• 20 מאי 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

דן ב''ש זכתה במקום האחרון במדד השירות לנוסע

הדוח סוקר את הביצועים של 15 חברות תחבורה ציבורית הפעילות בישראל. דן בדרום זכתה במקום השני המכובד. דן ב''ש: ''מדי שנה יש פגיעה של כ-20 אחוז בפעילות בחודש הרמאדן''

אוטובוס של דן ב''ש (צילום: רותם אליה)

הפתעה לא טובה: דן באר שבע, זכיינית התחבורה הציבורית של בירת הנגב, זכתה במקום האחרון במדד השירות לנוסע,  כפי שעולנה מדו"ח משרד התחבורה, שפורסם היום. הדוח בודק את רמת השירות לנוסע בחברות התחבורה הציבורית, בפרק זמן של המחצית השנייה של שנת  2017. בדן באר שבע מסבירים כי בעיר יש נתונים ייחודיים: בתקופה הנסקרת חלה הפעימה השניה ביישום הרפורמה, בה התשלום נעשה על ידי הנוסע בעצמו וכן, מסבירים כי בחודש הרמאדן ישנה פגיעה של 20 אחוזים בביצועי החברה וכי ההשפעה של חודש הרמאדן בולטת יותר בבאר שבע מאשר בישובים אחרים.

התחבורה הציבורית בישראל, בכלל, זוכה לציונים לא טובים: יש בה צפיפות, קורים בה תקלות ובמקומות רבים, אינה מספקת. בניגוד למקומות אחרים בעולם, היא מופסקת בשבת. בשעות הלחץ - בהן אנשם צריכים להגיע למקומות העבודה, היא עמוסה לעייפה. רבים, בשל כך, מעדיפים את הרכב הפרטי, ששורף דלק, שעיקר מחירו מסים, שמכניסים למדינה עשרות מיליארדי שקלים. 

האם התשלום על ידי הנוסעים פגע בביצועים? (צילום: דן ב''ש)

על פי הדו''ח הבקרה של משרד, הציון הממוצע הניתן לביצועי התחבורה הציבורית במחצית השנייה של 2017 ירד ב-4%. בתקופה זו, תנאי ההעסקה של הנהגים שופרו ומספר הנוסעים בתחבורה הציבורית עלה.

דן ב''ש, על פי הדוח, חרגה ב-206% ממדדי השירות.  דו"ח הבקרה התבסס על מבוסס נתונים שהעבירו פקחים וכן על בקרה אלקטרונית מבוססת GPS. על פי הדוח, נרשמו איחורים ב-2%  ובכ-1.8% הנסיעות הוא לא יצא כלל לדרך. כמו כן, בחלק קטן מהנסיעות לא היה האוטובוס מנוגש לציבור לנכים. כמו כן, נמצאו בעיות שילוט. יש לציין, שבבאר שבע קיימת תופעה של ונדליזם כלפי תחנות תחבורה ציבורית: שלטים מושחתים או נצבעים בצבע שחור, שילוט אלקטרוני נרגם באבנים, לוחות מודעות בתחנות נתלשים. 

תופעה נוספת בבאר שבע היא של אלימות, מילולית ופיזית, כלפי הנהגים, עד כדי רצון של חלק מהם לפרוש. האלימות כוללת, כפי שסיפרו אנשי דן ב''ש לברנז'ה NEWS, גם אמירות קשות בעלות אופי גזעני, הן במהלך הנסיעות והן ברשתות החברתיות. 

פגיעה בשלט של דן ב''ש. ריבוי מקרי אלימות כנגד מתקני ואנשי החברה (צילום: דני בלר)​​​​​​​

מדן באר שבע נמסר בתגובה:  ''הדו״ח מתייחס לתקופה בה החל יישום הפעימה השניה ברפורמה ששינתה בצורה דרמתית את מסלולי הקווים והסדרי התשלום.  באר שבע היא העיר הראשונה והיחידה כיום בישראל בה אין תשלום לנהג והטמעת שינוי כזה בהרגלי הנוסעים נמשך זמן.  בנוסף, כמדי שנה יש פגיעה של כ-20 אחוז בפעילות בחודש הרמאדן, שהשפעתו על באר שבע גדולה יותר מזו שרוב הישובים האחרים''. 

זה לא במאה שערים, אלא בשכונה ה': תחנת אוטובוס הושחתה בגלל פרסום פני אישה (צילום: דני בלר)​​​​​​​

''הפעימה השניה גם כפתה עלינו לרכוש 66 אוטובוסים ישנים מהמפעיל הקודם ומדובר בשליש צי האוטובוסים בבאר שבע. בעיות התחזוקה והשבתת האוטובוסים הישנים כתוצאה מכך פגעה בפעילות בצורה קשה ויקרה. כיום המצב שונה לחלוטין ואחוזי הביצוע של דן באר שבע הם מהגבוהים ביותר בענף ועומדים על-99.9 אחוזי ביצוע''.

על פי הדירוג, דווקא דן בדרום, המספקת שירותי תחבורה ברחבי הנגב, זכתה בציון טוב והיא ממוקמת במקום השני בטבלה.  דן באר שבע מוקמה במקום ה-15 והאחרון. 


תגובות

End of content

No more pages to load