אחרי ירי הרקטות בשבת והפסקת האש בעקבותיו, השקט ישוב לתקופה ארוכה. למי שלא גרים בעוטף עזה קשה לתפוס את המציאות הבלתי נסבלת באיזור: האיזור כולו ספוג ריח פיח ועשן, הנדבק לבגדים ומקשה על הנשימה. כבר שבועות שהתושבים אינם יכולים לתלות כביסה, כי הבגדים נדבקים בריח הנוראי. עשרות אלפי דונמים של חורשות עלו באש. התושבים חיים, בסבבים האחרונים, כי עוד מעט זה חוזר. ישראל, מצידה, אינה מסוגלת לתת מענה לחמאס: לא לעפיפוני התבערה ולא להפגנות ההמונים. שלא לציטוט, התושבים מדברים על תחושה של הזנחה ואין אונות מצד הממשלה ושר הביטחון. 

וככל הנראה, סבב נוסף הוא רק עניין של זמן: היום, ראשון בצהריים, מדווחים גורמים פלסטינים, מהמצוטטים באל-קודס טי.וי, כי שני צעירים נפגעו מכלי טיס ישראלי וכן, נגרם נזק לאוניברסיטת א-זהאר כתוצאה מירי זה. היום נערכות בעזה הלוויותיהם של שני הנערים שנהרגו אתמול, לטענת הפלסטינים, מירי צה''ל. חמאס, בסבבים האחרונים, קבע נוסחה, על פיה ירי לעבר מפריחי הבלונים, נענה בירי רקטות על ישראל - והוא עומד בהבטחתו זו. 

המציאות הנוראית בעוטף עזה: ציפור מחפשת את גוזליה, שנשרפו חיים בחורש שעלה באש (צילום: אלי כהן, דוברות כיבוי והצלה)​​​​​​​

ומה כן עושים בממשלה הבוקר? המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל יעביר 2 מיליון ש״ח לקיום אירועי תרבות ביישובי העוטף ובשדרות עבור הוצאת הילדים ובני הנוער המתגוררים ל״הפוגות״ הכוללות טיולים ופעילויות בילוי פנאי. בעוטף עזה רוצים שלא שישרפו להם שדות, הם לא רוצים הפוגות וטיולים. ביקורת קשה הושמעה בבוקר על כך, שהפסקת האש עליה חתמה ישראל, אינה כוללת את טרור העפיפונים. 

תגובות

End of content

No more pages to load